האטת התקדמות הALS : פיתוח בהדסה

מחקר בהדסה האטת התפתחות הALSלפי ממצאים ראשוניים שהתקבלו בניסוי קליני חדשני שבוצע במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים, נראה כי ניתן להאט את קצב ההתקדמות של מחלת ניוון השרירים ALS בקרב 90% מהמטופלים על ידי הזרקת תאי גזע לנוזל השדרה.

הממצאים המרעישים התפרסמו בכתב העת היוקרתי JAMA Neurology ולפי החוקרים שערכו את הניסוי, הממצאים מעוררים תקווה גדולה בנוגע לטיפול עתידי בחולי ALS.

את המחקר והניסוי הוביל נוירולוג בכיר ב"הדסה" בשם פרופסור קרוסיס דימטריוס בשיתוף פעולה עם חברה ישראלית אמריקאית הנקראת Brainstorm Cell Therapeutics. חברת הביוטכנולוגיה המפורסמת עוסקת במחקר ובפיתוח של טכניקות טיפול למחלות ניווניות.

אודות הניסוי

הממצאים שפורסמו מתייחסים לשני השלבים הראשונים של הניסוי הקליני, שהחל כבר בשנת 2011 וכלל השתלה עצמית של תאי גזע בעשרים ושישה חולי ניוון שרירים מסוג ALS. את תאי הגזע שאבו החוקרים ממח העצם של כל משתתף במחקר ולפני ההזרקה, עברו תאי הגזע תהליך של העשרה שהתנהל בהתאם לפרוטוקול ייחודי לחברה הנקרא NurOwn. לאחר תהליך ההעשרה, הוזרקו התאים לנוזל המוחי שדרתי של המטופלים בשיטה שפותחה ב"הדסה".

לאחר השלב שנועד לבחון את רמת הבטיחות של הטיפול, בוצע השלב השני בארבעה מרכזיים רפואיים: המרכז הרפואי של אוניברסיטת מסצ'וסטס, בית החולים הכללי של מסצ'וסטס בבוסטון, מאיו קליניק ברוצ'סטר שבמדינת ניו יורק ובמרכז הרפואי "הדסה" בירושלים. את קצב ההתקדמות של המחלה העריכו באמצעות בדיקות מדדי תפקוד מוטורי ותפקוד נשימתי.

לפי פרופסור קרוסיס, בעקבות הזרקת תאי הגזע לנוזל השדרה של החולים לא נמצאו כל השפעות שליליות ובנוסף לכך, קרוב ל90% מהמטופלים נהנו מהאטה משמעותית בקצב ההתקדמות של המחלה.

אודות הטיפול החדשני ופורץ הדרך

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology, ניתן למצוא תיאור מפורט של שיטת NurOwn. בשיטה זו מבצעים מניפולציות שונות על תאי גזע מזנכימליים ממקור עצמי על מנת שייצרו ויפרישו גורמי גידול נוירוטרופיים. התאים מושתלים בנוזל המוח והשדרה סמוך לאזורים שנפגעו כתוצאה מהמחלה ומסייעים לצמיחה של תאים ברקמה הפגועה ולשיפור התפקוד של התאים הקיימים.

אולי יעניין אותך גם:

פיזיותרפיה בבית לטיפול בניוון שרירים

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן