בדיקת MRI

MRIעל מנת לגלות גידולים ממאירים (או חשודים כממאירים) בשד, נעזר הרופא לעיתים קרובות באמצעי הדמייה שהם טכניקות מורכבות לצילום והדגמה של חלקי הגוף הפנימיים, היכולים לעזור באיתור ומיקום של גידולים.

השיטה הנפוצה והידועה היותר היא הממוגרפיה, סוג של צילום רנטגן לשד. בשנים האחרונות עלה השימוש באמצעי הדמייה משוכלל וחדש – MRI.

ה –MRI  לא כרוך בהקרנה של הגוף, אלא מבוסס על שיטות מגנטיות שונות, ולכן נחשב בטוח יותר מצילום רנטגן או צילום CT.

MRI  כבדיקת סקר והערכה לסרטן השד

MRI משמש היום בהקשר של סרטן השד לשתי מטרות עיקריות:

מטרה אחת היא הערכה של גידול שכבר ידוע בשד, כדי להתאים את הטיפול לחולה באופן אופטימלי.

שימוש נוסף ב –MRI  הוא כאמצעי סקר ואבחון מוקדם של סרטן השד, הנעשה בהיקף רחב באוכלוסייה. מחקרים שנערכו בעבר הראו שבדיקת MRI  מראה רגישות (Sensitivity) גבוהה יותר לגידול סרטני מאשר בדיקת ממוגרפיה. כלומר, באמצעות בדיקת  MRI ניתן לגלות גידולים שלא היו מתגלים בשיטות אחרות.

יתרונותיה של בדיקת MRI בחולות סרטן השד

האם הרגישות המוגברת של הבדיקה אכן עוזרת ומסייעת במתן טיפול טוב יותר לחולות? האם הגילוי המוקדם יותר יכול לשפר את הטיפול המוצע? האם הוא יכול להפחית את מספר הניתוחים הנדרשים לטיפול? להאריך את תוחלת החיים של החולות?

לשאלות אלו מנסים החוקרים לענות במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי היוקרתי THE LANCET.

החוקרים מתארים במאמר מספר מחקרים גדולים שבוצעו כדי לבדוק שאלות אלו. על פניו, אין עדויות ששימוש בבדיקת  MRI כבדיקת סקר משפר את הטיפול המוצע לחולות, את התוצאה הסופית של מחלתן, ואת הצורך בניתוח כריתת שד, או בהחלפה של ניתוח מכריתתה חלקית של השד (לומפקטומיה) לכריתה מלאה (מסטקוטומיה). לא ברור כלל האם יש יתרון מבחינת הישרדות החולות בעקבות שימוש ב –MRI  כאמצעי סקר.

עם זאת, יש לזכור שהבעיה המרכזית שעומדת כנגד בדיקת MRI  איננה נזק כלשהו הנגרם ממנה, אלא עלותה הגבוהה.

בדיקת MRI  היא בדיקה יקרה, ולכן לא ניתן להשתמש בה בקלות כבדיקת סקר הנעשית לנשים באוכלוסייה כדי לנסות ולגלות מחלות "נסתרות".

שיקולי עלות תועלת מסוג זה נעשים תכופות בהערכה של בדיקות רפואיות אפשריות המומלצות לכלל האוכלוסייה.

בנוסף, ראוי לציין שעל פי מחברי המאמר קיימים מקרים בהם גידולים סרטניים מתגלים דווקא בממוגרפיה ולא ב –MRI, ולכן הרגישות המשולבת של הבדיקות טובה יותר מרגישות של כל בדיקה בנפרד.

MRI  לחולות ידועות הסובלות מסרטן השד

החוקרים במאמר מציינים שישנם יתרונות מוכחים לבדיקת MRI בחולות ידועות. בדיקת MRI  טובה יותר מבדיקות אחרות בזיהוי של גידול מקורי בשד שהתפשט לקשריות לימפה אזוריות, ולא התגלה באמצעים אחרים. כמובן שבמקרה כזה יש למצוא ולהסיר את הגידול הראשוני.

בדיקת MRI  יעילה ככל הנראה גם בהערכה של גדול הגידול לאחר טיפול כימותרפי נאו-אדג'ובנטי (קדם-ניתוחי).

MRI

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן