פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בקע מפשעתי (הרניה)

בקע משפעתי נוצר כאשר חלק של המעי או איבר פנימי סמוך אחר נדחק החוצה באזור המפשעה מבעד לפתח, לחלק חלש בשריר או פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בקע מפשעתי (הרניה)ברקמה אחרת. מי שסובל מכך עשוי להרגיש מעין גוש שנדחק עוד יותר כאשר מתבצע מאמץ מסוים, הרמת משקל כבד, התעטשות חזקה וכדומה. לעיתים הדבר מלווה כאבים חזקים אך לא תמיד. ניתן לתקן את הבקע המפשעתי באמצעות ניתוח בקע במפשעה, שנחשב לאחת הפרוצדורות הנפוצות ביותר. לאחר מכן, חשוב לבצע פיזיותרפיה לעידוד ההחלמה וניתן בהחלט לבצע את זה לאו דווקא במכון חיצוני או בבית החולים אלא במקום הטבעי והרגוע, בבית המטופל.

על הקשר בין פיזיותרפיה, תנועה וזרימת הדם בגוף

את כאבי הניתוח ניתן להקל באמצעות שימוש בקרח לקירור המקום, אך לא מומלץ להימנע מתנועה אלא להפך. להרבה מטופלים מאוד עוזר שמגיע פיזיותרפיסט הביתה ומלווה אותם בצעדים הראשונים לקראת החלמה והתאוששות. בין היתר, הדבר נותן מוטיבציה למהר ולהתחיל לתפקד, גם אם מדובר תחילה בצעדים קטנים.

הרופאים כיום ממליצים למחלימים להשתדל לקום מהמיטה ולעשות פעולות כמיטב יכולתם. בתחילה אלו צעדים קטנים, אחר כך הליכות בבית. למרות החולשה או העייפות, טוב להגדיל את רמת הפעילות (בהדרגה). הדבר משפר את זרימת הדם, כך מונעים חולשה מצטברת, מאפשרים לגוף להחלים טוב יותר, מונעים היווצרות של פצעי לחץ, קרישי דם וכדומה. ברגע שניתן, כדאי לצאת החוצה וללכת הליכה איטית, אפילו מספר דקות ולאחר מכן כרבע שעה, חצי שעה וכן הלאה. הדבר משפר לא רק את זרימת הדם אלא גם משפר את איכות השינה. ושינה טובה יותר מוסיפה בריאות ומחזקת.

פיזיותרפיה לשיפור התפקוד הנשימתי

ניתוח בקע מפשעתי נחשב בדרך כלל לשגרתי, אולם לפעמים הוא נדרש במצבי חירום (למשל כאשר המעי נחסם ועלול להתפתח נמק). בין אם הניתוח נעשה עקב כאבים קשים או על מנת להיפטר אחת ולתמיד מהבקע, חשוב מאוד להקפיד על פיזיותרפיה. גם לאחר השחרור הביתה המטופל עלול לחוש כאבים ומגבלה מסוימת בתנועה. זה טבעי ולצורך כך חשוב לבצע תרגול גופני מדורג, אך לא פחות חשוב לאמן גם את הריאות. מקובל מאוד כי בשל כאבי הניתוח הנשימה נעשית רדודה ושטוחה. ישנו חשש טבעי כי נשימה עמוקה תכאב יותר, אולם זו שגיאה. בזמן הפיזיותרפיה וככל האפשר גם במהלך היום חשוב לתרגל נשימות מודעות, עמוקות ומלאות. הדבר חיוני לתפקוד ריאות תקין, לניקוי ליחה, למניעת דלקות. יתר על כן, הנשימה מפחיתה את הכאב ומזרזת את ההחלמה.

מהם היתרונות של פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח הרניה?

אפשר להצביע על כמה יתרונות חשובים, בפיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בקע משפעתי. למשל:

  • כאשר מקבלים ליווי מקצועי, למטופלים יורד החשש מביצוע תנועות לא נכונות או העמסת עומס רב מדי על הגוף. פיזיותרפיה צמודה מסייעת להתקדם במדורג ועם הדרכה לתרגול גם מעבר לשעות מפגשי הטיפול.
  • הפיזיותרפיה בבית חוסכת את חוסר הנוחות של נסיעות לבית החולים או למרפאה של פיזיותרפיה. לא צריך להטריח בני משפחה שיתפקדו כנהגי הסעות לטיפולים, אין צורך לטרוח עם מוניות.
  • כאשר מגיע פיזיותרפיסט הביתה, לצד המוטיבציה גם חוסכים את החשיפה למטופלים רבים אחרים. זה מוריד מאוד את הסיכון להידבקות בזיהומים ומחלות. אפשר פשוט להתרכז בהחלמה ולהתקדם לחזרה לשגרה מהר יותר.
  • בבית, באווירה רגועה, כל תשומת הלב של הפיזיותרפיסט מופנית למטופל שמחלים מהניתוח. שיתוף הפעולה הוא מכסימלי ואפשר להתאים את תוכנית השיקום בצורה הטובה ביותר, לצרכי המטופל.

מקורות ולקריאה נוספת:

צבר רפואה: פיזיותרפיה בבית
https://www.mmfsurg.com.au/some-physical-exercises-that-can-be-used-after-hernia-surgery
https://www.highgatehospital.co.uk/gp-news/great-exercises-to-help-recover-from-hernia-surgery/

אולי יעניין אותך גם:

פרוסטטה ואין אונות

טיפול בסרטן הערמונית באמצעות מגנטים

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן