צריכת ויטמין A יכולה להפחית את הסיכון לסרטן העור

סרטן העור מתפתח על פי רוב על פני העור, באזורים אשר חשופים לשמש. עור בהיר מעלה את הסיכון לחלות, אך גם כהי עור אינם חסינים באופן מוחלט. אמנם, מדובר בגידול סרטני ששיעורי ההחלמה בו גבוהים, אולם בל נטעה. גילוי מאוחר מעלה על הסבירות להתפתחות גרורות. ואז, שיעורי הריפוי וההחלמה יורדים פלאים.

לבד מגילוי ערנות לגבי שינויים על פני העור, שעלולים להצביע על גידול ממאיר, ניתן לרתום גם את התזונה לעזרה. חוקרים אמריקאים מדווחים כי נמצא הוויטמין אשר מפחית באופן דרמטי את הסיכוי לחלות. אז מה בדיוק מצאו החוקרים ומה מומלץ לאכול בתור אמצעי מגן טבעי ויעיל? כדאי לדעת.צריכת ויטמין A יכולה להפחית את הסיכון לסרטן העור

מה הם ממצאי מחקר העומק שנערך לאורך 30 שנה?

המחקר, שפורסם בכתב עת אמריקאי לרפואה, היה מקיף ביותר. הוא הקיף קרוב ל-200 אלף איש, גברים ונשים. כמקובל במחקרי עומק, התבקשו האנשים למלא שאלונים מפורטים מדי זמן מה, לאורך 20 – 30 שנה. כך ניתן להסיק מסקנות תקפות, לגבי הקשר בין התזונה לבין מחלות שונות. במקרה זה, בדקו החוקרים האם יש השפעה של התזונה, ובפרט ויטמין A, על הסיכוי לחלון בסרטן העור מסוג "תאי הקשקש".

סרטן העור, כדאי להדגיש, איננו עשוי מקשה אחת. יש, אפשר לומר, זנים שונים של המחלה. במאמר שפורסם, התמקדו החוקרים בסוג שנקרא סרטן תאי הקשקש. המחלה יכולה להתפתח לאיטה, לאורך חודשים ואפילו שנים. על העור, באזורים החשופים לשמש בדרך כלל, מופיע כתם. על הכתם ניתן לראות פצע או שטח קשה, מעין קשקש. מה שמבדיל בין אותו פצע לבין פצעים רגילים הינו עובדת היותו עמיד וקשה לריפוי. חשוב להיבדק על ידי רופא עור, בכל מקרה של שינוי או כתם חדש שמופיע בכל מקום בעור. זכרו כי בשלב שבו מופיעות גרורות, המחלה הופכת להרבה יותר מסוכנת ויותר עמידה לטיפול.

עולה שהמחקר בעד הירקות הכתומים

בשאלונים המפורטים שהתבקשו המשתתפים למלא, פורטו הרבה מאוד נתונים. למשל, צבע העור, שכן לצבע בהיר יש השפעה על הסיכוי לחלות. הנבדקים ציינו גם פרטים כגון הרגלי חשיפה לשמש, שכן אנשים שלאורך שנים סבלו מכוויות שמש, נוטלים סיכון גבוה יותר לחלות במחלות העור השונות. עוד משתנים שביקשו החוקרים לנטרל היו למשל היסטוריה משפחתית. כלומר, כדי לדעת באמת כיצד משפיעה התזונה, יש לנכות משתנים גנטיים שמעלים סיכון לגידולים בעור. כמובן, מקום נכבד בשאלונים הוקדש להרגלי תזונה, בשר, ירקות, פירות ועוד.

לאחר שהחוקרים ניתחו את השאלונים עליהם ענו הנחקרים לאורך השנים התגלתה התמונה הבאה. כ-4000 איש חלו במשך התקופה בסרטן העור של תאי הקשקש. אנשים אשר צרכו בקביעות הרבה ירקות ופירות המכילים ויטמין A הקטינו מאוד את הסיכוי לחלות. ההבדל בין אלה שהקפידו לצרוך ירקות כתומים כגון פלפל כתום, בטטה או גזר לבין אלה שהמעיטו עמד על יותר מ-15 אחוזים. כלומר, ירקות כתומים שמעניקים שפע של ויטמין A אולי לא מונעים לחלוטין סרטן עור אבל מעניקים הגנה בלתי מבוטלת והסיכוי לחלות יורד מאוד. כמובן, שאם מצרפים לכך הרגלי חיים נכונים, חשיפה נבונה לשמש, שימוש בקרם הגנה (בכך לא עסק המחקר), מורידים את הסכנה למינימום האפשרי.

קראו על עוד: דרכי מניעה לסרטן העור

עד כמה כדאי להיעזר בתוספים?

ויטמין A ומרכיבים תזונתיים נוספים כגון ליקופן המצוי בעגבנייה, חשובים לבריאותנו. בשנים האחרונות, ניתן לראות עליה בצריכת התוספים. האם זה אכן מומלץ? המחקר, חשוב לציין לא עסק בשאלה זאת ישירות ובכל זאת יש תובנות. הרוב המוחלט של משתתפי המחקר צריך ויטמין A מירקות ופירות, לא מתוספים תזונתיים.

 

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן