סרטן הגרון

סרטן הגרון הוא שם כולל לתהליכים ממאירים המופיעים בחלל הגרון, בקופסת מיתרי הקול ובשקדים. מדובר בסוג נדיר יחסית של סרטן המופיע בעיקר בקרב מעשנים ובעל ביטויים קליניים אופייניים. גורמי סיכון נוספים לסרטן הגרון הוא שימוש באלכוהול ודיאטה דלת פירות וירקות.

הגורמים לסרטן הגרון וסוגים

סרטן הגרון מופיע לאחר שתאי הגרון עוברים מוטציה כלשהי היוצרת התמרה סרטנית. לאחר הופעת המוטציה, התאים משגשגים ללא הכאב וגורמים להיווצרות הגידולים. קיימים מספר סוגים של סרטן הגרון:

 • · Nasopharyngeal cancer – סרטן המופיע בחלל שמאחורי האף.
 • · Oropharyngeal cancer – סרטן המופיע בחלל הפה ובשקדים.
 • · Laryngopharyngeal cancer – סרטן המערב את החלק התחתון של הלוע, ומופיע מעט מעל הוושט.
 • Glottic, Supraglottic and subglottic cancer – סרטן המופיע מעט, בתוך ומתחת לקופסית מיתרי הקול.

סימנים של סרטן הגרון

הגידולים הממאירים המופיעים בחלל הגרון גורמים למספר ביטויים קליניים אופייניים הכוללים:

 • שיעול – הגידול גורם לחסימת נתיב האוויר, מונע זרימת אוויר טובה ולכן גורם לעתים קרובות מאוד לשיעול.
 • צרידות – במקרים של גידול בתוך קופסת מיתרי הקול, מופיעה לרוב צרידות קשה. במקרים אלה מיתרי הקול לא יכולים לנוע בחופשיות ולהפיק את הקול בצורה טובה, ולכן מופיעה הצרידות.
 • קשיי בליעה – בשל הגידול החדש בחלל הגרון החוסם את מעבר המזון, במקרים רבים החולים מתלוננים על קשיים בבליעה. במצבים קיצוניים, החולים לא מסוגלים לאכול בעצמם, ונאלצים לקבל הזנה על ידי זונדה או בדרכים אחרות.
 • כאבי גרון – תלונה שכיחה ביותר המופיעה במגוון מצבים רפואיים (כמו הצטננות ודלקת ריאות) וכמובן שאינה תמיד קשורה למחלה ממאירה. עם זאת, כאשר מופיע כאב גרון משמעותי שאינו חולף חשוב מאוד לברר את הנושא על מנת לשלול מחלות קשות יותר של הגרון.
 • ירידה במשקל – בשל קשיי הבליעה ותהליכים אחרים הקשורים לסרטן, מופיעה לרוב ירידה במשקל בקרב החולים.

אבחנה של סרטו הגרון

במידה ומופיעות תלונות מתאימות, כמו שיעול שאינו פוסק, קשיי בליעה או כאבים טורדניים, רצוי מאוד להגיע לרופא אף אוזן גרון לבירור המצב. במידה וקיים חשד לסרטן הגרון, ניתן לבצע מספר בדיקות על מנת להעריך את המצב:

 • הדמיה – ברוב המקרים הבדיקה הראשונה המתבצעת היא בדיקת CT או MRI, המאפשרת לבחון בצורה טובה יותר את חלל הגרון ולחפש נוכחות מבנים אנטומיים חריגים. במקרים מסויימים, קיימים רופאים שיעדיפו לבצע בדיקת PET, המספקת תוצאות טובות יותר במקרים של גידולים.
 • לרינגוסרקופיה – בדיקה בה מכניסים אל חלל הגרון אנדוסקופ (סיב אופטי המכיל מצלמה קטנה), אשר באמצעותו ניתן לבחון את חלל הגרון ולחפש מבנים חשודים. במהלך הבדיקה, בודקים את חלל הלוע, קופסת מיתרי הקול, אזור השקדים ומקומות נוספים בהם יכולים להסתתר גידולים.
 • לקיחת ביופסיה – לאחר זיהוי מבנה אנטומי חריג, מבצעים לרוב לקיחת ביופסיה על מנת לבחון במעבדה את הרקמה החשודה ולדעת האם מדובר בסרטן, ולהעריך מהו הסוג והדרגה. בדרך כלל הביופסיה מתבצעת במהלך בדיקת הלרינגוסקופיה באמצעות מכשירים מיוחדים המאפשרים את לקיחת הדגימה. שלב זה חשוב מאוד מכיוון שעל מנת להחליט על סוג הטיפול יש לדעת מהו סוג הגידול ומהי דרגתו.

הטיפול בסרטן הגרון

הטיפול במקרים של סרטן הגרון כולל טיפול כירורגי, כימותרפיה והקרנות. מרגע זיהוי הגידול נשאלת השאלה האם אפשר להסירו בניתוח, ולרוב עושים זאת על מנת לסלק את הרקמה החולה מהגוף. מלבד הניתוח, טיפול כימותרפי וטיפול בהקרנות מסייעים להקטנת הגידול, מניעת התפשטותו ועצירת התהליך הסרטני.

קראו עוד: איזה סוגי סרטן מתרחשים כתוצאה מעישון?

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן