האם חולי סרטן המעי הגס יכולים לקבל חיסון נגד קורונה?

מחלת הקורונה הגיע אל חיינו בתחילת שנת 2020 ומלווה אותנו כבר חודשים ארוכים. היא עדיין נלמדת כל הזמן הן מבחינתהאם חולי סרטן המעי הגס יכולים לקבל חיסון נגד קורונה? ההשפעה שלה והן מבחינת דרכי הטיפול וההתמודדות איתה. אחד מהדברים שכן ידועים זה שישנה אוכלוסייה מסוימת לה הדבקה בנגיף מהווה סכנה גדולה יותר, ואלו בעיקר אנשים בגילאים מבוגרים אשר לרוב הינם בעלי מחלות רקע ולאנשים בכל הגילאים אשר גם כן סובלים ממחלות רקע שונות.

עם הגעת חיסון הקורונה לישראל החל תהליך של חיסון האוכלוסייה כאשר הדגש בהתחלה היה על האוכלוסייה בסיכון. משום שהחיסון פותח במהירות, בטכנולוגיה חדשה ולא כל כך מוכרת עולות שאלות רבות מי אכן יכול להתחסן ומי לא, למי מומלץ להתחסן בשלב הזה ולמי עדיף לדחות את החיסון.

מה אנחנו יודעים עד כה על נגיף הקורונה?

נכון להיום ידוע כי COVID19, הקורונה הינו וירוס – נגיף, ממשפחת הקורונה, משפחה של וירוסים המוכרת לבני האדם מזה עשרות שנים כאשר לרוב אדם אשר נדבק בוירוס מהמשפחה חווה תסמינים קלים של התקררות, הצטננות, אך הוירוס הנוכחי הינו מוטציה ושונה מעט מהמשפחה המוכרת. הוא משפיע אחרת על חלק מהנדבקים בו ולכן קוראים לו גם בשם וירוס הקורונה החדש. הוירוס זוהה לראשונה בסין בחודש דצמבר 2019 והתפשט תוך זמן קצר בכל העולם, וככל שהזמן עובר מבינים כי הוא בעל יכולת הדבקה מאוד גבוהה.

המחלה עלולה להיות מסוכנת בעיקר לחלק מסוים מהאוכלוסייה שהם אנשים בעלי מחלות רקע כמו סכרת, השמנת יתר, מחלות כלי דם ולב ולבעלי מערכת חיסונית מוחלשת.

כיצד משפיעה הקורונה על מצבם של חולי סרטן המעי הגס?

אין ספק שההתמודדות עם מחלת הסרטן היא קשה בפני עצמה ודורשת מהאדם החולה כוחות נפשיים ופיסיים רבים. אם ביום יום חולי סרטן חווים לחץ, פחד, חשש ההתמודדות בתקופה כזו בה נגיף הקורונה מהווה לרוב איום נוסף משום שהם נחשבים קבוצת סיכון התחושות קשות אף יותר. המצב עוד יותר מלחיץ בטח אם חולי הסרטן נמצאים בתוך תהליך הטיפול ובעלי מערכת חיסון מוחלשת. חולי סרטן צריכים להקפיד פי כמה וכמה מאשר שאר האנשים ולשמור על עצמם, לשמור על היגיינה הכוללת רחיצת ידיים, הימנעות מנגיעה בפנים, חיטוי משטחים וחפצים עמם באים במגע בקביעות וכדומה וכמובן להימנע מהתקהלויות ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות.

ומה כבר ידוע לנו על חיסוני הקורונה?

החיסון לקורונה הינו חיסון חדש המבוסס על טכנולוגיה חדשנית הנקראת mRNA ושונה מהותית מחיסונים שגרתיים אחרים הניתנים במדינת ישראל ובעולם. חיסון הקורונה החדש אינו מכיל נגיף חי/ מוחלש בניגוד לחיסונים אחרים כמו חיסון הפוליו, רוטה, MMRV שהינם חיסונים הניתנים בישראל בעיקר לתינוקות. בנוסף אין בו תוסף הנקרא אדג'ובנט שמטרתו לחזק את התגובה החיסונית של הגוף לאנטיגן המוחלש ולעורר את המערכת החיסונית לעבוד ולפתח זיכרון חיסוני למחלה. למעשה, חיסון הקורונה נעזר במולקולת ה- RNA אשר עטופה מעטפת שומנית ייחודית המסייעת לו להיכנס לתא, הגוף מזהה את הפלישה ופועל על מנת ולפנות את הפולש מהגוף ובכך ללמד את הגוף שבמידה והוא יתקל בעתיד באותו פולש הוא יכיר אותו וידע להתמודד איתו מהר יותר ובצורה יעילה יותר.

האם מותר לחולי סרטן המעי הגס להתחסן לקורונה?

חולי סרטן המעי הגס, עצם היותם מוגדרים קבוצת סיכון בשל המערכת החיסונית המוחלשת הינם בין האוכלוסיות להן משרד הבריאות ממליץ להתחסן בחיסון לקורונה. יחד עם זאת מומלץ שכל אחד יתייעץ עם הרופא המטפל שלו.

אולי  יעניין אותך גם:

מחקר חדש מספר על תרופת קיטורדה: יכולה לבלום את סרטן המעי הגס>

האם חולי סרטן המעי הגס יכולים לקבל חיסון נגד קורונה?

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן