הקשר בין קנדידה וסרטן

מחקרפטריית הקנדידה היא למעשה קבוצת של פטריות ששייכות לקבוצת פטריות השמרים. מדובר בקבוצה המונה סוגים רבים של פטריות כאשר חלק מן הפטריות הנ"ל בוחרות בגוף האדם כבית ומאכלסות אותו, בדרך כלל מבלי לגרום לנזק כלשהו.

פטריית הקנדידה הנפוצה ביותר כמזהמת של בני אדם היא הפטרייה "קנדידה אלביקנס". פטרייה זו, אם נחפשה היטב, יכולה להימצא בגוף של כל אחד ואחת מאיתנו ויחד עם זאת היא לא גורמת לרוב לשום נזק. הפטרייה מאכלסת לרוב את המעי הגס, לעיתים את המעי הדק וכמו כן היא נמצאת על גבי העור שלנו בשכיחות גבוהה יחסית.

ישנם מצבים בהם אוכלוסיית פטריות הקנדידה שמאכלסת את גופנו באופן קבוע יוצאת מאיזון והדבר יכול להוביל למגוון של מחלות- החל מכאבי בטן כרוניים ועד סרטן.

סרטן וקנדידה – סיבה או תוצאה?

הנושא של הקשר בין מחלות סרטניות לבין זיהום של פטריית קנדידה מהווה נושא פורה למחקרים רבים כאשר השאלה הנשאלת פעמים רבות היא "מה גרם למה?".

קיימים רופאים וחוקרים הגורסים כי הזיהום המוגבר בפטריית הקנדידה והשגשוג הבלתי תקין של הפטרייה בגוף יכול לגרום לשינויים מבניים בתאי הגוף, ובעיקר בתאי המעי שם הפטרייה אוהבת לשכון. השינויים המבניים הנ"ל יכולים להוות "טריגר" ליציאה של אחד או יותר מתאי דופן המעי מבקרה על קצב החלוקה שלו, ועל ידי כך להתחיל ולהתפתח לכדי גידול סרטני.

מחשבה אחרת היא שעצם גדילת הפטרייה גורם לשפעול של מערכת החיסון כנגדה. מערכת החיסון מייצרת נוגדנים שמטרתם היא להשמיד את הפטריה אך במקביל, ישנה אינטראקציה של הנוגדנים גם עם תאים של הגוף עצמו שהם אינם אמורים לתקוף באופן תקין.

התקיפה העצמית הזו של הגוף גורמת להתפתחות של מחלות אוטואימוניות שגם הן סיבוך נפוץ ונחקר מאוד של פטריית הקנדידה.

ידוע מתצפיות שנעשו ומחקרים בנושא כי אנשים הלוקים במחלות אוטואימוניות נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן בעתיד, ויתכן וזהו מנגנון נוסף בו פטריית הקנדידה יכולה לגרום להופעה של סרטן.

ישנם אחרים הגורסים כי אכן קיים קשר בין פטריית הקנדידה לבין מחלת הסרטן אולם הקשר הוא הפוך. דבר ידוע הוא שמחלת הסרטן יכולה להתפתחות רק כאשר קיים פגם כלשהו בבקרה על חלוקת התאים בגוף.

חלק ניכר מבקרה זו מבוצע על ידי מערכת החיסון וכאשר היא פגומה, "קל" יותר לסרטן להתפתח. מחקרים רבים מצביעים על כך שחולי סרטן, ובייחוד חולי סרטן המקבלים טיפולים כימותרפיים הגורמים אף הם לדיכוי של מערכת החיסון, נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בזיהומים שונים, ביניהם כמובן גם זיהום על ידי פטריית הקנדידה.

לאור הנ"ל ניתן לומר כי בלתי אפשרי יהיה לקבוע בוודאות מי כאן הביצה ומי התרנגולת אולם הקשר בין סרטן לבין פטריית הקנדידה קיין בהחלט וחשוב לקחת אותו בחשבון.

מה אפשר לעשות בנדון?

ראשית חשוב להיות מודעים לעובדה כי ייתכן ואנשים הלוקים בזיהום בקנדידה מועדים יותר ללקות בסרטן בהמשך חייהם. מדובר בסופו של דבר בעוד סיבה מוצדקת למהר ולטפל בפטריית הקנדידה בטרם היא תגרום לסיבוכים ותחלואה קשים יותר.

הטיפול בפטריית הקנדידה הוא מורכב ורב תחומי ומתחיל בשינוי תזונה לדלה בפחמימות וסוכרים, ועד לטיפולים בדיקור על ידי רפואה סינית ושימוש פרוביוטיקה לצורך איזון של חיידקי המעי שחיים איתנו בסימביוזה על מנת להתגבר על הגדילה המופרזת של פטריית הקנדידה.

יש הטוענים כי שימוש במלחי כסף יכול אף הוא לטפל בשתי ציפורים במכה אחת ולחסל את פטריית הקנדידה תוך כדי הרג של תאים סרטניים בהתפתחות.

>

מחקר

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן