טיפול פסיכיאטרי לנשים עם סרטן השד

טיפול פסיכיאטרי להתמודדות עם סרטן השדסרטן השד היא מחלה מסכנת חיים, שלמרבה הצער עוד לא נמצאה לה תרופה. לאחר שמאבחנים את המחלה צריך להתמודד עם מצב מורכב מאד – לא רק מבחינה בריאותית אלא גם מבחינה נפשית.

נשים רבות החולות בסרטן השד מרגישות תחושות שליליות המחייבות פתרון, כאלה שעלולות להחמיר את המצב עוד יותר ולהקשות על הטיפול. 

המחשבה על טיפול פסיכיאטרי עולה פעמים רבות, והוא אכן יכול להועיל לאוכלוסיית חולות סרטן השד. עם זאת צריך לבצע אותו בתשומת לב מלאה ותוך ידיעה שישנם סיכונים.

יעילות הטיפול הפסיכיאטרי לחולות בסרטן השד

טיפול פסיכיאטרי מתאים בהרבה מאד מצבים, ויכול להיות יעיל במיוחד עבור חולות בסרטן השד. כדי להבין זאת מספיק לראות מהן ההשלכות השליליות האפשריות של המחלה וגם הטיפולים בה על נפש האישה. מרגע הבשורה על כך שהיא חולה במחלה הארורה, עלולה האישה לשקוע במרה שחורה ולפתח דיכאון – זה נראה די הגיוני על רקע סכנת החיים המוחשית שהיא נמצאת בה בעקבות הנסיבות.

אישה עם סרטן השד עלולה להרגיש במידה רבה פגיעה בנשיות שלה, למשל בעקבות כריתת שד להסרת הגידול הסרטני מהגוף או בעקבות נשירת השיער הנובעת מהטיפול הכימותרפי. גם אחרי שהנשים מחלימות מהמחלה, לכאורה או שלא, הן עלולות לחוש פגיעה בדימוי ובביטחון העצמי שמקשה עליהן לחזור לתפקוד מיטבי.

השפעת התרופות לסרטן על בריאות הנפש – חלק מהטיפולים ומהתרופות שיש כיום לסרטן השד משפיעים באופן שלילי על בריאות הנפש, והתוצאה היא מעגל שדי "פשוט" להיכנס אליו אבל קשה מאד לצאת ממנו. ידוע הרי שמצב נפשי לא תקין כולל תסמינים פיזיים על הגוף ועלול להקשות על ההתמודדות עם המחלה, או אפילו להחמיר את התסמינים – מה שכמובן פוגע במצב הנפשי.

יתרונות שימוש בתרופות

טיפול פסיכיאטרי נבדל מזה הפסיכולוגי בסוגיה משמעותית אחת: כאן הטיפול במחלות הנפשיות ובבריאות הנפש הלא תקינה נעשה בשילוב של טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי. המענה המשולב הזה, שלא מאפיין את הטיפולים הפסיכולוגיים בכללותם, הוא בעל פוטנציאל יעילות גבוה במיוחד.

הטיפול נדרש כשהטיפולים הבסיסיים, כגון תמיכה מהאנשים הקרובים או אפילו טיפול פסיכולוגי, הוכחו כלא מועילים. ההנחה היא שהשילוב בין התרופות לטיפול הפסיכולוגי יגדיל את דרגת היעילות של הטיפול ויאפשר תוצאות טובות יותר. גישה מקובלת היא שבמצבים נפשיים רבים, כל אחד מהצדדים הטיפוליים האלה יתקשה לעמוד בפני עצמו אלא זקוק ל"תגבור" בזכות הצד השני.

סיכוני שימוש בתרופות

מצמד שני, השימוש בתרופות עלול להביא לסיכונים אחרים. חלק מהתרופות המיועדות לטיפול פסיכיאטרי, ובעיקר אלה שנחשבות ל"חזקות" יותר, כולל תופעות לוואי. התופעות האלה אינן נעימות עבור אף אחד, ועל אחת כמה וכמה לאוכלוסיית חולות סרטן השד שסובלות ממצב בריאותי רעוע בעקבות המחלה.

החשש הוא שתופעות הלוואי יקשו עוד יותר על האישה ואף "יתנגשו" עם תופעות הלוואי המאפיינות את הטיפולים הישירים במחלה. במקרים מסוימים עלולה להיווצר התנגשות בין תרופות שהיא בעלת פוטנציאל סכנה גדול מאד לחיי האישה. לכן יש לעדכן את הרופא לגבי הטיפול הפסיכיאטרי, כך שיוכל לפקח על התרופות הפסיכיאטריות. מומלץ לקבל טיפול פסיכיאטרי לאחר שמקבלים הפניה מהרופא וגם לעדכן אותו בנעשה בטיפולים ובקצב ההתקדמות של האישה.

עוד על טיפול פסיכיאטרי באתר המקיף psychiatrist.org.il

טיפול פסיכיאטרי להתמודדות עם סרטן השד

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן