הקשר בין רמות כולסטרול להופעה של סרטן

כולסטרולכולנו יודעים כי סרטן היא אחת המחלות הקשות עימן נאלץ המין האנושי להתמודד מידי יום מזה שנים רבות מאוד. רבות מדובר על טיפולים חדשניים לסרטן ודרכי מניעה, ונושאים אלה מעסיקים את הקהילה המדעית והרפואית ברחבי העולם במשך ימים כלילות.

אחד האויבים הנוספים איתו אנו בני האדם נאלצים להתמודד ולהיאבק מידי יום הוא הכולסטרול. כולנו יודעים כי רמות גבוהות של "כולסטרול רע" מזיקות לבריאותינו ויכולות לגרום לנו למחלות לב וכלי דם, התקפי לב ושבץ מוחי.

מחקר חדש מציע כי דווקא רמות נמוכות של "כולסטרול רע" בדם, יכולות להכניס אדם לקבוצת סיכון לתחלואה בסרטן, שנים רבות בטרם הסרטן מופיע.

מיהו הכולסטרול?

גופנו בנוי משלוש קבוצות עיקריות של אבני בניין: חלבונים, פחמימות ושומנים. הכולסטרול משתייך לקבוצת השומנים והוא חיוני מאוד לצורך הרכבה של קרומי תאים בגוף, יצירה של הורמונים ועוד תהליכים חשובים ביותר. ניתן אף לומר כי ללא כולסטרול, לא ניתן היה לקיים חיים.

כאשר הכולסטרול מהווה בעיה

ניתן לחלק את הכולסטרול ל-2 תת קבוצות עיקריות: כולסטרול מסוג LDL שמכונה גם "כולסטרול רע" וכולסטרול מסוג HDL שמכונה "כולסטרול טוב".
הכולסטרול הרע מכונה כך מכיוון שכאשר רמותיו בדם גבוהות מהנורמה, הוא מסוגל לשקוע בדפנות של כלי דם ובכך ליצור בהם חסימה. חסימה חלקית מביאה לעלייה בלחץ הדם, חסימה מלאה מביאה לחוסר אספקת דם לאזור שאותו כלי דם מספק- כך נוצר התקף לב.
הכולסטרול הטוב נראה יותר כמו "כדור שהוצא ממנו האוויר". הוא מכונה הכולסטרול הטוב מכיוון שתפקידו הוא להסתובב בזרם הדם ולהוציא חתיכות של כולסטרול רע מתוך דפנות של כלי דם, ועל ידי כך "לנקות אותם". לאחר שכדור ה-HDL מתמלא, הוא מגיע לכבד, נפטר מהכולסטרול וחוזר חזרה לדם כדי להמשיך בפעולתו.

הקשר בין כולסטרול לסרטן

במסגרת המושב המדעי ה61 של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה שנערך לאחרונה, פורסמו ממצאיו של מחקר מפתיע למדי שמצליח להראות כי רמות נמוכות של הכולסטרול הרע LDL, עשויות לנבא הופעה מאוחרת יותר של סרטן.

התוצאות של המחקר הינן מפתיעות למדי שכן אם עד עתה חשבנו כי רמות גבוהות של כולסטרול עשויות להזיק לנו לבריאות, עתה נראה כאילו גם רמות נמוכות הן אינן בריאות. למעשה המצב הוא קצת יותר מורכב, והחוקרים משערים כי קיים מנגנון כלשהו שגורם מצד אחד לרמות ה-LDL להיות נמוכות ומצד שני משפעל תהליכים שגורמים להופעה של סרטן.

החוקרים השתמשו במידע קיים ממחקר "פרמינגהם" שבדק נתונים הנוגעים לתחלואה לבבית. מבין הנבדקים במחקר נדגמו 201 אנשים אשר חלו בסרטן והשוו אותם ל- 402 אנשים מאותו מחקר אשר לא חלו בסרטן. פרט לתחלואה בסרטן, ההבדלים בין שתי הקבוצות היו מזעריים. החוקרים הסתכלו על נתוני רמות הכולסטרול מסוג LDL שנמדדו ב-4 נקודות זמן במהלך המחקר, עוד לפני שהסרטן התגלה. יש לציין כי איש מהנבדקים לא נטל תרופות להורדת רמת הכולסטרול בדם במהלך המחקר או לפניו.

התברר כי רמות ה-LDL כולסטרול בנבדקים שחלו בסרטן היו נמוכות בצורה משמעותית מאשר בקרב הנבדקים שלא חלו בסרטן. הקשר שהודגם בין רמות LDL נמוכות להתפתחות של סרטן קיים אפילו 18.7 שנים לפני האבחון של הסרטן.

החוקרים מיהרו להדגיש כי הם אינם מציעים שהורדה של רמות כולסטרול, במידה ואלה גבוהות, עשויה להוביל להתפתחות של סרטן. דבר כזה לא הוכח. החוקרים מפצירים באנשים המטופלים בתרופות להורדת כולסטרול להמשיך לקחת אותן בכדי למנוע אירועי לב.

המסקנה אליה הגיעו החוקרים, ובכוונתם להמשיך לחקור, היא שככל הנראה קיים מנגנון משותף כלשהו שגורם מצד אחד להופעה של רמות LDL נמוכות בדם, ומאידך להופעה של סרטן בשלב מאוחר יותר בחיים.

ראו גם:

תזונה נכונה והפחתת הסיכון במקרי גידולים סרטניים

הידעתם כי ביצים ובשר אדום מעלים את הסיכון לחלות בסרטן?>

כולסטרול

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן