סוגי סרטן העור

סוגי סרטן העוראת ההגדרה העיקרית של סרטן העור סביר להניח שאתם מכירים: סרטן שהביטוי שלו הוא גידולים ממאירים, בצורות שונות, המופיעים על גבי העור.

גם גורמי הסיכון העיקריים של המחלה לא צפויים להפתיע אתכם, בעיקר חשיפה ממושכת ובלתי מבוקרת לקרינת השמש, נתונים טבעיים "בעייתיים" (למשל עור בהיר או נמשים) או היסטוריה משפחתית של המחלה.

במאמר הבא ניכנס אתכם מעט בעובי הקורה ונסקור עבורכם את הסוגים העיקריים של סרטן העור, מחלה שעלולה לתקוף את הגוף באופנים שונים. האבחנה הזו חשובה מכיוון שלכל סוג של סרטן העור יש חוקים משלו מבחינת האבחון, הביטוי הפיזי, התסמינים הגופניים וכמובן שגם הטיפול.

מלנומה

מלנומה היא הסוג החמור ביותר של סרטן העור, כאשר החדשות המדאיגות הנוספות הן שמדובר במחלה שאחוזי החולים בה בישראל נחשבים לגבוהים בקנה מידה עולמי. במקרה של מלנומה, יופיעו בדרך כלל נגעים בגווני חום עד שחור על גבי העור, כאשר במצבים נדירים יותר הגוון שלהם יהיה אדמדם או ורדרד. מלנומה עלולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בגודל של נקודות חן או שומות קיימות, הבדלים מבחינת הצורה, הגבולות, הגוון והגובה.

כלל האצבע כאן, שנכון לרוב סוגי הסרטן, הוא שגילוי מוקדם של סרטן העור, באמצעות בחינת התסמינים ואבחון מקצועי אצל רופא עור, מגדיל את סיכויי ההתמודדות עם המחלה בצורה משמעותית. בדרך כלל אבחונים מוקדמים יאפשרו להעלים את הבעיה, בעוד שבמקרה של גילוי מאוחר או אי גילוי בכלל סכנת המוות הינה מוחשית מאד.

הטיפול במחלה מתמקד בהאטת קצב ההתפתחות שלה (מה שיאריך חיים) ובהקטנת דרגת החומרה של התסמינים. בשנים האחרונות פותחו מספר תרופות בעלות יעילות משופרת מהבחינה הזו, אך עדיין יש מרחק רב עד שניתן יהיה לומר שהרפואה ניצחה את המלנומה.

קרצינומה של תאי קשקש

קרצינומה של תאי הקשיש, או בשמה הלועזי SCC, הוא סוג בעייתי נוסף של סרטן העור – גם אם הוא נחשב לחמור מעט פחות ממלנומה. סרטן מהסוג הזה עלול להתפתח בשכבת האפיתל בעור או לחלופים בחלק מהרקמות הריריות בגוף, כאשר אזורי ההיווצרות העיקרי של התאים הם העור וכן הגרון או צוואר הרחם. המחלה עלולה להיגרם עקב גורמי הסיכון הכלליים של סרטן העור אבל גם אורח חיים שאינו תקין, דוגמת צריכת אלכוהול או עישון.

הסיכון העיקרי של קרצינומה של תאי קשקש הוא שליחת גרורות שיגיעו לבלוטות הלימפה של הגוף, משם הדרך לאיברי הגוף האחרים אינה ארוכה. הטיפול נעשה באמצעים דוגמת ניתוחים כירורגיים או רדיותרפיה, כאשר כימותרפיה נחשבת ליעילה פחות בסוג זה של סרטן.

קרצינומה של תאי בסיס

בחלק הארי של המקרים – כ-95% למעשה – סוג סרטן העור יהיה קרצינומה של תאי בסיס. זהו הגידול המוכר שמתפתח לאורך פרק זמן ארוך יחסית באזורים בגוף הנחשפים לשמש, בעיקר העור או הכתפיים. הגידול הסרטני מהסוג הזה יתפתח קודם כל בשכבה התחתונה שבתא האפיתל.

החדשות המעודדות יחסית – עד כמה שסרטן עור יכול להיות מעודד – הוא שנדירים עד מאד המקרים בהם הסרטן גורם לשליחת גרורות או למוות. ברוב המקרים מדובר בעיקר בפגם אסתטי, המופע בצוואר או בראש. השכיחות של קרצינומה של תאי הבסיס גבוהה במיוחד אצל אנשים שהעור שלהם בהיר.

סרקומת קפוסי

במקרה של סרקומת קפוסי, יופיעו כתמים מחוספסים באזורים בעור שנחשפו לקרינת השמש. כתמים אלה יהיו בגוון חום או אדום, והם עלולים להתפתח לכדי סרטן עור מסוג קרצינומה של תאי קשקש שהסברנו עליו קודם לכן. המצב הזה אינו נחשב לשכיח יתר על המידה ומאפיין בעיקר אוכלוסיות שהמערכת החיסונית שלהן חלשה, למשל חולים במחלת האיידס או אנשים שעברו השתלת איברים.

 

אולי יעניין אותך גם:

האם תאי שומן בעור הם האחראים על החרפת סרטן העור? חוקרים בדקו

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן