פיזיותרפיה לטיפול בטרשת נפוצה

פיזיותרפיה לטיפול בטרשת נפוצהאנשים עם טרשת נפוצה מנסים להימנע בדרך כלל מפעילות גופנית. הם עשויים לחשוב כי יוכלו לטפל בתחושת העייפות, חוסר הנוחות והכאב בעצמם ובאמצעות שיטות אחרות, אך בדיוק ההיפך הוא הנכון: חוסר פעילות גופנית מוביל לחוסר חמצן בגוף, אשר לאורך הזמן מפחית את היכולות התפקודיות ומדרדר את המצב.

טיפול קבוע בפיזיותרפיה משמר את הניידות ומפחית את העייפות ממנה סובלים החולים, והפעילות הגופנית מסייעת אף היא בשיפור התכווצויות שרירים, שמירה על שיווי המשקל ושיפור הקואורדינציה.

עבודה עם פיזיותרפיסט

אדם הסובל מטרשת נפוצה יפיק תועלת רבה מעבודה עם פיזיותרפיסט. הוא ילמד את הדרכים הבטחות ביותר לביצוע פעילות גופנית בהתאם לתסמיניו ולמצבו האישי. במשך מספר טיפולים ראשונים, הפיזיותרפיסט לומד להכיר את המטופל ומגבלותיו, ואז מתכנן תכנית טיפול פרטנית מאתגרת. הוא מלמד את המטופל מגוון של מתיחות, תרגילים וטכניקות חיזוק שרירים להגברת טווח התנועה, וכיצד להשתמש נכון בציוד.

הטיפול מתחיל לאט ובאופן הדרגתי מגביר את הקצב יותר ויותר, בהתאם ליכולות המטופל. על מנת להימנע מהתחממות יתר, בעיה נפוצה בקרב אנשים עם טרשת נפוצה, ניתן לבצע את הצעדים הבאים: בחירת מקום קריר לביצוע הטיפול, לבישת בגדים נושמים וקרירים, כיוון מאוורר ישירות אל הגוף, ושתייה מרובה של מים קרים.

סוגים של טיפולי פיזיותרפיה

תכנית הטיפול בפיזיותרפיה המותאמת אישית למצב המטופל, כוללת את התרגילים הבאים:

תרגילי טווח תנועה – התכווצויות שרירים בלתי רצוניות הן בעיה נפוצה בקרב חולי טרשת נפוצה. הרגליים הן המושפעות ביותר בדרך כלל וחלק מהאנשים סובלים ממתיחת שרירים זעירים בין הצלעות. תרגילי מתיחה משפרים את התכווצויות השרירים, ושומרות על אורכם וגמישותם.

תרגילי שיווי משקל וקואורדינציה – תרגילים אלו משפרים את הניידות ומפחיתים את הסיכון לנפילה. הפיזיותרפיסט מדגים למטופל את הצורה והטכניקה הנכונה, כך שניתן להשתמש בידע לטיפול סיעודי ביתי.

תרגילים אירוביים – אנשים רבים הסובלים מטרשת נפוצה מסתייעים בפעילות אירובית, אם הם מקפידים להימנע ממאמץ יתר. הפיזיותרפיסט מתאים את התרגילים הנכונים על פי קצב מותאם אישית. שחיה בבריכה, תרגילים אירוביים במים, הליכה ורכיבה על אופניים בדרך כלל מתאימים היטב.

תרגילים לחיזוק השרירים – טיפול פיזיותרפיה לחיזוק השרירים מונע חולשה וניידות לקויה. חשוב לעבוד עם פיזיותרפיסט על מנת ללמוד את הטכניקה הנכונה ולהימנע מפגיעה.

טיפולים נוספים – הפיזיותרפיסט יכול אף ליידע את הרופא כאשר קיים צורך בטיפול נוסף. זה יכול להיות כל סוג טיפול, הנקבע לאחר מספר פגישות פיזיותרפיה, ובדיקה האם קיים צורך בפיזיותרפיסט סיעודי לטיפול בבית. מידע נוסף באתר המרכז לפיזיותרפיה בישראל therapist.org.il

הערת יכולת תפקודית

אנשים עם תסמיני טרשת נפוצה, אשר מבצעים תרגילי פיזיותרפיה באופן קבוע, יכולים לקבע הערכה לגבי מצבם, והפיזיותרפיסט מתעד את התסמינים והבעיות, שלב זה בטיפול נקרא הערכת יכולת תפקודית, והוא מבוצע על מנת למדוד את יכולת המטופל לעבוד שמונה שעות ביממה. הערכה זו מסייעת בעת הפניה לקבלת תשלום וקביעת אחוזי נכות מהביטוח הלאומי.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן