טרשת נפוצה וזוגיות

זוגיות וטרשת נפוצהאנשים הסובלים מטרשת נפוצה ובני זוגם מדווחים לעיתים קרובות על מחסומים פיזיים ורגשיים המתפתחים בעקבות המחלה. עבור זוגות רבים, הדאגה המופיעה בעקבות המחלה וחוסר הודאות בנוגע לעתיד המשותף, עשויים למוטט את התקשורת ואף את האינטימיות בין בני הזוג.

מערכת העצבים המרכזית ותגובה מינית

תגובה מינית מתווכת על ידי מערכת העצבים המרכזית – המוח וחוט השדרה. לא קיים מרכז בודד במערכת העצבים המרכזית האחראי על התפקוד המיני של האדם. אזורים שונים של המוח מעורבים בהיבטים השונים של תפקוד מיני, חשק מיני, תפיסה של גירויים והנאה, תנועה, תחושה, קוגניציה ותשומת לב.
מסרים מיניים עוברים בין חלקים שונים של המוח, בית החזה (חלקו העליון), המותניים, עמוד השדרה ואיברי המין , לאורך מעגל התגובה המיני. טרשת נפוצה יכולה לגרום לפגיעה ותפקוד לקוי המתפזר באופן אקראי לאורך המסלול העצבי, דרכו מועברים האותות.

אין זה מפתיע כי שינויים בתפקוד מיני מדווחים לעתים קרובות כל כך. החדשות טובות הן כי קיימים מסלולים נוירולוגים היקפיים אשר מתווכים בין רגשות ותגובה מינית ולכן אינם מושפעים מפגיעה בטרשת נפוצה, פעמים רבות.

טרשת נפוצה ואובדן חשק מיני

אובדן חשק מיני נפוץ בטרשת נפוצה. אובדן חשק מיני עשוי להיות תוצר ישיר של המחלה אך במקרים אחדים נקשר להשפעה הפסיכולוגית של המחלה על האדם. אבחנת המחלה יכולה להוביל למתח, צער וחרדה אשר בתורם משפיעים על החשק המיני.

טרשת נפוצה יכולה לעורר קשיים פיזיים אצל החולה, דבר אשר עשוי לפגום בזוגיות ובמיניות. עוררות מינית, תגובה ואורגזמה דורשות תיאום בין פעילות מוח ואיברי מין דרך חוט השדרה. המסרים עוברים דרך מערכת העצבים אל עבר האיברים.

במקרים בהם קיים נזק עצבי בחלקים של המוח וחוט השדרה, הדבר עשוי ליצור פגיעה הן אצל גברים והן אצל נשים. קשר נוסף הנרקם בין טרשת נפוצה לאובדן חשק מיני מתבסס על השימוש בתרופות. תרופות רבות המשמשות לטיפול בתסמיני המחלה, עשויות לגרום לאובדן חשק מיני.

טיפול- קבלת עזרה מקצועית

מטופלים רבים נמנעים מקבלת עזרה מקצועית בתחום הבריאות על נושאים מיניים לנוכח חוסר הנוחות והחשש מדחיית ההצעה על ידי בן הזוג. תחום הייעוץ המיני תופס תאוצה בשנים האחרונות ומשמש מטופלים רבים החווים קשיים בזוגיות, משפחה ומיניות. מטפלים מקצועיים, מוסמכים לטפל ולייעץ לזוגות רבים החווים תמורות ומשברים בחייהם הפרטיים.

מרבית אנשי המקצוע בתחום הבריאות צריכים להשרות בטחון, להיות פתוחים לדיון, להעניק כלים ודרכי התמודדות לטיפול בנושאים רגישים ואינטימיים. עם זאת, הבחירה לפנות למטפל בתחום נתונה להחלטת המטופל בלבד.

אובדן חשק מיני- תופעת לוואי

תרופות רבות הניטלות על ידי חולי טרשת נפוצה, המשמשות לטיפול בתסמיני המחלה, עשויות להוביל לאובדן חשק מיני. אובדן חשק מיני וחוסר שביעות רצון הן תופעות לוואי שכיחות של תרופות רבות כמו תרופות נוגדות דכאון. כאשר התופעה מתעוררת ומטרידה את המטופל, מומלץ להתייעץ עם רופא על מנת שיוצע פתרון אחר.

במקרים אחרים בהם נעשה שימוש בהזרקת תרופות, אזורים אליהם מוזרק החומר עשויים להיות רגישים למגע ובכך לגרום למטופל לחוסר נוחות והמנעות ממגע. המטופל יכול להתייעץ עם הרופא המטפל לצורך התאמת טכניקת הזרקה אחרת על מנת למזער את הבעיה.

שינויים במצב הרוח, זיכרון ודיכאון

דיכאון גורם לאובדן חשק מיני אצל מטופלים רבים. המטופל עלול לאבד עניין במין ואף עשוי לגרום לחולה להתרחק מהסביבה. שינויים אלה יכולים להיות תגובה לתסמינים של טרשת נפוצה. סימנים אלה ניתנים לטיפול באמצעות ייעוץ רפואי.

ראו גם:
גראס רפואי וטרשת נפוצה
הריון וטרשת נפוצה

טיפולים מתקדמים וחדשניים לסובלים מבעיות בתפקוד המיני – לחצו כאן

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן