טיפולים – שיטות טיפול בסרטן

הגורם העיקרי שמשפיע על טיפול מוצלח בסרטן מבוסס על עיתוי גילוי המחלה. גילוי מוקדם של המחלה הקטלנית משפר באופן משמעותי את הסיכויים לטיפול מוצלח. ביופסיה, השגת דגימה של רקמת נגועה ובדיקתה במעבדה, היא הדרך היעילה ביותר לאבחון.

טיפול בסרטן כולל מספר טכניקות שעליהן מורה האונקולוג. ביניהן נמנות ניתוח, כימותרפיה, הקרנות, ריפוי גנטי, טיפול הורמונלי, כל זאת לצד טיפולים משלימים אפשריים כגון ביופידבק. על אף שחלק מטיפולים אלו כוללים קשיים מגוונים ותופעות לוואי רבות, חולי הסרטן יכולים למצוא תמיכה ושיתוף בקרב קבוצות מטופלים שונים, לרוב בעמותות. בין הבולטות שביניהן נמצאות "אחת מתשע", "עמותת חוסן" ועוד.

טיפול כירורגי

הסרה כירורגית של הגידול הסרטני נעשית כדי להסיר גידול או חלק מרקמת הגוף, שיטה זו עדיין מהווה את הבסיס לטיפול בסרטן. ניתוח עשוי להיות הטיפול היחיד שיידרש או אפשרי, והוא יכול לבוא בשילוב עם טיפולים אחרים כגון הקרנות, כימותרפיה, טיפול הורמונלי או טיפול ביולוגי.

באופן מסורתי, המטרה העיקרית של טיפול כירורגי לחולי סרטן, היא הסרת הגידול מהגוף. את הגידול מסירים במלואו, יחד עם כמה רקמות בריאות מסביב, כדי להבטיח שכל התאים הממאירים יוסרו.

בנוסף, ניתן גם להסיר כמה בלוטות לימפה באזור, כדי לקבוע האם הסרטן התפשט. דבר זה מסייע להעריך את הסיכוי להירפא, כמו גם את הצורך בטיפול נוסף.

כימותרפיה

בכימותרפיה נעשה שימוש בחומרים כימיים אנטינאופלסטיים. כימותרפיה פועלת על ידי המתת התאים הסרטניים ועצירת הגדילה האינטנסיבית שלהם. רוב האנשים הסובלים מסרטן מטופלים בכימותרפיה.

בכימותרפיה מוזרק החומר הכימי לוורידים, או ניתן בצורה של גלולות לבליעה. קיימות דרכים שונות למינון וצורת מתן התרופה בין המטופלים, וזאת על פי סוגי הסרטן וקצב גידול התאים הממאירים.

למרות שהתוצאות החיוביות ברוב המקרים, גם תאים בריאים מושפעים מהתרופה, הגורמת לנזקים ותופעות לוואי כמו ספירה נמוכה של כדוריות דם אדומות ולבנות, נשירת שיער, הקאות, בחילה ועייפות. כל מטופל יגיב אחרת לטיפול, תלוי גם בשלבי התקדמות המחלה.

יישום כימותרפיה יכול להיות מופרע עקב ספירה נמוכה של כדוריות הדם הלבנות, כך שלוח הזמנים נקבע ומבוקר על ידי הרופא. למרות ההשפעות השליליות של הטיפול, כימותרפיה נחשבת לתהליך בעל התוצאה הטובה ביותר בריפוי סרטן.

הקרנות

הקרנות יכולות לשמש לטיפול ושליטה בסוגים רבים של סרטן. זהו תהליך של שליחת קרניים רדיואקטיביות לתוך גופו של המטופל כדי לכווץ את גודל הגידול, ובכך להקטין את התאים הסרטניים.

הקרנות כוללות שני סוגי טיפול בסרטן – טיפול קרינתי פנימי והקרנות חיצוניות. במקרה של טיפול פנימי, או ברכיתרפיה, המטופל מקבל את ההקרנה ישירות למקום הגידול, על ידי השמת חומר רדיואקטיבי בסמוך לתאים הסרטניים. בטיפול קרינתי חיצוני, הקרינה עוברת לגופו של המטופל באמצעות מכונה.

הקרינה פועלת על ידי הריסת מולקולות בתוך התאים. בטיפול נכון, רקמות תקינות לא יינזקו או יושפעו מהתהליך. בשל רגישות ההליך, הוא מבוצע בדקדקנות תחת פיקוח צוות מקצועי. טיפול זה נעשה לעתים קרובות על בסיס שבועי, המחייב ביקור יומי במרכז האונקולוגי.

טיפול בהקרנות היא טכניקה חדשה יחסית לטיפול בסרטן, והוא יכול להתבצע בשילוב עם ניתוח, כדי להפוך את הטיפול בסרטן יעיל יותר. הוא משמש לריפוי המחלה ולמניעת הישנותה.

תרפיה גנטית

עולם הרפואה עמל על המצאת שיטות משופרות לטיפול בסרטן באמצעות ריפוי גנטי. באחת השיטות, דגימת דם נלקחת מגוף המטופל, אליה מוכנסים גנים אשר מסייעים בייצור חלבונים כמו TCR. אלו חודרים אז אל כדוריות הדם הלבנות, אשר מייצרות את אותו חלבון. ה-TCR נקשר למולקולות שנמצאות על תאים סרטניים ולבסוף מפעיל את כדוריות הדם הלבנות להרוג את התאים הסרטניים.

טיפול הורמונלי

טיפול הורמונלי הוא אחד הטיפולים העיקריים לסרטן ברקמות המושפעות על ידי הורמונים, חומרים כימיים המופרשים מבלוטות שונות בגוף. טיפול הורמונלי נועד לעצור את צמיחת התאים הסרטניים, להשמיד אותם או לגרום להם לגדול לאט יותר.

תהליך טיפול תרופתי במהלך הטיפול ההורמונלי עוצר את צמיחת ההורמונים. במקרה של ניתוחים, בלוטות מייצרות הורמונים יוסרו כדי לעצור את היווצרות ההורמונים.

מידע נוסף בנושא:

ננו-חיישנים לטיפול בסרטן

כימותרפיה פליאטיבית

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן