מהם התסמינים של טרשת נפוצה?

תסמינים לטרשת נפוצהטרשת נפוצה משפיעה על מערכת העצבים- תפקוד המוח וחוט השדרה. תסמינים מוקדמים נפוצים המאפיינים את המחלה כוללים: חולשה, עקצוצים, אובדן תחושה, ראייה מטושטשת, כאבי ראש, שינויים רגשיים. סימנים נוספים הם נוקשות שרירים, בעיות חשיבה ובעיות במערכת השתן. טיפול מתאים יכול לסייע בהקלת התסמינים ולעכב את התקדמות המחלה.

מערכת העצבים המרכזית שולטת בחלק גדול מתפקוד הגוף וחלק נרחב מפעילות זו עובר דרך החומר הלבן המרכיב את מערכת העצבים. אין זה מפתיע אם כן, כי מחלה אשר פוגעת בחומר הלבן יכולה לגרום להופעת מגוון רחב של תסמינים.

תסמיני המחלה

מספר תסמינים הינם ייחודיים למחלה, אולם חשוב לזכור כי הימצאות התסמינים אינה מעידה בהכרח על טרשת נפוצה. עם זאת, כל התופעות ראויות לתשומת לב רפואית ועלולות להוות מפתח לזיהוי המחלה.

התסמינים מתחלקים למספר קבוצות- הפרעות חזותיות, מוטוריות, חושיות, בעיות קואורדינציה ושיווי משקל, מערכת עיכול (מעיים), בעיות בדרכי השתן ותופעות קוגניטיביות אחרות. חשוב לזכור כי מרבית החולים עם טרשת נפוצה לא חווים את כל התסמינים וחלקם מופיעים בשלביה המאוחרים של המחלה.

כאבי ראש

מיגרנות הן תופעה נפוצה בקרב חולי טרשת נפוצה. הכאבים מתוארים כהילה (ראייה מטושטשת) ותחושת עייפות. הכאב מתואר כפעימות המופיעות בשני צידי הראש ומלווים ברגישות לאור או צליל. בנוסף, הכאבים מלווים בבחילות, הקאות וחוסר תאבון. הכאבים עשויים להמשך בין 4-12 שעות. כאבים אלה מטופלים בתרופות להקלת כאבים.

בעיות רגשיות

לצד התסמינים הפיזיים, טרשת נפוצה עשוייה לגרום להשלכות רגשיות עמוקות. תחילה, השינויים הרגשיים עשויים להקשות על האבחנה המדוייקת. מחסור במידע בנוגע למחלה מוסיף לחרדה פעמים רבות לאנשים אשר אובחנו עם המחלה. בנוסף לתגובות רגישות אלה, הפגיעה בשכבה העליונה של העצב הגורמת לנזק יכולה לגרום באופן ישיר לשינויים רגשיים. שינויים אלה כוללים: דיכאון, מתח, לחץ, מצוקה נפשית, שינויים קיצוניים במצב הרוח, תוקפנות ותגובות בלתי נשלטות כמו בכי וצחוק.

בעיות ראייה

אחד מתוך חמישה מטופלים המאובחן עם טרשת נפוצה, יעיד על שינויים בראייה. הופעת בעייה בראייה היא תסמין המופיע בשלבים מוקדמים של המחלה. שינויים אלה כוללים: אובדן ראייה בעין הפגועה, כאשר אובדן הראייה נע בין אופן מתון לחמור.

בנוסף, עיוורון צבעים, כאבי עיניים, המופיעים במהלך תנועת העין. הופעת הבזקי אור בעתתנועת העין. תסמינים אלה מעידים על פגיעה עצבית אשר מאופיינת בדלקת (נפיחות) של עצב הראייה אשר אחראי על העברת מידע חזותי למוח. הפגיעה בדרך כלל נעשית בעין אחת בלבד.

בעיות אחרות אשר מתרחשות בטרשת נפוצה כוללות ראייה כפולה, כאבים בשתי העיניים והופעת תנועה בלתי רצונית של העין (מצד לצד) הידועה בשם ניסטגמוס.

הופעת כאב

כמחצית מחולי טרשת נפוצה מתלוננים על כאבים אשר עשויים להתבטא בשתי צורות: כאב נוירופתי- בעקבות נזק הנגרם לסיבי העצב במוח ובחוט השדרה. הכאב מאופיין בתחושת דקירה, רגישות קיצונית בעור ותחושת צריבה. כאב שלד ושרירים- כאב זה אינו נגרם ישירות מטרשת נפוצה אולם מתרחש על ידי לחץ עודף על השרירים והמפרקים כתוצאה מהתכווצות ועוויתות.

עייפות קיצונית

חולי טרשת נפוצה מתארים פעמים רבות, עייפות קיצונית. ההערכה היא כי 9 מתוך 10 חולי טרשת חווים עייפות. עייפות יכולה להחמיר עם שינויים במזג האוויר- חום, לאחר פעילות גופנית או בעת מחלה, ולהוביל לסיבוך של דום נשימה בשינה.

אובדן חשק מיני

אנשים רבים החולים במחלה מאבדים את החשק המיני. גברים לעיתים קרובות מתקשים להגיע ולשמור על זקפה (אין אונות). פליטת הזרע כתוצאה מכך נפגעת. נשים בדומה לגברים, חוות אובדן חשק מיני ומתקשות לחוות אורגזמה.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן