האם תאי שומן בעור אחראים על החמרת סרטן העור?

סרטן העור הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בישראל. הוא לרוב מופיע באזורי עור החשופים לקרינה ישירה של השמש אך עלולהאם תאי שומן בעור אחראים על החמרת סרטן העור? להופיע גם באזורים נוספים שאינם חשופים. גידולי עור שונים יכולים להיות שפירים או ממאירים, גידול ממאיר הינו גידול סרטני אשר עלול להתפשט לרקמות עור נוספות באזור מה שאנו קוראים גרורות. סרטן העור קל יחסית לאיתור ולכן חשוב לבצע מעקב אחר סימנים שונים בעור: נקודות חן, שומות, כתמים, פצעים ועוד כדי לאתר אותו בזמן במידה ואכן הוא קיים.

מהם הגורמים המרכזיים לסרטן עור?

לרוב סרטן העור מופיע בשכבת העור העליונה הנקראת אפידרמיס, אותה שכבה שהגוף משיל באופן קבוע כחלק מתהליך ההתחדשות. תהליך ההתחדשות התקין והטבעי כולל התרבות תאי העור בצורה מבוקרת ומסודרת, הם דוחפים את התאים הישנים יותר למעלה לכיוון פני העור, שם התאים מתים ונושרים. כאשר התהליך הזה נפגם מתחילים שינויים בתהליך יצור התאים מה שעלול להוביל לכך שהתאים יתרבו ללא שליטה ויצרו גושים סרטניים. אחד מהדברים הידועים כאלו הגורמים נזקים לעור ומעודדים את התפתחות הסרטן זה חשיפה לשמש או ליתר דיוק לקרינת ה UV של קרני השמש, אותה קרינה אשר יש גם במנורות שיזוף. כמו כן יש עוד גורמי סיכון לסרטן העור, בין היתר ניתן לציין: אנשים בעלי גוון עור בהיר, מערכת חיסונית חלשה, אנשים אשר יש להם במשפחה היסטוריה של סרטן העור, גורמים סביבתיים מסוימים ועוד.

אילו סוגי סרטן עור קיימים?

סרטן העור כולל בתוכו 3 סוגים עיקריים: סרטן של תאי הבסיס, סרטן של תאי הקשקש ומלנומה.

  1. הנפוץ, המוכר והמסוכן ביותר הינו המלנומה, זהו סרטן אשר יכול להתפתח בכל הרקמות הבריאות, נקודות חן, שומות, פצעים שונים כהים בעור.
  2. סרטן של תאי הבסיס הינו סרטן המופיע לרוב באזור הפנים, האוזניים ובעל נטייה נמוכה להתפשטות.
  3. סרטן תאי הקשקש הינו סרטן פשוט וקל לטיפול באופן יחסי המופיע לרוב כפצע שטוח או כגוש קשה באזור העורף, כפות הידיים, הפנים, ההתפשטות שלו מהירה יחסית.

מה משפיע על מידת האלימות של סרטן העור?

משום שסרטן העור יכול להיות פשוט וקל לטיפול מצד אחד ומצד שני יכול להיות אלים וקטלני אחד מהדברים אותם מנסים החוקרים להבין ולברר זה מדוע גידול מסוים הופך לסרטני ואחר לא, מה מאיץ את קצב ההתפשטות במידה וכבר אובחן גידול, והאם יש משהו שעשוי לגרום להחמרה של סרטן העור במידה וכבר קיים.

כידוע תאי סרטן מכל הסוגים זקוקים לסביבה אשר תומכת בהתפתחות שלהם למשל גידול אשר מגיעים אליו כלי דם רבים המובילים מזון וחמצן המסייעים לו להמשיך להתקיים ואף לגדול ולהתפשט, כך יש תנאים נוספים המסייעים לסרטן להישאר, לגדול ולהפוך להיות אלים יותר.

מה גילו החוקרים על השפעתם של תאי השומן על התפתחותו של סרטן העור?

מחקר חדש יחסית גילה שתאי שומן בגוף מפרישים חומרים חלבוניים הנקראים ציטוקינים, חומרים אלו מזרזים את התפתחותו של סרטן העור האלים עם הגרורות, הם למעשה סוג של מזון עבורו. במחקר ראו שכאשר תאי הגידול הסרטני נמצאים בסמוך לתאי השומן הם בעלי יכולת תנועה גדולה יותר ואלימים יותר וכאשר תאי השומן רחוקים מתאי המלנומה הסרטניים קורה בדיוק ההיפך.
המחקר הראה כי קיים קשר כלשהו בין אלימות תאי הסרטן לתאי השומן מה שיכול לגרום לאנשים הסובלים מהשמנת יתר בעלי סרטן עור מסוג מלנומה להיות בקבוצת סיכון לכך שהסרטן יהפוך לאלים. משום שהמחקר הינו חדש יחסית הדרך עדיין לא ניתן להסיק מסקנות חד משמעתיות ויש להמשיך לחקור את הנושא.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן