טרשת נפוצה התקפים

התקפים של טרשת נפוצהטרשת נפוצה היא מחלה המתבטאת לרוב בהתקפים ובהפוגות, כאשר רוב החולים סובלים למשך שנים רבות ממחלה המתבטאת כך.

כל התקף של טרשת נפוצה גורם להופעת תסמינים נוירולוגיים בהתאם למיקום הנגע, אשר לא פעם מגבילים מאוד את החולים ופוגעים בתפקודם בצורה משמעותית ביותר. כל התקף של טרשת נפוצה יכול להימשך החל ממספר ימים ועד מספר שבועות, וללא טיפול מהיר ההתקפים הללו אף יכולים לגרום לנזקים ארוכי טווח ובלתי הפיכים.

בדרך כלל, לאחר כל התקף מופיעה תקופת הפוגה נטולת התקפים אשר בדרך כלל מאפשרת לחולים לתפקד בצורה טובה. לא תמיד המצב הכללי חוזר להיות כפי שהיה בעבר, ולעתים נשארים נזקים מסוימים אחרי ההתקף אך בסך הכל תקופת ההפוגה מתאפיינת בחזרה לפעילות.

בשלבי המחלה המאוחרים יותר, לאחר שנים רבות המחלה מפסיקה להיות בצורת התקפים והפוגות ועוברת להיות פרוגרסיבית. בשלבים אלו, כבר לא מופיעים התקפים אלא המצב הולך ומחמיר עם הזמן.

מאפייני ההתקף

התקף של טרשת נפוצה יכול להתחיל בפתאומיות או בהדרגה, והוא כולל את התסמינים הבאים:

  • דלקת בעצב הראייה – אחד התסמינים העיקריים של התקפי טרשת נפוצה. לרוב הדלקת פוגעת בראייה בעין אחת עם כאבים בעת הזזת העיניים. ייתכן גם שוני קל בצבעים.
  • טשטוש ראיה/ראייה כפולה– חולים רבים בטרשת נפוצה מפתחים כחלק מההתקף טשטוש ראיה, אשר פוגע בחלק המרכזי של שדה הראיה. בחלק מההתקפים יכולה להתפתח ראיה כפולה או חוסר תיאום ושליטה על העיניים.
  • הפרעות תחושתיות – בחלק גדול מאוד ממקרי טרשת נפוצה יכולים להופיע התקפים של הפרעות תחושתיות הכוללים הרגשת זרם, נימול, חוסר תחושה ושינויים בטמפרטורת הגוף. חלק גדול מהחולים מתלוננים על תופעה שנקראת "סימן לרמיט", בה מופיע זרם בגב ובגפיים בזמן ישיבה ובעת כיפוף הצוואר.
  • כאב – במקרים מסוימים התקף טרשת נפוצה גורם להופעת כאב, לרוב בפיזור עצבי ובעל מאפיינים קבועים. חלק מהחולים יתלוננו על כאבי גב והתכווצויות, בעוד חולים אחרים יכולים לסבול מכאבים "שורפים" בדומה לנוירופתיה.
  • הפרעה בשיווי המשקל ובקואורדינציה – בחלק מהמקרים התקפי טרשת נפוצה יכולים לבטא הפרעת שיווי משקל קשה ומוגבלות תנועה עימה יש להבין כיצד להתמודד . במקרים אלה החולים לא יצליחו ללכת בצורה יציבה, יתקשו לבצע פעולות מורכבות, יכולים לפתח והפרעת דיבור.
  • רגישות מוגברת לחום – חלק גדול מהחולים בטרשת נפוצה יכולים להתלונן על רגישות מוגברת לחום, אשר גורמת להחמרה בתחושות העייפות והחולשה.
  • הפרעות בסוגרים – בחלק קטן מהמקרים יכולה להתפתח הפרעה בשליטה על הסוגרים אשר יכולה לגרום לתכיפות במתן שתן, אצירת שתן ועצירות.

תסמינים באים והולכים

בדרך כלל בזמן התקף החולה יסבול מאותם תסמינים שכבר חווה בעוצמות משתנות  ועם הזמן יתחיל לפתח תסמינים נוספים. לדוגמא, קיימים חולים אשר יסבלו בעיקר מתופעות תחושתיות, לצד חולים אחרים אשר יסבלו בעיקר מהפרעות בעיניים. ברוב המקרים, התקפי טרשת נפוצה גורמים להופעת מספר תסמינים מהתסמינים שהוזכרו, וככל שקיימים יותר נגעים במערכת העצבים, כך יכולים להופיע יותר תסמינים מסוגים שונים.

כמו כן, קיימים מספר סוגים של טרשת נפוצה, כשלכל סוג דרכי ביטוי ואפיון שונים. במרבית המקרים, המאפיין החשוב של התקף של טרשת נפוצה הוא שהתסמינים מפסיקים בשלב מסוים, ומגיבים לטיפול בסטרואידים.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן