פיזיותרפיה בבית המטופלים אחרי ניתוח בלוטת התריס – כך זה עובד

בלוטת המגן ממוקמת בחלקו התחתון של הצוואר, בסמוך לקנה הנשימה. זוהי בלוטה קטנה שאחראית על כמה תהליכים חיונייםפיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בלוטת התריס לתפקוד התקין של גוף האדם, ובעיקר ייצור הורמונים חשובים הקובעים את קצב המטבוליזם בגוף, משפיעים על רמת התפקוד והגדילה של מערכות הגוף ותורמות לוויסות רמת הסידן. הבעיה מתחילה כאשר האדם סובל מבעיה בבלוטת התריס, בין אם תת פעילות שלה, פעילות יתר, שינוי בממדי הבלוטה או אפילו גידול סרטני בה.

ניתוח בלוטת התריס מתבצע במקרים חמורים יחסית, בהם אין מנוס אלא להסיר את הבלוטה, וכן כאשר הטיפולים שניתנו בקו ראשון לא הוכיחו עצמם כיעילים מספיק. הרפואה המתקדמת שיש כיום בישראל מביאה לאחוזי הצלחה גבוהים בניתוחים, אולם גם במקרים האלה יש לחשוב על תקופת השיקום וההתאוששות. פיזיותרפיה היא חלק בלתי נפרד מהמאמצים השיקומיים, כשבהחלט ניתן לעבור את הטיפולים בבית.

מהם מאפייני השיקום לאחר ניתוח בלוטת התריס?

כיאה להליך פולשני, לניתוח בלוטת התריס עשויים להיות כמה תופעות לוואי וסיכונים. האדם שעובר את הניתוח עלול לסבול לאחריו מבעיות דוגמת דימומים, זיהומים, בחילות או הקאות, המשבשים מטבע הדברים את שגרת החיים שלו. חלק מהתסמינים האלה אף דורשים מעקב וביקור תכוף אצל הרופא. לכן חשוב שהאדם יימצא בהשגחה רפואית, אפילו צמודה.

בטווח הארוך יותר לאחר ניתוחים בבלוטת התריס, ייתכן שיבוש משמעותי בפעילות שלה. האדם החווה זאת עלול לסבול מתשישות, מעלייה במשקל (בין השאר עקב חילוף החומרים האיטי) או מאי סדירות של המחזור החודשי, אצל נשים. טיפול תרופתי ליצירת איזון הורמוני עשוי להקל על האדם בתהליך השיקום. לכך ניתן להוסיף סיכון לגרימת נזק לאיברים הנמצאים בסמוך לבלוטה, לרבות מיתרי הקול.

כיצד פיזיותרפיה נכנסת לתמונה?

פיזיותרפיה משתלבת ברבות מתוכניות השיקום לאחר ניתוחי בלוטת התריס, בהתאם לתסמינים שהאדם חווה ולפגיעה שעבר. ניתן להתבסס על פיזיותרפיה כדי להקל על הכאבים או תחושת התשישות המאפיינת כאמור את החודשים שאחרי הניתוח.
ייתכן מאוד שהאדם יסבול מנוקשות ובפגיעה בתפקוד שרירי הצוואר, מה שדורש פיזיותרפיה ייעודית. תרגילי פיזיותרפיה המותאמים לאדם המנותח באופן אישי, בהתאם לתסמיני הבעיה ולנתונים האישיים שלו, עשויים להחזיר את הצוואר לתפקוד מלא ולהקל על ביצוע פעולות הכרוכות בתנועה שלו: הרמת ראש, הסטת מבט, התבוננות וכן הלאה.

מהם היתרונות הבולטים של פיזיותרפיה בבית המטופל/ת?

פיזיותרפיה, כמו שיקום כולל לאחר ניתוח בלוטת התריס, אפשר לבצע גם מבלי לצאת מהבית. כיום פועלות בישראל חברות המתמחות בתחום העולה של שיקום בבית, שמתאים כמו כפפה ליד למצבים מהסוג הזה. בדרך זו אפשר לבנות תוכנית טיפולים שלמה ומותאמת אישית – באמצעות רופאים משקמים, אחיות, פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת ועוד – ולקבל את הטיפולים בסביבה בה תחושת הביטחון והנוחות היא מקסימלית. שיקום בבית מקל מאוד על שילובו בשגרת החיים, אותה מעוניינים הרי להמשיך במידה כזו או אחרת לאחר ניתוחי בלוטת התריס.

ייתכן מאוד שהשיקום המתבצע בבית יהיה מוצלח יותר, מכמה סיבות. אחד התפקידים העיקריים של טיפולי פיזיותרפיה הוא להדריך את האדם כיצד לבצע פעולות שונות הדרושות במהלך חיי היום-יום. כאשר הפיזיותרפיה מבצעת בבית, אפשר לתרגל באופן מלא את הפעולות בתנאים שהאדם עתיד להיתקל בהם מדי יום: מעבר בין חלקי הבית, רחצה, האכלה וכן הלאה. בנוסף עשויים הפיזיותרפיסטים לספק עצות מועילות לגבי התאמת הבית למצב התפקוד הנוכחי, לרבות ארגון שלו, רכישת עזרים שונים וכן הלאה.
מעבר לתחושה האישית של האדם שנמצא בתקופת השיקום, המסגרת הביתית מציעה לרוב זמינות גבוהה של טיפולים: החל מהאחיות הזמינות עבור המטופל 24 שעות ביממה, ועד לאפשרות לתוכנית טיפולים על בסיס יומי. ייתכן מאוד שתוכנית הטיפול תתחיל כבר 24 שעות לאחר קבלת האישור והקליטה בחברה.

מקורות ולקריאה נוספת:
What to Expect After Thyroid Surgery – University of Maryland Medical Center
Benefits of In-Home Therapy and Rehabilitation
Advantages and Disadvantages of the Home Setting for Therapy: Views of Patients and Therapists

אולי יעניין אותך גם:

בעיות בבלוטת התריס ושינויים במשקל – מה הקשר בין התופעות?

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן