ניידת ממוגרפיה

האגודה למען המלחמה בסרטן יזמה את פעילותה של ניידת ממוגרפיה "מיכל" במטרה להביא לצמצום הפערים בנכונות לעבור בדיקת ממוגרפיה בקרב נשים במגזרים השונים במדינה.

הבדיקה הינה בעלת חשיבות גבוהה מאוד לגילוי מוקדם של סרטן השד, והיא יכולה להציל את חיי הנשים החולות בצורה משמעותית, יותר מאשר בעת גילוי מאוחר של המחלה. עם זאת, ישנם פערים גדולים בנכונות לבדיקות ובנגישות אליהן בין נשים המתגוררות במרכז הארץ לבין נשים המתגוררות ביישובי הפריפריה המרוחקים.

ניידת ממוגרפיה באה במטרה לצמצם פערים אלה. ניידת הממוגרפיה מעניקה הזדמנות לביצוע הבדיקה במקום המגורים או ביישוב סמוך, ללא צורך בהגעה למרכזי בריאות רחוקים. כך, לפי היוזמה, אמור לגדול מספרן של הנשים העתידות לבצע את בדיקת הממוגרפיה המצילה חיים.

פעולת ניידת הממוגרפיה

האגודה למען המלחמה בסרטן מפעילה את ניידת הממוגרפיה "מיכל" על ידי צוות רפואה מקצועי מטעם רשת בתי החולים "אסותא", שם נערכות הבדיקות, האבחון והפענוח, על ידי אנשי המקצוע בתחום.

הניידת מופעלת בשיתוף עם קופות החולים ומשרד הבריאות. הצוות המקצועי אשר עובד בניידת הממוגרפיה מורכב אך ורק מנשים המתעסקות בתחום מחלת סרטן השד. ניידת הממוגרפיה רחבה מאוד וניתן לבדוק ולהיבדק בתוכה בנוחות מרבית. פנים הניידת משרה אווירה נינוחה ורגועה, וצבועה בצבעי פסטל רגועים בתוכה. בתוך הניידת ישנו חדר בדיקות ובו מכשיר ממוגרפיה. הבדיקות מתבצעות תחת תכנית בקרת איכות מטעם משרד הבריאות.

בדיקת הממוגרפיה בניידת אינה כרוכה בתשלום, אלא ניתנת כחלק מסל הבריאות הממלכתי המגיעה לכלל נשות ישראל. הבדיקה מיועדת לנשים אשר עברו את גיל 50, בתקופה של אחת לשנתיים, או לנשים החל מגיל 40 בעלות סיכון גבוה לחלות בסרטן השד (אם יש אם או אחות שחלו), בתקופה של אחת לשנה.

אופן הבדיקה בניידת הממוגרפיה

נשים אשר נמצאות בגיל המתאים לבדיקת הממוגרפיה מקבלות הזמנה לביתן לבוא ולעבור את הבדיקה, כולל תאריך ושעת הבדיקה, בעת שניידת הממוגרפיה נמצאת ביישוב בו הן מתגוררות או בקרבת המקום.

כאשר האישה מגיעה אל הניידת עליה למלא פרטים אישיים, להיכנס לחדר ההלבשה ולפשוט את בגדיה העליונים, ולאחר מכן להיכנס לחדר הבדיקות. הבדיקה אורכת מספר דקות, ותשובת הבדיקה תשלח לביתה תוך שבוע ימים. עותק הבדיקה יישלח אל הרופא המטפל.

ניידת ממוגרפיה המופעלת דרך אסותא

החל מחודש מאי שנת 2010, רשת "אסותא" מפעילה ניידת ממוגרפיה בכל רחבי המדינה בשיתוף פעולה עם האגודה למלחמה בסרטן. זוהי ניידת נוספת לניידת הממוגרפיה "מיכל" אשר החלה את פעילותה קודם לכן. הניידת מגיעה ל- 150 יישובים בשנה, ולמעלה מ- 10,000 איש מבצעות את בדיקת הממוגרפיה בתוכה.

רשת "אסותא" מגדירה את פעילותה של הניידת כפרויקט לאומי חשוב. זאת משום שהיא תורמת להגדלת המודעות בנושא, בייחוד בקרב נשים המתגוררות ביישובי הפריפריה המרוחקים, שאלמלא הניידת הייתה מגיעה ליישובן לא היו נבדקות כלל.

תרומתן של ניידות הממוגרפיה

מאז שניידות הממוגרפיה החלו את פעולתן, ניכרה הצלחה רבה בצמצום הפערים בין מגזרי הנשים השונים במדינה בנוגע להיענות לבדיקות ממוגרפיה ולנגישות אליהן. הפערים צומצמו באופן משמעותי. גם נשים אשר מגיעות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וגם נשים המתגוררות במקומות מרוחקים ממרכזי בריאות, מגיעות להיבדק בניידות הממוגרפיה.

בשנת 2009, הראו נתוני ארגון הבריאות העולמי כי מדינת ישראל נמצאת בראש הרשימה בטבלה האירופית מבחינת שיעורי הביצועים בבדיקות ממוגרפיה.

בנוסף לכך, ישראל נמצאת בראש הטבלה מבחינת צמצום הפערים בין המעמדות הסוציו-אקונומיים בביצוע הבדיקות החשובות הללו.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן