תסמינים של ערמונית מוגדלת: חשוב לאבחן אותם בזמן!

מהם התסמינים הנפוצים לערמונית מוגדלת?
מהם התסמינים הנפוצים לערמונית מוגדלת?

התסמינים של ערמונית מוגדלת משתנים בין חולה לחולה. הם יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות, להתפתח באיטיות רבה או במהירות רבה, להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של החולה גם במידה והשלפוחית לא גדולה באופן משמעותי או כמעט שלא לבוא לידי ביטוי חרף גודלה של הערמונית.

ישנה חשיבות עצומה לזיהוי מוקדם של התסמינים שנזכיר במאמר זה כיוון שלרוב הם הולכים ונהיים חמורים יותר ככל שחולף הזמן. בנוסף לכך ישנה חשיבות עליונה לאבחון התסמינים על מנת למנוע את הסיבוכים האופייניים לתופעה זו.

ככל שהטיפול יוגש בשלב מוקדם, כך ניתן יהיה להפחית את הסיכון להיווצרות הסיבוכים הרלוונטיים וכן כך ניתן יהיה להשיב את איכות החיים של המטופל לרמה התקינה שלה מהר יותר.

תסמינים שקשורים לחסימת מוצא השלפוחית

בשל המיקום האנטומי של הערמונית בגופו של הגבר, הגדלה של הבלוטה עלולה לבוא לידי ביטוי במגוון של תסמינים שמקורם בחסימה של מוצא שלפוחית השתן. להלן חלק מהתסמינים השכיחים ביותר מסוג זה:

  • קושי במתן שתן – הסובלים מהגדלה של הערמונית מתלוננים לעתים תכופות על כך שהם צריכים להפעיל לחץ רב על השלפוחית על מנת להשתין.
  • זרם שתן מקוטע וחלש – בדיוק כמו שכאשר נחסום את צינור הגינה, כך גם כאשר הערמונית חוסמת את מוצא שלפוחית השתן ייתכנו בעיות שונות בזרם של השתן שיובילו לזרם לא אחיד. הזרם יכול להיות מאוד חלש עד כדי כך שיהפוך לטפטוף וכן הוא יכול לזרום במקטעים בהם הזרם חזק אך לא רציף.
  • קושי במתן שתן – בשלבים המתקדמים של התופעה הערמונית יכולה לגדול עד כדי כך שהיא חוסמת לחלוטין את מוצא השלפוחית. מדובר על מצב חירום שמחייב התערבות רפואית מידית שכוללת החדרת קטטר או נקז שמנקז את השתן דרך הדופן של הבטן.
  • תחושה של התרוקנות לא מספקת – חלק מהגברים שסובלים מהתופעה מדווחים על כך שלאחר שהם מסיימים להשתין הם מרגישים כי עדיין נותר שתן בשלפוחית שאין באפשרותם להפרישו מן הגוף, לרוב מדובר על כמה טיפות בלבד.
  • הססנות בעת מתן שתן – רבים מהסובלים מדווחים גם על כך שהם נאלצים לבלות זמן רב בשירותים כיוון שעד ליציאת טיפת השתן הראשונה עובר זמן רב.

תלונות איריטטיביות

הנוכחות של הערמונית המוגדלת בסמיכות לשלפוחית יכולה לגרום גם לתסמינים שקשורים לגירוי תמידי של השלפוחית שמקורו לאו דווקא בחסימה של מוצא השלפוחית אלא בלחץ מכני שמופעל על השלפוחית באזורים שונים.

כך למשל רבים מהסובלים מערמונית מוגדלת מדווחים על כך שהם מרגישים צורך להתרוקן לעתים תכופות מאוד ללא קשר למידת המלאות של השלפוחית, אחרים מתלוננים על כך שהם צריכים לקום מספר פעמים בלילה על מנת להשתין וכן ישנם שלא מצליחים לעצור את השתן (תחושת בהילות במתן שתן).

במקרים רבים כל התסמינים האלו אינם תוצאה ישירה של חסימת השלפוחית אלא תופעות משניות לחסימת המוצא שכן מקורם לרוב הוא בשינויים מסוימים שמתרחשים בשריר השלפוחית שהופך לרגיש מאוד.

תסמינים שקשורים בתפקוד המיני

  • קושי להגיע לזקפה
  • קושי בשמירה על זקפה לאורך זמן או יכולת לשמור על זקפה במשך פחות זמן מהרגיל.
  • תחושה של כאב בזמן השפיכה.

אבחון מוקדם חשוב עד כדי הצלת חיים

כל התסמינים שהוזכרו לעיל הם תסמינים שמאפיינים מצב של ערמונית מוגדלת. עם זאת, בעוד שברוב המקרים הם מעידים על ערמונית מוגדלת באופן שפיר, כלומר על תהליך טבעי שמתרחש בקרב כל הגברים, הרי שהתסמינים יכולים להתאים גם למצב של ערמונית ממארת, כלומר של סרטן הערמונית. לפיכך זיהוי של התסמינים בשלב מוקדם והימנעות מהתעלמות מהם, פנייה לאורולוג ובדיקה של המקור לתסמינים לא רק עלול לשפר את איכות החיים של הסובלים אלא גם להציל את חייהם בעזרת האבחון וכמובן בהמשך.

ראו גם:

טיפולים בבעיות הערמונית

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן