מחקר חדש מזהיר: תרופות נגד צרבת עשויות לפגום ביכולת הקוגניטיבית של מחלימות מסרטן השד

סרטן היא אחת המחלות הנחקרות ביותר בעולם, ובהתחשב ברמת המורכבות שלה אפשר להבין מדוע. למרות שהאדם עדיין לא מצאמחקר חדש מזהיר: תרופות נגד צרבת עשויות לפגום ביכולת הקוגניטיבית של מחלימות מסרטן השד מרפא לסרטן, הידע לגבי דפוסי המחלה רק מתגבר משנה לשנה. עדות לכך ניתן לראות בנתונים המעניינים, והמפתיעים בחלקם, שהובאו לאחרונה לרגל ציון 20 שנה ליום הסרטן הבין-לאומי. כך למשל התוודענו למחקר מארצות הברית, בו נמצא כי תרופות נוגדות צרבת (הנפוצות מאוד בקרב נשים, ובכלל) עלולות לפגוע תפקודן הקוגנטיבי של נשים הנמצאות במהלך ההחלמה מסרטן השד. הנה כל מה שחשוב לדעת על המחקר ועל התובנות המרכזיות שעלו ממנו.

מה הייתה מטרת המחקר?

במסגרת המחקר הנוכחי, אשר פורסם בתחילת 2020 בכתב העת הרפואי Journal of Cancer Survivorship, בחנו החוקרים האמריקאים האם תרופות נפוצות להתמודדות עם צרבת – תרופות ממשפחת ה-PPI לעיכוב משאבות הפרוטונים – משפיעות על היכולות והתפקוד הקוגניטיביים של נשים אשר החלימו מסרטן שד שאינו גרורתי. חשוב לציין שהתרופות האלה נפוצות מאוד בהליך ההחלמה מסרטן השד, וניתנות פעמים רבות על ידי רופאים על מנת לסייע לנשים הסובלות בתקופת ההחלמה מבעיות במערכת העיכול ולצמצם את הסבירות לגרימת נזקים לדופן הקיבה במהלך תקופת הטיפול בסרטן השד.

המחקר התבסס על איסוף וניתוח תשובות של נשים שהחלימו מסרטן השד, כפי שהובא בשלושת מחקרים קודמים, לשאלות שעסקו בשימוש שלהן בתרופות מהמשפחה האמורה וליכולת הקוגניטיבית שלהן. בסך הכול מדובר כאן בקבוצת מחקר של 551 נשים, אשר 88 מהן דיווחו במסגרת הממצאים על כך שהשתמשו בתרופות ממשפחת ה-PPI (אצל כשני שליש מתוכן, השימוש בתרופות היה לתקופה הנעה בין חצי שנה לשנתיים). במסגרת השאלונים הנשים דירגו את התפקוד הקוגניטיבי שלהן וציינו את תופעות הלוואי שהופיעו אצלן: טרם תחילת הטיפול התרופתי, במהלכו ובתקופה של עד ארבע שנים עם תום הטיפול בסרטן השד.

אילו ממצאים גילו החוקרים על הקשר שבין תרופות נגד צרבת לבין היכולות הקוגניטיביות של מחלימות מסרטן השד?

תוצאות המחקר הראו כי התרופות הנפוצות לטיפול בצרבת עלולות להקשות על התפקוד הקוגניטיבי של נשים הנמצאות בתקופת ההחלמה שלהן מסרטן השד. נשים אשר השתמשו בתרופות דיווחו בשיעור גבוה של כ-30-20% על בעיות ריכוז חמורות בהשוואה לנשים שלא נטלו את התרופות במהלך תקופת ההחלמה שלהן. מנגד, לא נמצאה השפעה של התרופות על הזיכרון של הנשים. המחקר השלישי בו התבוננו החוקרים, שכלל 21 נשים שנטלו את התרופות ו-121 שלא השתמשו בהן, הראה כי נשים שנטלו את התרופות דיווחו שיעור גבוה יותר על פגיעה כללית בתפקודן הקוגניטיבי, ובהמשך לכך על פגיעה באיכות החיים שלהן.

הממצאים מורים על פגיעה באיכות חייהן של מחלימות מסרטן השד

המחקר אליו התייחסנו מראה תוצאות שנראות חד משמעיות מבחינת ההשפעה לרעה של תרופות נפוצות לטיפול בצרבת על תפקודן הקוגניטיבי של נשים שהחלימו מסרטן השד (לפחות בחלק מהפרמטרים של תפקוד קוגניטיבי), ועקב כך פגיעה באיכות החיים שלהן. אולם חשוב לזכור שמדובר במחקר ראשוני בתחום, שבוחן אוכלוסיית מחקר קטנה יחסית. המחקר מעלה שאלות שונות הדורשות מענה במסגרת מחקרי המשך, למשל האם נכנסו לתוך המשוואה משתנים המסבירים את השונות בתוצאות. כמובן שיש לראות האם גם בקרב האוכלוסייה הכללית יותר התרופות עלולות לגרום לאותה פגיעה במישור הקוגניטיבי.

כך או כך ברור שהמחקר מצביע עד כמה חשוב שהאישה צריכה תהיה עם האצבע על הדופק במהלך תקופת ההתמודדות שלה עם סרטן השד, או אפילו במישור הכללי. יש לשאול תמיד האם תרופות וטיפולים אחרים מביאים לתופעות לוואי, לבחון את ההשפעה שלהן על איכות החיים ולראות אם יש אלטרנטיבות בטוחות יותר.

לקריאה נוספת:
Cognitive Problems of Breast Cancer Survivors on Proton Pump Inhibitors

 

אולי יעניין אותך גם:

עמותת אחת מתשע

מחקר חדש: עודף משקל יכול להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד

מחקר חדש מזהיר: תרופות נגד צרבת עשויות לפגום ביכולת הקוגניטיבית של מחלימות מסרטן השד

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן