מהם השלבים של סרטן השד?

מהם השלבים של סרטן השד?ההגדרה של השלב שבו נמצא הגידול בסרטן השד היא אחד השלבים החשובים ביותר לקביעת האסטרטגיה הטיפולית. הגדרת השלב מתבצעת בהתאם לגודלו של הגידול בשד ובהתאם למידת ההתפשטות של הגידול.

הרופא המאבחן את השלב של המחלה לוקח בחשבון נתונים רבים שכוללים את מידת המעורבות של בלוטות הלימפה, את נוכחותן או היעדרן של גרורות, את סוג התאים ואת מידת הדמיון ביניהם לבין תאים שאינם סרטניים, את מיקומו של הגידול הראשוני ועוד.

הבדיקות שמשמשות לקביעת השלב של הגידול יכולות להיות ממוגרפיה, מיפוי עצמות, איתור קשריות הזקיף, אולטרסאונד, MRI, CT או PET-CT. בסופו של דבר נקבע שלב הסרטן, אך חשוב לזכור שמדובר על מחלה דינמית מאוד ולכן במקרים רבים השלב שנקבע בהערכה הראשונית כבר לא יהיה רלוונטי לאחר זמן מסוים שיכול להיות שבועות, חודשים או שנים.

שלב 0

בשלב זה המצב מוגדר כפרה סרטני. תאי האפיתל שמרכיבים את הרקמה שמצפה את צינורות החלב הצליחו לחדור אל תוך הצינור ולסתום אותו, אך הסכנה במקרה זה היא בגדר פוטנציאל בלבד ועדיין לא הופיעו גרורות.

שלב 1

בשלב הזה הגידול כבר הצליח לצאת מצינורות החלב ולפלוש אל הרקמה התומכת ולכן בשלב זה הגידול כבר מוגדר כפולשני. הגידול בשלב 1 אינו דלקתי, רוחבו לא עולה על שני ס"מ וטרם התרחשה פלישה לנאדיות הלימפה.

שלב 2

בשלב 2 עשויה להתקיים כל אחת מהאפשרויות הבאות:

  • גידול שרוחבו לא עולה על שני ס"מ שמערב את נאדיות הלימפה הסמוכות לגידול הראשוני.
  • גידול שרוחבו נע בין שניים לחמישה ס"מ שלא מערב או שכן מערב את קשריות הלימפה שממוקמות בבית השחי.
  • גידול שרוחבו גדול מחמישה ס"מ שלא מערב את קשריות הלימפה.

שלב 3

שלב זה כולל שני תת שלבים שנקראים שלב 3 א' ושלב 3 ב'. בשלב 3 א' יכולות להתקיים האפשרויות הבאות:

  • גידול קטן מחמישה ס"מ שמערב את קשריות הלימפה שדבוקות אחת לשנייה או שמקובעות.
  • גידול שרוחבו עולה על חמישה ס"מ שמערב קשריות ניתנות להזזה בבית השחי.

שלב 3 ב' כולל את האפשרויות הבאות:

  • גידול שיכול להיות בכל גודל אפשרי שהצליח להתפשט אל הרקמות שמקיפות את רקמת השד כמו למשל לעור, לשרירי בית החזה, לצלעות או לדופן של בית החזה.
  • גידול שהצליח להתפשט לאורך עצם החזה בתוך דופן בית החזה ללא קשר לגודלו.
  • סרטן שד דלקתי.

שלב 4

זהו השלב האחרון של המחלה שמוגדר על ידי נוכחות של גרורות לאיברים כמו למשל הכבד, המוח, הריאות או העצמות. לרוב הטיפול שניתן בשלב 4 הוא טיפול פליאטיבי בלבד (טיפול תומך) שמטרתו אינה לרפא את החולה, אלא תחת זאת לנסות ולהעניק לחולה איכות חיים סבירה ככל האפשר.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן