בלוטת התריס ילדים

בלוטת התריס ילדיםכל הורה חרד לבריאות של הילד שלו, ומודע לכך שיש אינספור סיכונים עבורו. לבלוטת התריס חשיבות מכרעת עבור כל אחד, כולל כמובן ילדים, אבל הם עלולים לסבול מלא מעט בעיות הנוגעות לבלוטה.

טיפול מיידי בבעיות האלה הוא חיוני בדרך להשבת הבריאות של הילד למסלול התקין, תוך המשך ההתפתחות התקינה שלו.

הבעיה העיקרית: תת פעילות

הסיכון לסבול מבעיות שונות בבלוטת התריס קיים במידה זו או אחרת אצל כל אדם, צעיר ומבוגר כאחד. כשזה נוגע לילדים, יש מספר סיכונים שצריך לתת עליהם את הדעת. המרכזי הוא תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם), מצב מורכב שעלול לפגוע בהתפתחותה התקינה של מערכת העצבים אצל הילדים.

הילדים עלולים לסבול מכך בשלבים הראשונים של חייהם ואפילו מהלידה, לרוב עקב כשלים בהתפתחות בלוטת התריס אצלם. מנגד, ידוע כיום מצב של תת תריסיות נרכשת, אותה מגלים בדרך כלל בגילאי בית הספר עד גיל ההתבגרות. הסיבה המביאה לתת התריסיות הנרכשת אצל ילדים היא ירידה בקצב הייצור של הורמון בשם תירוקסין אצלם.

אז איך מטפלים?

אבחון של בעיות בבלוטת התריס אינו דבר פשוט, על אחת כמה וכמה במקרה של ילדים. רבים מהילדים לא ששים לדווח על תסמינים לא נעימים שהם חווים, לא מפרשים אותם כראוי ולא מעוניינים לקבל עזרה. לכך אפשר להוסיף את הקושי המאפיין אבחון בעיות בבלוטת התריס כמכלול, כאשר התסמינים של כשלים בפעילות הבלוטה הם רחבים מצד אחד וכלליים מאד מהצד האחר: באותה מידה הם עלולים להעיד על אינספור בעיות בריאותיות אחרות, שלא בהכרח קשורות לפעילותה של בלוטת התריס.

מנגד הבדיקות הרבות לאבחון הבעיה די מגוונות ויעילות, ועושים אותן כבר עם הלידה של התינוק – כל ממצא מחשיד העולה בבדיקות אלה מחייב המשך טיפול ותשומת לב ניכרת מצד ההורים. המשמעות הישירה של זה היא שההורה חייב להיות עם האצבע על הדופק, ולשים לב לבעיות פוטנציאליות בבלוטת התריס אצל הילד שלו.

חלק מהסממנים הבולטים לתת פעילות של בלוטת התריס אצל ילדים הם עיכובים התפתחותיים (בעיקר מנטליים או מוטוריים) וקשיים בלימודים, שעלולים להיגרם כאמור עקב לא מעט סיבות אחרות. בנוסף, יש תסמינים כלליים שההורה (וגם הילד) צריכים לשים לב אליהם, דוגמת עייפות כרונית, רגישות לקור, עצירויות, נשירת שיער ועוד. ואגב, כמו במקרה של מבוגרים הרי שגם בקרב ילדים בעיות בבלוטת התריס שכיחות יותר אצל בנות לעומת בנים.

אפשרויות הטיפול

בעיות בבלוטת התריס מעידות על דבר מה שמתרחש מתחת לפני השטח ושמצריך טיפול, ורצוי שעה אחת קודם: הבעיות האלה הרי לא נוטות להיפטר מעצמן. יש כיום רשימה די ארוכה של טיפולים, המשתנים על פי דפוסי הבעיה, דרגת החומרה שלה וגם המאפיינים של הילד. באופן לא מפתיע הנטייה היא לבחור בטיפולים פשוטים יחסית אצל ילדים, בעיקר תרופות שתכליתן לאזן או להחליף את ההורמונים הבעייתיים. חשוב בכל אופן לעקוב אחר ההתקדמות של הטיפולים ולבחון את מידת ההצלחה שלהם, כי ייתכן שיש צורך בשינויים אלה או אחרים.

הדעה הרווחת כיום בקהילה הרפואית היא שלאורח החיים של האדם עשויה להיות השפעה משמעותית על תפקוד בלוטת התריס שלו, ומכאן ששינויים התנהגותיים יכולים לסייע גם לילדים הסובלים מבעיות או ממחלות בבלוטת התריס. מומלץ לבחון מהי התזונה המומלצת בהתאם לדפוסי הבעיה, להעניק לילד סביבה רגועה להתפתחות וגם לדרבן אותו לפעילות גופנית, שתורמת לגוף באלף ואחת בחינות – ועשויה גם לשפר במידה מסוימת את המצב עבור הסובלים מבעיות בבלוטת התריס.

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן