צבר רפואה: שיקום בבית לחולי ALS

ALS, או בשמה העברי "טרשת אמיוטרופית צידית" (ידועה גם בתור "מחלת לו גריג", אבל בעיקר כ"ניוון שרירים"), היא אחת המחלות היותר קשות שאפשר לחשוב עליהן. במסגרת מחלה זו נפגעים תאי מערכת העצבים, הן המרכזית והן ההיקפית, הרלוונטיים ליכולת התנועה של האדם. זוהי מחלה סופנית, שבאה לידי ביטוי בהיחלשות של השרירים ומשלב מסוים בחוסר יכולת להניע אותם, בקשיים בדיבור ובהשמעת קול, בסיבוכים דוגמת דלקת ריאות ובאחוזי תמותה גבוהים, כאשר מרגע שבו אובחנה המחלה תוחלת החיים של החולים עומדת לרוב על מספר שנים בלבד.

כל הנתונים האלה אינם אומרים שאדם הסובל מ-ALS צריך להשלים עם המצב ולחכות להידרדרות המחלה. יש טיפולים שניתן לבצע כדי לשפר את שגרת החיים, אפילו משמעותית, תוך ריכוך התסמינים ושיפור מידת העצמאות של החולה. שיקום בבית, כפי שמוצע על ידי חברת צבר רפואה, יכול להציע את ההקלה החשובה כל כך עבור החולים ובני משפחותיהם.

מה כולל שיקום בבית לחולי ALS?

מעצם העובדה שמדובר במחלה ניוונית וסופנית, אי אפשר להשאיר את מחלת ה-ALS מאחור ולהתגבר עליה לחלוטין. אבל, וזה אבל גדול מאוד, יש פתרונות שעשויים להקל על המצב, להאיט את התפתחות המחלה ולשפר כאמור את איכות חייהם של החולים. באמצעות טיפול תרופתי (כיום ניתן לטפל בניוון שרירים רק באמצעות התרופה רילוזול), תזונה תואמת ופעילות גופנית אפשר לשמר ככל שניתן את יכולת התפקוד של האדם ולהקטין את התסמינים. זאת לצד טיפולים ותמיכה נשימתית, באמצעות מכשירי נשימה בלתי פולשניית או פתרונות פולשניים במצבים החמורים יותר, על מנת להאריך את חיי המטופלים.

העיקרון המרכזי של שיקום בבית, כפי שניתן להסיק משמו, הוא שאת כל הטיפולים הרלוונטיים עבור חולים בניוון שרירים ניתן לקבל בבית. במקרה של צבר רפואה, הליך השיקום מתחיל 24 שעות בלבד לאחר קבלת החולה לחברה, כאשר רופא המומחה לשיקום מגיע על מנת לאבחן את מצבו של האדם החולה, לרבות דרגת החומרה של הניוון שהוא חווה, התסמינים שמופיעים אצלו, הטיפולים שהוא מקבל וכמובן שגם הרצונות שלו ושל בני משפחתו.

על סמך משתנים אלו נבנית תוכנית טיפולית אישית, שיכולה להימשך גם חודשים ארוכים. התוכנית מניחה פעמים רבות פתח לשינויים במידת הצורך, על פי האופן בו האדם מגיב לטיפול.

טיפול כוללני ורב שלבי

במקרה של חולי ALS, יש מגוון רחב של בעלי מקצוע שעשויים להעניק את הסיוע החיוני ולעיתים גם מציל החיים. פיזיותרפיסטים.ות מסייעים לשפר את מצבו התפקודי של האדם, להקל על הכאבים שהוא חווה ולהשיב לו חלק מהיכולות שנפגמו בעקבות המחלה, למשל טווחי התנועה או הגמישות. זאת באמצעות תרגילים מותאמים ומתן דגשים לאורח חיים נכון ומותאם לאדם, למשל האופן בו הוא מבצע פעולות שונות. זו אחת הסיבות לכך ששיקום ביתי, הבוחן את תנאי החיים של האדם וההרגלים שלו, צפוי להיות יעיל יותר בהשוואה לשיקום המוסדי.

בחלק גדול מהמקרים משולבים בתוכנית השיקום בבית של צבר רפואה גם טיפולי ריפוי בעיסוק, שעשויים להיות מועילים עבור חולי ALS. מכיוון שהתזונה משחקת אף היא תפקיד בשיפור המצב, סיוע של דיאטנית מטעם החברה הוא חלק מטיפולים רבים.

חשוב לציין שבצבר רפואה שמו להם למטרה לספק מענה מקיף לכל צורך של האדם, הן במישור הפיזי והן בהיבט הרגשי או הסוציאלי, כך שבמסגרת השיקום מלווה את האדם החולה ובני משפחתו עובדת סוציאלית מטעם החברה.

כדאי לבחור בשיקום בבית

שיקום בבית מציע כמה יתרונות חשובים אחרים בהשוואה לאלטרנטיבה של שיקום מוסדי. במקרה של חולי ALS כל יום שחולף מבלי שהאדם פועל על מנת לשפר את המצב עלול לגרום לנזקים חמורים ולעיתים בלתי הפיכים, על רקע תוחלת החיים הנמוכה של החולים וקצב ההתקדמות המהיר של המחלה. מעבר לעובדה שהשיקום של צבר רפואה מתחיל בהקדם האפשרי, הוא ניתן בזמינות גבוהה. הטיפולים נעשים לרוב במתכונת של מפגש אחד או יותר בשבוע, כשבשאר הזמן צוות החברה זמין 24/7 למקרים המחייבים סיוע מהיר או למתן עזרה טלפונית.

שיקום בבית עשוי בהמשך לכך לקצר את פרק הזמן הדרוש עד שניתן יהיה להגיע למצב בו תוכנית השיקום מוכתרת בהצלחה. במקרה של שיקום מוסדי, הרי שגם אם הוא מוצלח במיוחד – יש כאן צורך בתקופת שיקום והסתגלות נוספת, הפעם לתנאים השוררים בביתו של האדם המשתקם עם חזרתו לבית. במקרה של שיקום בבית, הטיפול נעשה כבר באותם תנאים. ניתן לתרגל ביצוע פעולות שונות, דוגמת רחצה או מעבר בין חדרי הבית, באופן שילווה את האדם גם בהמשך.

נקודה חשובה נוספת היא מידת הבטיחות של הטיפול. בבית החולים, כידוע, פוטנציאל לא מבוטל של סיכונים: זיהומים וחיידקים, מצבת כוח אדם נמוכה מדי המביאה לכך שתשומת הלב של המטפלים מתחלקת בין כמה מאושפזים וכן הלאה. שיקום בבית, לעומת זאת, נעשה בתנאים שנוטים להיות בטוחים פי כמה, והסיכון פוחת בהתאם.

מקלים גם על בני המשפחה

ההתמודדות של חולי ALS ובני משפחותיהם עם המצב לא צפויה להיות פשוטה, בכל אחד מהמקרים, אבל נראה שבאמצעות שיקום בבית היא יכולה להפוך למאיימת מעט פחות.

הטיפולים נעשים בסביבה שהאדם מכיר כמו את כף ידו, זו שלרוב הוא ירגיש בה את מלוא הביטחון. בנוסף צפוי להיות פשוט יותר לשלב את הטיפולים בשגרת החיים – וגם לחולי ALS יכולה להיות שגרת חיים ראויה בכל קנה מידה – ולהשלים את התהליך. השיקום בבית מונע את המאמצים
הכרוכים בהגעה למקום הטיפולים, ועשוי בהמשך לכך לחסוך זמן וכספים גם יחד.

למידע על שיקום בבית של צבר רפואה
התקשרו 072-3970156
או השאירו פרטים בטופס

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן