במה פוגעת מחלת טרשת נפוצה?

במה פוגעת טרשת נפוצה?טרשת נפוצה גורמת להופעת נגעים במוח ובחוט השדרה אשר גורמים להרס שכבת המיילין העוטפת את העצב, וכתוצאה גורמים לפגיעה בהולכה העצבית. במילים אחרות, חולי טרשת נפוצה סובלים ממוקדים של הפרעה בהולכה העצבית, אשר יכולים להתבטא בהפרעות נוירולוגיות מכל סוג.

בהתאם לגודל הנגע ומיקומו, נגרמות הפרעות נוירולוגיות שונות בעלות ביטויים רבים. מכיוון שהנגעים יכולים להופיע כמעט בכל מקום במוח ובחוט השדרה, התסמינים הנגרמים מגוונים מאוד וכוללים מערכות רבות.

הפגיעה בשכבת המיילין אצל חולי טרשת נפוצה

שכבת המיילין היא השכבה הנפגעת במחלת טרשת נפוצה, והנגעים המופיעים במחלה הם מתארים בעצם תהליכים של הרס המיילין והעצבים על ידי דלקת וניוון עצבי. למרות שהתהליך בו נגרמת הפגיעה העצבית בטרשת נפוצה עדיין לא ברור, ככל הנראה מדובר בתגובה אוטואימונית המתווכת על ידי נוגדנים, תאי דלקת (תאי T ו-B) וגורמים נוספים אשר הורסים את שכבת המיילין, ובהמשך גורמים לניוון העצב.

שכבת המיילין היא שכבה העוטפת את העצב ומספקת סוג של "בידוד" אשר מאפשר מעבר מהיר של האות החשמלי דרך העצב. בדומה לחוטי חשמל, כאשר העצבים עטופים היטב בשכבה מבודדת טובה, הזרם החשמלי עובר במהירות וללא כל בעיה.

לעומת זאת, כאשר שכבת המיילין פגועה ואינה מתפקדת כראוי, הזרם החשמלי "זולג" לצדדים, עובר לאט יותר ועל כן התגובה העצבית הופכת להיות ירודה.

הפרעת ראיה

אחת ההפרעות החשובות והאופייניות ביותר לטרשת נפוצה היא הפרעת ראיה. טרשת נפוצה פוגעת בשכיחות גבוהה מאוד בעצב הראיה (המחבר בין העיניים למוח) וגורמת בשל כך לתסמינים אופייניים ביותר. בנוסף, הנגעים הטרשתיים יכולים גם לערב את הסיבים העצביים האחראים על תנועת העיניים, ולגרום לתסמינים אופייניים.

הפגיעה במערכת הראיה מתבטאת בעיקר על ידי:

נויריטיס אופטית

דלקת של עצב הראיה אשר גורמת לטשטוש ראיה ולכאבים בהזזת העיניים. בדרך כלל, הדלקת הזו מערבת עין אחת, וגורמת לכאבים בהנעתה הנגרמים בשל התגובה הדלקתית הלוחצת ולטשטוש ראיה חלקי.

במקרים רבים החולים מתלוננים על הופעת כתם במרכז הראיה ("סקוטומה") בעין אחת בלבד. ניתן לזהות נוירוטיס אופטית באמצעות בדיקה גופנית פשוטה הכוללת הארה בפנס על העין ועל ידי בדיקת קרקעיות העיניים על ידי רופא עיניים. ב-90% מהמקרים של נויריטיס אופטית, המצב חולף והראיה חוזרת לעצמה תוך 6 חודשים, ושאר החולים הסובלים מהמצב מדווחים על תסמינים מועטים ביותר.

הפרעה בהנעת העיניים

הפרעה אופיינית נוספת של טרשת נפוצה מערבת סיבי עצב האחראים על התיאום בתנועת העיניים, ולכן קיימים מקרים בהם חולי טרשת נפוצה מתלוננים על חוסר יכולת להניע את אחת העיניים בתיאום עם השנייה. בנוסף, קיימים מקרים בהם יופיע ניסטגמוס (תנועה מחזורית של העין לכיוון אחד) ותסמינים אחרים הקשורים לתנועת העיניים.

הפרעה תחושתית

טרשת נפוצה פוגעת גם במערכת התחושה, וחולי טרשת נפוצה מתלוננים על הפרעות תחושתיות רבות. אחד התסמינים האופייניים לטרשת נפוצה הוא "סימן לרמיט", הכולל הופעה של זרם חשמלי בגב ובגפיים בזמן ישיבה. בנוסף, חולי טרשת נפוצה רבים מתלוננים על כאב הכולל בעיקר כאבי גב, התכווצויות שרירים, כאב "שורף", פגיעה בפעילות המוטורית וכולי.

פגיעה במוחון ובשליטה על סוגרים

טרשת נפוצה יכולה לפגוע גם במוחון ולגרום להפרעות בקואורדינציה ובשיווי המשקל. הפרעות אלה גורמות להליכה לא יציבה, דיבור לא ברור, קושי לבצע פעולות מורכבות והפרעות נוספות.

בנוסף לכך, בשלבים מתקדמים של המחלה יכולה להופיע הפרעה בשליטה על הסוגרים המתבטאת בעיקר בהפרעות במתן שתן, עצירות והפרעה בתפקוד המיני.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן