INTRABEAM – טיפול אחד המשלב הקרנות וניתוח לחולות בסרטן השד

המאבק שלנו בסרטן השד הופך להכרחי על רקע הנתונים המדאיגים המצביעים על השכיחות הגבוהה של המחלה בקרב נשים, INTRABEAM – טיפול אחד המשלב הקרנות וניתוח לחולות בסרטן השדשעומדת (לפחות) על אחת מתשע. עובדה נוספת היא שסרטן השד נחשבת לשכיחה ביותר מבין המחלות הממאירות, הן בישראל והן במדינות אחרות בעולם המערבי. אבל יש גם סיבה לאופטימיות, והיא שגילוי מוקדם של סרטן השד וטיפול מותאם לה מגדיל באופן משמעותי את אחוזי ההצלחה. המגמה כיום היא חיובית יותר, עם מספר הולך וגובר של נשים המאובחנות בשלבים ההתחלתיים של המחלה, ובהתאם לכך עולים הסיכויים שלהן להתמודד איתה בהצלחה.

סיבה נוספת שיכולה להעלות את מפלס האופטימיות היא שהטיפולים המוצעים לסרטן השד הולכים ומשתדרגים אף הם. במאמר הנוכחי נציג בפניכם את אינטרה בים (INTRABEAM), מכשיר פורץ דרך ששינה רבים מחוקי המשחק בתחום.

כיצד פועל מכשיר INTRABEAM?

החידוש העיקרי שמציע מכשיר INTRABEAM הוא בשילוב שהוא מציע בין טיפולי הקרנות לבין ניתוח כירורגי, שתי דרכים שהן כידוע מקובלות במשוואה הטיפולית של סרטן השד. מבחינה מעשית, המכשיר מאפשר לבצע הקרנה נקודתית לאזור השד, וזאת להבדיל מטיפולים להסרת גידולים סרטניים הדורשת הקרנה על גבי כל השד.

ההקרנה נמשכת כ-60-30 דקות, היא לרוב חד פעמית ונעשית כחלק אינטגרלי מהניתוח הכירורגי במסגרתו מסירים את הגידול מהשד. מיד לאחר שמסירים בדרכים הכירורגיות המוקבלות את הגידול, בוחרים במקום המיועד למקם בו את המכשיר. ההקרנה באזור זה נעשית בצורה ממוקדת וישירה, מבלי שישנם כאמור סיכונים מעשיים לפגיעה ברקמות סמוכות אחרות או באיברי הגוף השונים. לאחר ההקרנה, הצוות הרפואי מוציא מהגוף את המכשיר הטכנולוגי ומבצע סגירה של החתך.

מהם היתרונות הגלומים בטיפול אינטרה בים?

מכשיר ה-INTERBEAM מציע כמה מעלות עיקריות, שמסבירות מדוע הוא מעורר תשומת לב חיובית כל כך בקהילה הרפואית בעולם. היתרון החשוב ביותר, ככל הנראה, קשור לכך שהוא מקצר הרבה מאוד מהתהליכים האופייניים כיום לטיפול בסרטן השד. הוא מאפשר להשלים את הניתוח הכירורגי ואת טיפול הקרינה בפעם אחת בלבד, ומקצר משמעותית את הטיפול הכולל. אחרי הכול, במקום סדרת טיפולי הקרנה שעשויה להימשך גם חודשים שלמים, כל שנדרשת היא תוספת זמן מינימלית של פחות משעה לניתוח הכירורגי המקובל. ברוב המקרים הוא עשוי להשלים לחלוטין את תמונת הקרינה הנדרשת. גם אם לא, סביר להניח שהוא יביא לכך שניתן יהיה להשתמש בטיפולים הבאים בקרינה מופחתת בהשוואה למצב המקובל.

בנוסף לכך, עצם הטיפול באמצעות מכשיר INTRABEAM עשוי להפחית את תופעות הלוואי המגוונות המזוהות עם טיפולי הקרינה. מכיוון שמקרינים בצורה ישירה לרקמת השד, מבלי שנדרש מעבר של הקרניים דרך העור, עשויה להקטין את הסיכויים לכך שהמטופלים יסבלו מתופעות דוגמת כוויות בעור או חולשה פיזית כתוצאה מהטיפול.

הינה כמה דגשים חשובים בדרך להצלחת הטיפול

יש לציין כי מכשיר האינטרה בים, מתקדם וחדשני ככל שיהיה, לא מיועד לחולל קסמים. ההצלחה בו אינה מובנת מאליה, והיא מצריכה מיומנות גבוהה ותכנון מוקפד של צוות הרופאים. את המכשיר מכינים צוות מיומן של רופאים בתחום האונקולוגי, ולעיתים גם מומחי מדע.

דרישת חובה בדרך להצלחת הטיפול היא התאמה מלאה שלו ושל אופן ביצועו למאפייני האישה הסובלת מסרטן השד. ברמה הכללית, הטיפול מיועד לעיקרו לנשים שגילן עולה על חמישים, שהגידול הסרטן בגופן הוא קטן באופן יחסית (עד 2 ס"מ) ושאין מעורבות של הגידול הסרטני או גרורות באזורים אחרים.

לקריאה נוספת:
INTRABEAM Intraoperative Radiotherapy
Intraoperative Radiotherapy With INTRABEAM: Technical and Dosimetric Considerations

 

INTRABEAM – טיפול אחד המשלב הקרנות וניתוח לחולות בסרטן השד

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן