צמח האפרסמון ומחלת הסרטן

צמחאפסרמון, אותו פרי כתמתם שמרבית השיחות עליו סובבות סביב השאלה האם יש לאכול אותו עם הקליפה או בלעדיה, הוא לא אותו אפרסמון עליו נדבר במאמר הבא. למעשה, קיים צמח נוסף בשם אפרסמון שבעבר נהגו הכוהנים בבית המקדש להפיק ממנו קטורת ובושם יקר.

מחקר ישראלי חדש מצא כי לאותו צמח אפרסמון עתיק יש תכונות המאפשרות לו להשמיד תאים הנגועים בסרטן ללא פגיעה בתאים הבריאים הסובבים אותם.

צמח האפרסמון העתיק שימש כאמור את הכוהנים בבית המקדש למטרות דתיות ולהפקת קטורת ובשמים, פרט לכך קיימות עדויות כי מיצויים מצמח האפרסמון העתיק שימושו לצרכים רפואיים ולצורך ריפוי של תחלואים שונים החל בהכשות נחש ועד אין אונות. התרופות שהופקו מהאפרסמון היו כל כך יקרות עד ששוויין הוערך כפי 2 מזהב.

יש לציין כי אין כל קשר בין צמח האפרסמון העתיק לבין פרי האפרסמון הכתמתם אותו נוהגים רבים מאיתנו לאכול בהנאה בסתיו.

מחלת הסרטן והתפתחותה

לתאי הגוף יש תכונה חשובה מאוד והיא היכולת שלהם להתחלק. ישנה בקרה מאוד הדוקה על החלוקה בכדי שלא תהייה מעטה מידי ולא תהייה רבה מידי.

לגוף שלנו יש מנגנוני בקרה שאמורים למנוע מתא מסוים לצאת משליטה כאשר הוא מתחלק ואם מנגנונים אלה לא פועלים, התא אמור להיות מושמד. כאשר קיימת תקלה בשתי מערכות בקרה חשובות אלו, התא מתחיל להתחלק ללא שליטה ויוצר גידול סרטני.

הגידול יכול לשלוח תאים למקומות מרוחקים דרך זרם הדם או הלימפה ועל ידי כך ליצור גרורות. הגידולים לוחצים על איברים חיוניים, גורמים לכאבים ומפסיקים את אספקת הדם והחמצן לרקמות.

האפרסמון והמחקר החדש

צמח האפרסמון העתיק גדל בעבר באזור ים המלח וצוות חוקרים ממספר מוסדות אקדמיים בארץ מצא כי חומר בשם "בטאקריופילין" שנמצא בשרף של הצמח וכן במיצוי של גבעוליו ועליו, מצליח לקטול ביעילות רבה תאים שמקורם בגידול סרטני, תוך כדי שמירה על שלמות התאים הבריאים הסובבים.

החוקרים הגישו בקשה לרישום פטנט על החומר שהתגלה ומקווים כי בעתיד ניתן יהיה לרקוח ממנו תערובת שתשמש כתרופה לסרטן.

במהלך פיתוח של תרופות המיועדות לריפוי של סרטן, מכוונים אותן כדי שיפעילו מנגנון שגורם להרס והשמדה עצמית של התא.

מנגנון זה הוא מנגנון טבעי שטבוע בכל תאי הגוף ומיועד לגרום להם להשמיד את עצמם ברגע שהם נעשים חולים או פגומים.

החוקרים מציינים כי החומר בטאקריופילין שמופק מצמח האפרסמון נוסה בתרבית תאים במעבדה, על תאים שידועים כמסוגלים לגרום להופעה של סרטן מסוג לימפומה הן בעכברים והן בבני אדם. החומר הצליח להשמיד את התאים הנגועים בסרטן ולא לפגוע בתאים הבריאים שסביבו.

בבואם לבחון את מנגנון פעולת החומר שמקורו באפרסמון, גילו החוקרים כי הוא פועל על וירוס שנמצא באופן טבעי בגוף, וכאשר הוא עובר שינוי מסוים הוא גורם להתפתחות של סרטן בתאים אותם הוא מדביק. מיצוי האפרסמון למעשה משמיד את הוירוס, ועל ידי כך גורם לתא הנגוע בסרטן להפעיל מנגנונים של הרס עצמי שמביאים בסופו של דבר למותו. מנגנון זה מסביר גם מדוע התאים הבריאים אינם נפגעים בתהליך.

על צמח האפרסמון

מדובר בצמח שגדל בעבר באזור של ים המלח ומדבר יהודה, החוקרים הצליחו לשים את ידם בעזרתם של חברים מרחבי העולם על מספר זרעים של צמח האפרסמון שנשתמרו, והחלו לגדל את הצמח מחדש באזור עין גדי.

כיום ניתן למצוא צמחי אפרסמון שגדלים בקיבוץ קטורה, בקיבוץ אלמוג,  בבאר טוביה ובקריית אונו.

המדענים ממתינים כעת למשקיעים שירצו להזרים משאבים לצורך המשך מחקר על הצמח וסגולותיו, בתקווה שיום אחד ניתן יהיה להפיק ממנו תרופה לסרטן.

ראו גם:

מניעת סרטן על ידי תזונה נכונה

>

צמח

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן