אידוי ערמונית מוגדלת

אידוי בלוטת הערמונית
אידוי בלוטת הערמונית

סובל מערמונית מוגדלת? הטיפול התרופתי לא מספיק יעיל? ייתכן שהליך אידוי ערמונית מוגדלת יהיה אפקטיבי עבורך

ישנו מגוון רחב של תופעות שמהוות חלק טבעי מתהליך ההזדקנות של הגוף שעלולות להוות מטרד של ממש. זהו הדין בכל הקשור להגדלה שפירה של הערמונית שמתחילה להתפתח החל מגיל ארבעים ואילך בכל הגברים באשר הם.

התסמינים הראשונים של ההגדלה השפירה כוללים הפרעות בזמן מתן שתן כמו למשל קושי בהתרוקנות מלאה, תחושת דחיפות להטיל שתן, קושי בהתאפקות ועוד.

הקו הטיפולי הראשון בגברים שסובלים מתסמינים שונים במערכת השתן שמקורם בערמונית המוגדלת כולל טיפול תרופתי שמרני שמטרתו להביא לעיכוב הצמיחה של הערמונית ואף להקטנת הבלוטה המוגדלת.

עם זאת, הטיפול התרופתי בדומה לכל טיפול תרופתי באשר הוא כרוך במגוון רחב של תופעות לוואי ובנוסף לכך, הוא לא יעיל עבור כלל החולים. למעשה ישנם כאלו שבהם הטיפול לא מסייע להביא להפחתה בגודלה של הערמונית כלל. במקרים האלו ניתן להתחיל לשקול ביצוע של אידוי ערמונית.

מה זה אידוי ערמונית?

אידוי ערמונית הוא תהליך מודרני וחדיש יחסית שמבוצע בישראל כשני עשורים בלבד. במהלך הטיפול הרופא עושה שימוש בפתח השופכה הטבעי של הגבר לצורך הכנסת צינורית דקיקה שבעזרתה הוא מאדה את החלק שיש להסיר מהערמונית במטרה להקטין את נפחה. הטיפול החדשני יחסית בא למעשה להחליף את ניתוח הכריתה המסורתי שבו נעשה שימוש בסכין מנתחים.

בניגוד להליך הישן, בתהליך של אידוי הערמונית לא מסירים את הערמונית באופן כירורגי אלא מביאים לחימום שלה ולאידוי הנוזלים שמרכיבים אותה.

במהלך הטיפול הרופא מסוגל לראות את המתרחש בבלוטה באמצעות מצלמה זעירה ששולחת אותות וידאו לצג שנמצא בחדר הטיפול. כאשר הרופא מאדה את הרקמה העודפת, היא עוברת תהליך של ייבוש ומתחילה להתפורר. את המרכיבים הנותרים שלה שואבים החוצה דרך פתח השופכה.

אידוי ערמונית משולב

ישנם רופאים מומחים שממליצים על טיפול משולב שכולל אידוי ערמונית עם כריתה של הערמונית. לפי ממצאים שעלו ממספר מחקרים שבוצעו בתחום נראה כי באמצעות האידוי ניתן לאטום את כלי הדם באזור הערמונית ולהביא לכך שהחולה יסבול ממינימום של דימומים וסיום התהליך עם כריתה של הרקמה העודפת מאפשר לשלוח את הרקמה לבדיקת מעבדה היסטולוגית.

שימו לב – כל עוד מבצעים את שלב האידוי בלבד לא ניתן לבצע הסרה של הרקמה לצורך שליחת הרקמה לבדיקה היסטולוגית ולכן לא ניתן לזהות שינויים ממאירים ברקמה.

היתרונות של שיטת אידוי הערמונית

באופן עקרוני לפי רוב המחקרים שבוצעו בתחום נראה כי תוצאות הטיפול היו זהות לתוצאות שהושגו בניתוחים לכריתת הערמונית מבחינת שכיחות חזרת ההגדלה השפירה.

עם זאת, נמצא כי שכיחות הדימומים בשיטת האידוי הייתה נמוכה באופן משמעותי משכיחות הדימומים ובמשך הדימומים בשיטה הפתוחה.

השיטה מתאימה גם עבור מטופלים שנוטלים תרופות לדילול דם כמו למשל קומדין או אספירין ומאפשרת ליהנות מתוצאות טובות כבר לאחר עשרים וארבע שעות אשפוז שאחריהן המטופל יכול לשוב לביתו.

למעשה כבר שבוע בלבד לאחר השחרור מהאשפוז ניתן לחזור לשגרה. יתרון נוסף של אידוי ערמונית הוא שניתן באמצעותו לטפל בערמונית בכל גודל שהוא וזאת בניגוד לניתוחים בשיטה הסגורה שמאפשרים לטפל רק בערמונית מוגדלת שלא עברה נפח מסוים. בין היתר ניתן לטפל בשיטת אידוי ערמונית גם בערמונית שמשקלה מעל מאה גרם.

על מה יש להקפיד?

לפני שעוברים את הטיפול לאידוי ערמונית חשוב לוודא כי אכן הטיפול התרופתי נכשל ובפירוש לא מומלץ לבחור בטיפול הניתוחי כקו הטיפולי הראשון. כמו כן מומלץ מאוד להתעדכן בנוגע למידת הניסיון של הרופא בביצוע טכניקה זו.

 

אולי יעניין אותך גם:

בשורות טובות: הכירו את התרופה החדשה לסרטן הערמונית: זייטיגה Zytiga

מהי בלוטת הערמונית?

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן