תופעות לוואי של תרופות כימותרפיות

התרופות הכימותרפיות ידועות באפקט שלהן על גידולים סרטניים, ובתופעות לוואי קשות הקשורות לטיפול. כימותרפיה היא טיפול הנלחם בתאים מתחלקים, ובכך גורם לעצירת התפשטות הגידול ובסופו של דבר לחיסולו. בעזרת מנגנונים ביולוגיים שונים, הכימותרפיה גורמת לעצירת מחזור התא ולמניעת חלוקתו, ובכך התאים הסרטניים נפגעים והגידול קטן.

תאי הגידול הם תאים בעלי קצב חלוקה מהיר מאוד, שבסופו של דבר גורם להתפתחות הגידול הסרטני, ולכן, התרופות הכימותרפיות נלחמות בגידולים הסרטניים בצורה טובה, ומונעות את החלוקה המוגברת המדוברת ואת התפשטות הגידול.

עם זאת, הכימותרפיה גם פוגעת בתאים בריאים המתחלקים באופן תקין, ובכך גורמת לפגיעה בתאים תקינים של הגוף ולתופעות לוואי קשות.

ירידה בספירת הדם

כאמור, כימותרפיה גורמת לפגיעה בתאים ומתחלקים, וביניהם תאי מח העצם האחראים על יצירת כדוריות הדם השונות.

במהלך הטיפול הכימותרפי, נגרמת ירידה קשה בספירה הדם, וזאת על רקע הפגיעה בתאי מח העצם המתחלקים, שלאחריה מופחת ייצור כדוריות הדם השונות.

פגיעה זו גורמת בסופו של דבר לתופעות לוואי קשות, שהבעייתית ביותר היא רגישות יתר לזיהומים ופגיעה במערכת החיסון.

הירידה בספירת הכדוריות האדומות גורמת לאנמיה, שמובילה לסימנים כמו עייפות, חולשה ובעיות נוספות.

מלבד זאת, הטיפול הכימותרפי גם כן גורם לפגיעה חמורה בספירת הטסיות, שעלול להוביל לדימומים חוזרים (בעיקר מהריריות).

הבעיה הקשה ביותר של מטופלים בכימותרפיה היא פגיעה בשורה הלבנה, שלאחריה מערכת החיסון נחלשת מאוד, ויכולת הגוף להתמודד עם זיהומים יורדת באופן משמעותי.

הירידה בספירה הלבנה מתבטאת בעיקר בנויטרופניה – ירידת מספר הנויטרופילים ויכולת תפקודם.

הנויטרופילים הם תאי הדם הלבנים החשובים ביותר למלחמה בפתוגנים, וירידה בכמותם בדם מעידה על בעיה חיסונית חמורה. ולכן, מטופלים כימותרפים בעלי ספירה לבנה נמוכה חייבים להיזהר מזיהומים, ובכל חשד לזיהום לעבור טיפול מקיף הכולל אנטיביוטיקה ובירור מלא של המצב.

כמו כן, חולים נויטרופנים נאלצים להתרחק ככל הניתן מאוכלוסייה חולה (כמו בני משפחה או ילדים מצוננים) ולהקפיד על היגיינה מיטבית.

הקאות

מערכת העיכול גם כן נפגעת על רקע הטיפול הכימותרפי. רירית מערכת העיכול מורכבת מתאים בעלי קצב חלוקה גבוה הנפגעים קשות מהטיפול הכימותרפי. ועל כן, חולי סרטן המטופלים בכימותרפיה סובלים בעיקר מהקאות, שנגרמות במהלך הטיפול ולאחריו.

ההקאות לאחר הטיפול הכימותרפי משאירות חותם אצל חולי כימותרפיה רבים, וחולים שונים מתלוננים גם על הקאה בימים שלפני הטיפול או אפילו במהלך שיחות המזכירות להם את הכימותרפיה או מצבים אחרים, וזאת בגלל הטראומה הקשה שנגרמה להם במהלך הטיפול והפחד מפניו.

כיום, מעט מאוד מטופלים סובלים מהקאות, וזאת בגלל טיפול תרופתי נגד הבחילות וההקאות המגן על המטופלים מפני בעיית ההקאות. בזכות השימוש בתרופות כמו קיטרין, סטרון, זופרן או פרמין מספר ההקאות יורד, ופחות מטופלי סובלים מבעיה זו.

התקרחות ובעיות עוריות

תופעת הלוואי המוכרת ביותר של הכימותרפיה היא התקרחות, שמופיעה אצל חולים רבים. נשירת השיער מתחילה כשבועיים לאחר תחילת הטיפול, ומפריעה בעיקר לצד האסתטי ולביטחון העצמי של המטופלים.

לאחר סיום הטיפול, השיער צומח בחזרה ללא כל בעיה. מלבד זאת, המטופלים עלולים לחוות התכהות של העור במהלך חשיפה לשמש, פסים על הציפורניים ופריחות. כאמור, תופעות אלה הן זמניות בלבד, אינן מסכנות חיים ואינן גורמות לנזק ארוך טווח.

פגיעה ברירית הפה

אחת הבעיות הנפוצות אצל מטופלים בכימותרפיה היא פגיעה ברירית הפה, הנגרמת על ידי נגיף ההרפס ופטריות שונות. ללא יכולת חיסונית טובה, מזהמים שונים מתיישבים ברירית הפה בקלות יתרה, וגורמים לפגיעה קשה ולא נעימה.

ראו גם:

מחקר מגלה כי כימותרפיה עלולה להאיץ את מחלת הסרטן

חיים עם סרטן – אתגרים והתמודדות

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן