ברכיתרפיה לטיפול בסרטן הערמונית

ברכיתרפיהחליתם בסרטן הערמונית? ברכיתרפיה היא שיטת טיפול העושה שימוש בקרינה רדיואקטיבית. כיצד מבוצע ההליך, מהם חסרונותיו וכיצד עובד תהליך השיקום וההתאוששות.

סרטן הערמונית הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים בעולם כולו. בלוטת הערמונית ממוקמת באזור האגן התחתון וניתן למשש אותה באמצעות אצבע דרך פי הטבעת.

ניתן לומר שכמעט כל הגברים שחצו את גיל 50 סובלים מהתחלה של הגדלה שפירה של הערמונית, וקרוב לוודאי שאצל מרבית הגברים מעל גיל 70 ניתן למצוא תאים ממאירים בבלוטה זו.

סרטן הערמונית, על אף שכיחותו הרבה, נחשב לסרטן שמתפתח באיטיות רבה ובמרבית המקרים אדם הסובל מסרטן ערמונית לא ימות כתוצאה ממחלה זו.

יחד עם זאת, קיימים בהחלט מקרים בהם הסרטן שולח גרורות לאיברים מרוחקים, בעיקר לעצמות, ומצב זה יכול לגרום לכאבים קשים מאוד ואף לתמותה.

אחת השיטות לטיפול בסרטן הערמונית היא טכניקה חדשה יחסית המשתמשת בקרינה ונקראת "ברכיתרפיה".

מהי ברכיתרפיה?

שימוש בקרינה רדיואקטיבית לצורך טיפול בגידולים סרטניים היא שיטה נפוצה המקובלת כפרוטוקול טיפולי בסוגי סרטן רבים.

הקרינה המוקרנת על תאי הגידול גורמת להם לפגמים בלתי הפיכים שפוגמים בתהליכים החיוניים לצמחית הגידול, ובכך התאים נהרסים והגידול מושמד.

החיסרון הגדול בשימוש בקרינה ממקור חיצוני הוא שהקרינה איננה מוגבלת אך ורק לרקמת הגידול, אלא פוגעת גם ברקמות הבריאות הסובבות כמו פי הטבעת, המעי הגס ושלפוחית השתן, ויכולה לגרום להן נזק.

כדי להגדיל את עוצמת הקרינה הפוגעת בתאי הגידול ומצד שני לצמצם את הנזקים הנגרמים לרקמות הבריאות הסובבות, פותחה שיטת הברכיתרפיה.

במסגרת טכניקה זו מוכנסים אל תוך בלוטת הערמונית עצמה חלקיקים קטנים, בגודל של גרגיר אורז, הפולטים קרינה רדיואקטיבית אל תוך הבלוטה עצמה.

עוצמת הקרינה המגיעה לתאים הסרטניים היא גבוהה פי 2 מאשר בהקרנה חיצונית של הבלוטה ובנוסף, הקרינה שפוגעת באזורים התקינים סביב הרקמה הנגועה בסרטן מצטמצמת מאוד.

כיצד מבוצע התהליך בפועל?

ההחדרה של החלקיקים הרדיואקטיביים יכולה להתבצע תחת הרדמה כללית או הרדמה מקומית והוא תמיד מבוצעת תחת הנחייה של אולטרסאונד.

ההחדרה של החלקיקים אל בלוטת הערמונית מתבצעת על ידי מחט שמוחדרת אל העור שבין בלוטת הערמונית לבין פי הטבעת.

בדרך כלל מוחדרים 80-100 חלקיקים פולטי קרינה. הפעולה אורכת לרוב בין שעה לשעתיים. החלקיקים הורסים גם תאים סרטניים בבלוטה וגם תאים שמוגדרים "טרום סרטניים" ולכן התוצאות של הטיפול הן בדרך כלל טובות.

יש לציין כי טיפול זה מיועד אך ורק לגידולים סרטניים בערמונית שהינם ממוקמים ועדיין לא שלחו גרורות. משך הטיפול נע בין 18 ל-24 חודשים בכדי להגיע ליעילות ותוצאות מיטביות.

יש להדגיש כי גם לפני וגם אחרי הטיפול מושם דגש על סטריליזציה של האזור אליו מוחדרים החלקיקים, ויש מתן אנטיביוטיקה כדי למנוע אפשרות של זיהום שהוא סיבוך אפשרי של כל פרוצדורה חודרנית.

אחרי הטיפול

לאחר הטיפול המטופל מועבר לחדר התאוששות למשך כשעתיים ומשוחרר הביתה ברוב המקרים עוד באותו יום.

לאחר השחרור הביתה יש להקפיד על שתייה מרובה של מים ולהימנע מהרמת חפצים כבדים במשך 2-3 ימים.

יש להשתמש בקונדום בפעמים הראשונות בהן מקיימים יחסי מין לאחר קיום הפרוצדורה מחשש שחלקיקים פולטי קרינה ישתחררו לנוזל הזרע. נוזל הזרע עצמו עשוי להיות בעל גוון כהה יותר בגלל דימום.

תופעות לוואי אפשריות

כמו בטיפול בקרינה חיצונית תופעות לוואי אפשריות הן שטפי דם מקומיים או שינויים בצבע העור. ייתכנו מקרים של הופעת דם בשתן או בעיות במתן שתן כמו כאב, אי נוחות או קושי שנעשות נפוצות יותר ככל שגיל המטופל עולה. 1 מכל 10 גברים יזדקק להחדרה זמנית של צנתר לצורך ניקוז שתן.

בעיות בזקפה גם הן סיבוך אפשרי ומופיעות בקרב 30-50% מהמטופלים. גם סיבוך זה מופיע יותר ככל שגיל המטופל עולה.

תופעות הלוואי נובעות מהקרינה הנפלטת מהחלקיקים ומשתפרות ככל שהזמן עובר וכמות הקרינה הנפלטת פוחתת.

בדיקות

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן