עמותות ותמיכה בחולים

במסגרת התמודדות עם מחלת הסרטן, הנושאים העיקריים שצצים מיד לראש הינם טיפולי כימותרפיה, אבחון באמצעות ביופסיה, כריתה, ניתוחים ועוד. עם זאת, חשיבותם של אלמנטים כגון תמיכה נפשית בחולה ועזרה פסיכולוגית אינה שולית בשום צורה שהיא.

בתקופה שבה האדם נמצא בשפל מדרגה מבחינה בריאותית ומנטלית, ולא יודע אם יזכה לחיות עוד זמן רב לראות את יקיריו, תמיכת האנשים סביבו ומצב דומה לו יכולה להכריע בין כניעה למחלה לבין מאבק ארוך ועיקש, שבסופו תיתכן החלמה.

מטרות העמותות לחולי סרטן

עמותות חולי הסרטן השונות בישראל הוקמו מתוך צורך עמוק ומשותף שהתגלה בקרב חולים אשר חיים עם סרטן ומתמודדים באומץ עם מחלת הסרטן הקשה, וגילו ששיתוף בקשיים הרבים ותמיכה הדדית הינם חלק בלתי נפרד מהמאבק בה. את העמותות מתפעלים לרוב מתנדבים; חולים, בני משפחה, או אנשים שהחלימו מסרטן, התורמים מכספם ומזמנם ועובדים במרץ כדי לחזק את החולים.

על אף שעזרה נפשית הינה לב עמותות אלו, הן מציעות עזרה גם בתחומים אחרים, כגון סיוע כלכלי למשפחות המתמודדות עם עלות הטיפולים, מאבק לוביסטי להכנסת תרופות טיפוליות מסוימות לסל התרופות, והגדלת המודעות הציבורית למחלה.

עמותות המתרכזות בילדים חולי סרטן מרבות לארגן ימי כיף לילדים, הגשמת משאלות ואף יוזמות טיולים מיוחדים, כל זאת במטרה להסיח את הדאגות התמידיות של החולים הצעירים, שעדיין למעשה בתקופת הילדות שלהם.

מי נעזר בעמותות

בראש ובראשונה, עמותות המציעות תמיכה ועזרה פונות לחולי הסרטן, על סוגיהם השונים, ומצבי התקדמות המחלה. חלקן אף מנהלות פורומים באינטרנט, מקומות שבהם יכול החולה ליצור קשר עם חולים אחרים במצבו, לחלוק איתם את תחושותיו, ולקבל מידע חיוני מאלו שעוברים את מה שהוא עתיד לעבור בקרוב. הפורומים הם גם מקום מצוין לקבלת מידע רפואי ותשובות לשאלות מפי רופאים מנוסים. אלו מתנדבים מטעם העמותות, ומייעצים לגולשים בפורומים שלהן.

העמותות למען חולי סרטן הן המקום לקבלת מידע על זכויות החולה, שלא תמיד יודע היכן לחפש מידע חשוב זה. חלקן אף מעניקות ייעוץ ותמיכה משפטיים ללא תשלום לחולים. הן אלו שילוו את החולה במקרים שבהם קופת החולים לא תכסה תרופה מסוימת, כאשר יש להגיש תביעה מביטוח לאומי, או במקרה שצריך להתמודד מול פיטורים על רקע המחלה.

עמותות חולי הסרטן בארץ פונות לא רק לחולים, כי אם גם לבני משפחותיהם, שמתקשים להתמודד עם תהליך ההתמודדות עם הסרטן. ביניהם נמצאים גם  הורים לילדים חולי סרטן, אשר זקוקים גם הם לתמיכה כדי שיוכלו לחזק את ילדם החולה. אלו יכולים למצוא בעמותות השונות בית חם, שמעניק תשובה לכל שאלה מציקה, מידע על זכויות להן הם זכאים, וייעוץ פסיכולוגי מקצועי.

עמותות בולטות לחולי סרטן

אחת מתשע – עמותה אשר הוקמה ב-1994 ומעניקה תמיכה וסיוע לחולות סרטן השד. החולות יכולות לקבל בה ליווי מקצועי, סיוע משפטי, ייעוץ מומחים וטיפולים פסיכולוגיים, אישיים או קבוצתיים.

גדולים מהחיים – עמותה שהוקמה על ידי הורים לילדים חולי סרטן, המלווה את החולים ואת המשפחות לאורך התקופה הקשה בחיי הילד. העמותה דואגת להגברת המודעות למחלת הסרטן בציבור, שומרת על זכויות הילדים החולים, מחזקת את התקנים במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים בארץ, ומעניקה לילדים ימי כיף וטיולים.

עמותת חיים – עמותה לילדים חולי סרטן אשר הוקמה לפני 25 שנה. היא פועלת למען שיפור תנאי הטיפול לילדים החולים בבתי חולים, מסייעת בהקמת מחלקות, ואף מממנת מחקרים רפואיים.

עמותת חוסן – עמותת חוסן: חולי סרטן נפגשים, הוקמה במטרה ליצור קבוצות תמיכה לחולי הסרטן לבני משפחותיהם. היא מציעה ייעוצים קבוצתיים ואישיים, ושפע של טיפולים הכוללים עבודה פסיכולוגית-אקספרסיבית, טיפול באמנות, דמיון מודרך, טיפול בתנועה, פסיכודרמה ועוד.

עמותת עזר מציון – העמותה הגדולה בישראל בתחום העזרה הפרה-רפואית לחולים ולאנשים בעלי מוגבלויות. מקימה בתי החלמה למטופלים, עורכת התרמות מוח עצם, ומספקת עזרה למחלימים.

עמותת א.מ.ן – האגודה לחולי מיאלומה נפוצה בישראל.

מתחילים מחדש – מרכז ראשון מסוגו בארץ למחלימים ממחלות הסרטן.

בנוסף חברות סיעוד רבות מעניקות טיפול סיעודי במסגרת פרטית, במימון פוליסות ביטוח או קופת חולים או מטעם ביטוח לאומי – גמלת סיעוד.

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן