בית חולים שיקומי להחלמה מניתוח שד

עם כל הקושי ותופעות הלוואי שחווה אישה במהלך טיפולי הקרנות וכימותרפיה בסרטן השד, אין ספק שניתוח שד או כריתה מהוויםבית חולים שיקומי לאחר ניתוח שד שלב לא פשוט. תהליך שיקומי, שמתקיים בבית חולים שיקומי, מסייע להחזיר את המטופלת למצב גופני טוב יותר ולשיפור גם מבחינה רגשית. התייחסות בין תחומית נדרשת, כחלק משיקום מאוזן ויעיל.

בניית תוכנית שיקום מותאמת אישית בשיתוף המטופלת

במידה ואת צפויה להיכנס בקרוב לבית חולים שיקומי לשיקום אחרי ניתוח כריתת שד, תרצי בוודאי לדעת מה צפוי לקרות בהמשך. בית החולים השיקומי צפוי לקבל מידע מבית החולים וגם ממך, על היסטוריה רפואית, מאילו כאבים את סובלת, מהו טווח התנועה, האם בפלג גוף עליון את חווה רגישות למגע, תחושות של דקירה (כמו בסיכות), קהות חושים וכדומה.

לעיתים האזור רגיש לחום או לקור וכמובן יש משמעות רבה גם לרמת האנרגיה הכללית של הגוף ולקיומם של כאבים או סימפטומים נוספים. את צפויה לקבל את מלוא המידע, בהתאם לרמת המעורבות שלך. דעי שככל שתדעי יותר, כך תוכלו להפחית את אי הוודאות או החשש מפני ההמשך. כיום, השיקום משיג תוצאות טובות מאוד והוא אפילו מקטין את הסיכוי לתופעות לוואי מתמשכות.

שיקום פלג הגוף עליון

כמו בכל ניתוח, ניתוח שד כטיפול בסרטן לא מסתיים לאחר ההתאוששות מההרדמה. באופן טבעי, מתחילים תהליכי ריפוי אך השיקום והפיזיותרפיה תומכים בריפוי, מעודדים אותו ואף יכולים להביא עימם תועלות נוספות. שיקום פלג הגוף העליון מתמקד בדרך כלל בכתף ובכל האזור הסמוך למקום הניתוח. שיקום ופיזיותרפיה מסייעים למקום להתרפא טוב יותר, להפחית דלקות, לעורר את זרימת הדם ואף למנוע היווצרות צלקת (או לפחות להקטין מאוד את היווצרות הצלקות).

השיקום כולל תרגילים שונים, מתיחות, סיבובי כתפיים ובהמשך יתכן שגם שימוש במשקולות שאינן כבדות מדי. במשך השבועות שלאחר הניתוח, תרגישי היטב שככל שהשיקום מתקדם טווח התנועה גדל, השרירים באזור מתחזקים, הכאבים פוחתים.

שיקום לימפתי בבית חולים שיקומי

ניתוח שד בקרב חולות סרטן השד כולל פעמים רבות התערבות גם במערכת הלימפה. מדובר בחלק חשוב של המערכת החיסונית אך בקרב חולות עשויה להידרש הוצאה של הבלוטות (שנמצאות בבית השחי). כתוצאה מכך נוצרת נפיחות באזור המנותח, בכתף, ביד או באזור החזה. על מנת לטפל בבצקת מסוג זה (בצקת לימפתית), ניתן לבצע תרגילי פיזיותרפיה ועיסויים. חשוב לציין שלא אצל כל החולות המצב הזה מתרחש סמוך לאחר הניתוח אך השיקום מקל מאוד ומפחית באופן דרמטי את הבצקות. פעילות בהתאם להנחיות בית החולים השיקומי מפחיתה מאוד אי הנוחות.

היבטים חשובים בשיקום לאחר ניתוח שד

למרות שבימים שלאחר הניתוח יש להימנע מפעילות מאומצת, הגישה כיום היא כי מומלץ לחזור לפעילות מדורגת ולהקפיד על פעילות סיבולת ואירובית גם יחד. בבית החולים השיקומי ינחו אותך, מה לבצע וכיצד. חלק מהתרגילים ניתן לבצע בישיבה על כיסא, אחרים ניתן לבצע בשכיבה, בסיוע של כריות ועזרים נוספים. גם פעילות אירובית חשובה מאוד וכן תרגול של נשימה.

  • הפעלה של אזור הכתף והזרוע חשובים לשיפור טווח תנועה והקטנת רקמה צלקתית.
  • תרגול נשימה משפר את זרימת הדם, מפעיל את הריאות ומפחית כאבים.
  • התרגול יהיה מדורג אך חשוב להמשיך לתרגל ולהתאמן גם לאחר השחרור מבית החולים.
  • לאחר שחרור, יתכן שתופני להמשך טיפול אצל פיזיותרפיסט. בנוסף, ניתן להיעזר באימוני כושר אישיים, המתאימים עבור מטופלות בהחלמה.

חשוב להמשיך להישאר פעילים גם לצורך שמירה על משקל תקין (כך תפחיתי בצקות).

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.crozerhealth.org/news/news-releases/2017/rehabilitation-after-breast-cancer-surgery/
https://www.uhn.ca/PatientsFamilies/Health_Information/Health_Topics/Documents/Your_Functional_Rehabilitation_After_Breast_Surgery.pdf
https://tcr.amegroups.com/article/view/19572/html

אולי יעניין אותך גם:

טיפול לשימור השד

בית חולים שיקומי לאחר ניתוח שד

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן