מהי כימותרפיה פליאטיבית?

כימותרפיה פליאטיביתכשרוב האנשים שומעים את המונח כימותרפיה הם חושבים על הטיפול המרפא סרטן. למרות שזה נכון שכימותרפיה משמשת בדרך כלל כניסיון לרפא סרטן, היא עשויה לשמש אף בטיפול פליאטיבי כשיטה להארכת החיים והקלת התסמינים.

המטרה העיקרית של כימותרפיה היא לכווץ גידולים או לעצור את צמיחת הסרטן. אם נקבע שהסרטן אינו ניתן לריפוי, כימותרפיה עדיין עשויה להועיל לכיווץ הגידול לגודל המספיק להקלת התסמינים הפיזיים, ולהאטת התקדמות הסרטן, מספיק כדי להאריך את החיים.

הבנת כימותרפיה פליאטיבית

רעיון הכימותרפיה הפליאטיבית הוא חדש יחסית, ורק בשנים האחרונות הפכה שיטה זו למרכיב חיוני בניסויים קליניים לחקר הסרטן.

שימוש בכימותרפיה בסרטן מתקדם בשלב מאוחר נותר נושא שנוי במחלוקת בקרב הקהילה הרפואית, כשהמטופלים ובני משפחותיהם תקועים באמצע, ותוהים אם להמשיך טיפול אגרסיבי או להתמקד באמצעי נחמה יחידים.

על המטופלים ובני משפחותיהם להבין את התהליך

חולה סרטן צריך להבין את יסודות הכימותרפיה, והיתרונות והסיכונים הכרוכים בכימותרפיה פליאטיבית. למטרות כימותרפיה פליאטיבית, רוב האונקולוגים מעדיפים לנסות את הטיפול עם סיכון מינימלי של תופעות לוואי שישפיעו לרעה על איכות החיים. כלומר, טיפול הורמונלי עשוי להילקח בחשבון טרם החלטה על כימותרפיה רעילה.

ללא קשר למטרת הטיפול – כימותרפיה אינה חפה מסיכונים

היא ידועה לשמצה גם בשל תופעות הלוואי המצערות שלה, ולכן יש לקחת בחשבון את הסיכונים מול היתרונות האפשריים, ולהבין את השפעת הטיפול על איכות החיים.

המדד הטוב ביותר של הסיכונים מול היתרונות הם מצב ביצועי המטופל. אם מצב הביצועים שלו מוגבל, הוא בעל סיכויים גבוהים יותר לפתח תופעות לוואי חמורות, כגון רעילות כימותרפיה. גודל הגידול ואזורי הגרורות.

כלומר, התפשטות הסרטן הראשוני לאזורים אחרים בגוף, צריכים אף הם להילקח בחשבון. גידולים גדולים יותר ומספר אזורי גרורות יהיו פחות צפויים להגיב לכימותרפיה פליאטיבית.

השפעה על איכות החיים

חשוב גם לקחת בחשבון את האופן בו כימותרפיה פליאטיבית משפיעה על איכות החיים, שכן מרכיבי איכות החיים משתנים מעט מאדם לאדם, אך בדרך כלל כוללים היבטים פיזיים, רגשיים, חברתיים ורוחניים.

אם סיכויי הכימותרפיה הפליאטיבית מספקים נוחות גופנית מוגברת, רמת התפקוד גבוהה וקיימת מערכת תמיכה חזקה לבריאות הרגשית והרוחנית של המטופל, הוא יכול להחליט אם להמשיך בטיפול.

אם הסיכוי לפתח תופעות לוואי חמורות הוא גבוה, נטל הטיפולים והבדיקות המתמשכים כבד, ואדם סחוט רגשית ורוחנית, קיימת סבירות נמוכה שהכימותרפיה הפליאטיבית תשפר את איכות החיים.

קבלת ההחלטה להתחיל כימותרפיה פליאטיבית

כששוקלים את ההחלטה אם להתחיל בטיפול, יש להתייעץ עם הרופא לגבי הסיכונים מול היתרונות האפשריים. מומלץ לאסוף מידע רב ככל הניתן על סוג הסרטן והשפעת הכימותרפיה הפליאטיבית על גודל הגידול ואיכות החיים.

לא קיימת תשובה נכונה לכל חולה סרטן, שכן איכות החיים היא אישית ביותר, אך קיימים היבטים חיוניים אליהם החולה צריך להיות מודע. יש להקדיש את הזמן ולבחון את הצרכים, הרצונות וההיבטים החשובים ביותר בחיים.

כשהחולה חמוש במידע הנכון מהרופא, ומשיג את הביטחון לגבי המטרות האישיות, הוא מצויד היטב לקראת קבלת ההחלטה המתאימה.

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן