מלנומה ממארת

מלנומה ממארתסרטן העור עלול ללבוש מגוון צורות ולהגיע בדרגות חומרה שונות. זוהי מחלה שאין אדם אשר חסין בפניה באופן מוחלט, בטח אם לוקחים בחשבון את מזג האוויר הישראלי החם ולעיתים לוהט.

אחד המונחים המרכזיים בתחום סרטן העור הוא מלנומה ממארת, מונח המבטא קצב גידול מהיר מהנורמה של תאי המלנוציטים אשר בעור – תאים המייצרים את פיגמנט המלנין, אשר תפקידו להגן על העור מפני נזקי השמש האפשריים וגם להקנות לו את הגוון שלו.

כאשר מדברים על מלנומה ממארת, בהקשר של סרטן העור, מתייחסים לגידול אשר יתחיל ברוב המקרים בעור או בשומה אשר נמצאת על גביו. כל אזור כאן הוא בגדר אפשרות, כאשר אצל גברים שכיחה המלנומה בגב בעוד שאצל נשים בשוקיים.

יש מקרים, נדירים יחסית, בהם הגידול יהיה מתחת לציפורניו של האדם, בגלגל העין או ברירית הפה. מה שחשוב להדגיש הוא שבשלבים מתקדמים של הסרטן הגידול נוטה להתפשט לאיברים אחרים בו, מה שאוטומטית מעלה את דרגת החומרה של המחלה.

הסוגים העיקריים של מלנומה ממארת

נהוג לחלק כיום את המלנומה הממארת למספר סוגים, הנבדלים ביניהם במיקום וגם באופן ההתפשטות האפשרי של המלנומה. מלנומה מתפשטת שטחית, הנפוצה מכולן, תכלול התפשטות איטית של תאי המלנומה בעור. בדרך כלל זה יתחיל מהרגליים אצל נשים, בעוד שאצל גברים הגב או החזה הם אזורי הסיכון. מלנומה מתפשטת שטחית היא הנפוצה ביותר מבין סוגי המלנומות.

מלונמה קשרייתית נמצאת אחריה בדרגת השכיחות. הסיכון העיקרי כאן נובע מכך שהמלנומה מתפשטת בקצב מעורר דאגה. היא עלולה להופיע באזורים שונים, לרבות בחזה, בגב, בראש או בצוואר. אצל מבוגרים (לרוב בני גיל הזהב) שנחשפו ארוכות לקרינת השמש – משך תקופה של עשרות שנים – עלולה להתפתח מלנומה ממאירה. מטבע הדברים היא תופיע על גבי אזורים החשופים לקרני השמש ברוב המקרים, כמו הצוואר, כשבתחילת הדרך עשויה המלנומה להיראות כמו נמש "רגיל".

במצב של מלנומה מתקדמת, יש התפשטות של התאים הסרטניים על גרורותיהם, שמביאה לגידול סרטני "חדש" באזור אחר בגוף. מלנומה מתקדמת עלולה לאפיין מצבים מורכבים ומתקדמים של סרטן העור אבל גם חזרה של המחלה לאחר שבחלק אחר של הגוף נראה היה שמתגברים עליה.

מלנומה של הקצוות היא נדירה באופן יחסי, כשהיא תופיע לרוב אצל כהי עור בלי קשר למידת החשיפה שלהם לשמש. המלנומה עלולה להופיע באזורים אחרים של הגוף, ולא בהכרח בעור, כאשר גם כאן מדובר בסוג שאינו שכיח יתר על המידה.

אבחון מלנומה ממארת

אבחון מלנומה ממהרת חיוני מאין כמוהו, ועשוי להיות ההבדל בין חיים למוות. רצוי לבצע באופן תקופתי סקירה של העור במטרה לאתר שומות או נגעים שלא אמורים להופיע, כמו גם שינויים בסימנים אחרים שכן היו בעור.

כאשר בוחנים את הסימנים יש מספר פרמטרים שצריך להתייחס אליהם, כשלרוב מחפשים את השינויים בצורה, בגודל, בגובה, בגבולות או בצבע. בכל חשד, וגם כשרוצים לוודא שהכל בסדר, מומלץ לגשת לרופא עור לצורך אבחון מקיף יותר הנעשה לרוב באמצעות ביופסיה (עם אופציה לשילוב אמצעי בדיקה אחרים).

הטיפול במלנומה ממארת הוא נגזרת של סוג הגידול ודרגת החומרה שלה. במצבים של מלנומה שאינה חודרנית ניתן להסיר את הגידול הפיזי ובכך למנוע ממנו להמשיך להתפשט. כאשר המלנומה קטנה או כשאין סממנים לחזרתה, ההסרה עשויה להספיק. בדרגות חומרה גבוהות ייתכן שיהיה צורך בניתוחים נוספים ולבחינה של בלוטות הלימפה. בשלבים המתקדמים ייתכן שיידרשו טיפולים מורכבים דוגמת כריתה רחבה, השתלת עור, מתלה עור, כימותרפיה, הקרנות ועוד.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן