טרשת נפוצה והסיכון למוות מוקדם

טרשת נפוצה וסיכון למוות מוקדםמחקר חדש קובע שחולי טרשת נפוצה עשויים להימצא בסיכון כפול למוות בטרם עת, בהשוואה לאנשים ללא המחלה. המחקר מצא גם שחולי טרשת נפוצה מתחת לגיל 59, נמצאים בסיכון משולש למוות מוקדם, לעומת אנשים ללא המחלה.

המחקר קובע שחולי טרשת נפוצה חיים בממוצע 76 שנים, בהשוואה לגיל 83 בקרב אנשים ללא המחלה.

מוות מסיבוכי טרשת נפוצה: בעיות רפואיות קשורות

רופאים נוירולוגיים ממרפאת טרשת נפוצה באוניברסיטת מאניטובה בוויניפג, קנדה, שערכו את המחקר, מסבירים שקיימים מספר רמזים מדעיים המצביעים על יכולת הישרדות מהמחלה, המשתפרת עם הזמן, אך עדיין קיים פער של כשש שנים. החוקרים מצאו שהגורם הנפוץ ביותר למוות הוא מחלת הטרשת נפוצה, או סיבוכים הקשורים אליה.

ממצאי המחקר מראים שמחלות כרוניות עשויות לתרום למוות מוקדם של חולי טרשת נפוצה, כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב, דיכאון, הפרעה דו קוטבית, אפילפסיה, מחלות בדרכי הנשימה, ומחלות קשורות נוספות.

חשיבות הקפדה על הבריאות

גורמי סיכון שהתגלו במחקר לא הוכחו בהקשר של קיצור תוחלת החיים בקרב חולי טרשת נפוצה יותר מהממצאים שהתגלו בקרב אנשים ללא המחלה.

מבחינת המדענים, ממצאים אלו מאששים את חשיבות ההתמקדות באורח חיים בריא והימנעות מהתנהגויות שעלולות להחמיר את תסמיני טרשת נפוצה.

מוות מסיבוכי טרשת נפוצה: מהלך המחקר

כדי לשקול את הסיכון הנוסף למוות שנגרם כתוצאה מטרשת נפוצה, החוקרים בדקו רשומות בריאות במחוז מניטובה הקנדי. הם עקבו אחר כמעט ששת אלפים אנשים שאובחנו עם טרשת נפוצה, וכמעט 29,000 אנשים בריאים, בני אותו מין וגיל, החיים באותם אזורים במניטובה.

החוקרים הגיעו למסקנה לפיה הסיכון למוות מוקדם מוכפל בקרב חולי טרשת נפוצה. הם מצאו גם שהסיכון למוות בטרם עת, גבוה יותר בקרב חולים צעירים.

נתוני המחקר להוכחת הקשר בין סיבוכי טרשת נפוצה למוות מוקדם

חולי טרשת נפוצה בגילאי 39 ומעלה, נמצאים בסיכון גבוה פי 3.7 מהממוצע, למוות מוקדם, בעוד שחולים בגילאי ארבעים עד 59 נמצאים בסיכון גבוה פי 2.9. חולים בגילאי שמונים ומעלה נמצאים בסיכון גבוה פי 1.8 למוות מוקדם יותר מאחרים בטווח גילאים אלו.

המדענים דיווחו שמעט יותר משניים מתוך חמישה חולי טרשת נפוצה, מתו מהמחלה או מסיבוכים נפוצים הקשורים אליה, כגון פצעי לחץ, דלקת ריאות או זיהום בשלפוחית השתן. המדענים סבורים שממצאי המחקר מחזקים את הצורך בטיפול מוקדם ותוקפני לטרשת נפוצה, למניעת מרבית המוגבלויות העלולות לתרום למוות מוקדם, אך חלק מהטיפולים החדשים לשינוי המחלה עשויים להשפיע על התמותה עקב המחלה.

הקשר בין טרשת נפוצה למוות מוקדם: דרושות הבנות נוספות

ממצאי המחקר פורסמו במאי 2015 בגיליון המקוון של כתב העת Neurology. בעוד שהמחקר מצא קישור חזק בין טרשת נפוצה ומוות מוקדם יותר, הוא לא הוכיח סיבה ותוצאה. המכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית קובעים שטרשת נפוצה משפיעה על המוח ועל עמוד השדרה באמצעות פגיעה בשכבת בידוד המקיפה את תאי העצב ומגנה עליהם.

הנזק גורם לעיוות וחסימת מסרים בין המוח לגוף, ומצב זה מוביל לתסמינים כגון חולשת שרירים, חוסר תיאום ואיזון, בעיות ראייה ובעיות חשיבה וזיכרון.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן