מחלת סרטן השד במצב מתקדם

מחלת סרטן השד במצב מתקדםסרטן השד היא מחלה שהמקור שלה הוא ברקמת השד, אך ללא טיפול היא בהחלט יכולה לשלוח גרורות לאיברים מרוחקים ולהשפיע על מערכות שונות בגוף.

כאשר המחלה מתפתחת בשלבים הראשונים שלה היא באה לידי ביטוי בהופעה של גושים בשד שאינם כואבים כלל ולעתים אף אינם מורגשים מפאת גודלם או מיקומם. עם זאת, התאים הסרטניים בהחלט יכולים לחדור לקשרי הלימפה שממוקמים בבית השחי ומהם לעשות את דרכם לזרם הדם.

בסיועו האדיב של זרם הדם התאים הסרטניים יכולים להמשיך ולנדוד בגוף ולפגוע באיברים מרוחקים מהשד כמו למשל בכבד, במוח ובריאות.

מי נמצא בסיכון לחלות במחלה?

ראשית חשוב לציין כי סרטן השד היא כיום המחלה הממארת הכי שכיחה מבין כל סוגי הממאירויות בקרב נשים בעולם המערבי (במדינת ישראל לבדה הולכות לעולמן כאלף חולות בסרטן השד מדי שנה).

המחלה בדרך כלל פוגעת בנשים שחצו את גיל ארבעים וחמש ונחשבת ליחסית נדירה בנשים צעירות. בניגוד למה שרבים חושבים, הרי שסרטן השד יכולה לפגוע בגברים. אמנם מדובר על מחלה שברוב המוחלט של המקרים פוגעת בנשים, אבל במקרים בהם היא מופיעה בגברים היא בדרך כלל אלימה מאוד, מתקדמת בקצב מהיר מאוד ולרוב קטלנית ביותר. כמו כן, המחלה קטלנית ומהירה מאוד במידה והיא מופיעה בנשים מתחת לגיל 35 שנים.

מדוע חשוב לדרג את השלב של המחלה?

באופן כללי ישנם חמישה שלבים מרכזיים במחלת סרטן השד. ישנה חשיבות עליונה לאבחון השלב הספציפי של המחלה כיוון שבכל שלב ישנו צורך להפעיל שיקול דעת שונה, בכל שלב ישנם סוגי טיפול שונים שיש לנקוט בהם וכמובן שגם בכל שלב משתנה הפרוגנוזה.

כך למשל במידה והחולה מאובחנת כסובלת מסרטן השד בשלב אפס, הרי שהרוב המוחלט של הסיכויים שתמשיך לחיות חמש שנים ממועד הגילוי והאבחנה. עם זאת, במידה והמחלה התגלתה במצב מתקדם בשלב ארבע, הרי שסיכויי ההישרדות שלה נמוכים מאוד.

מהם שלבי המחלה השונים?

שלב 0 הוא השלב שנקרא לעתים השלב הפרה סרטני משום שבמצב זה הסכנה פוטנציאלית בלבד ואינה ברורה ומידית. בשלב אפס תאי האפיתל שבאישה הבריאה מצפים את צינורות החלב, מתחילים לחדור לצינורות החלב ולסתום אותם.

שלב 1 של המחלה הוא השלב שבו התאים הסרטניים כבר עשו את דרכם אל מחוץ לצינורות החלב והחלו לפלוש לרקמה התומכת. בשלב הזה הגידול הופך למעשה לגידול פולשני. יש לציין כי כל עוד הגידול לא גדול משני ס"מ וכל עוד הוא לא פולש לנאדיות הלימפה, לא ניתן להגדיר את המחלה כסרטן השד שלב 1.

שלב 2 הוא השלב שבו התרחשה חדירה של תאי סרטן לנאדיות הלימפה שממוקמות בסמיכות לגידול הראשוני אך בהחלט ניתן להגדיר את הסרטן כשלב 2 גם במידה ועדיין לא התבצעה חדירה לנאדיות הלימפה. מצבים כאלו הם מצבים בהם הגידול הראשוני הוא בגודל שנע בין שניים לחמישה ס"מ.

בשלב 3 יכולים להתרחש מגוון מצבים. כך למשל במידה והגידול הופך להיות דלקתי או במידה והוא מתחיל לחדור את השד לכיוון העור או לכיוון בית החזה, ניתן בהחלט להגדיר את המחלה כשלב 3. מצד שני ניתן להגדיר את הסרטן כסרטן השד שלב 3 גם במידה וקיימות גרורות בשרירי החזה, בקשרי הלימפה הסמוכים בבתי השחי וכן בכל מקרה שבו הגידול הראשוני כבר גדול מחמישה ס"מ והגרורות במערכת הלימפה מתחילות לאבד את הצורה הראשונית שלהן.

סרטן השד שלב 4

סרטן השד במצב מתקדם הוא סרטן שעבר את כל השלבים הראשוניים והגיע לשלב האחרון של המחלה. בשלב האחרון הגידול כבר התפשט באמצעות גרורות אל מחוץ לרקמת השד. כפי שציינו בשלב הזה הגידול יכול לשלוח גרורות לעצמות, לריאות, למוח, לכבד ועוד.

הטיפולים שמוענקים לחולות בשלב זה מיועדים להעניק להן איכות חיים סבירה ולהקל את חומרת התסמינים במידת האפשר.

ישנו מגוון רחב מאוד של טיפולים שמיועדים לחולות בסרטן במצב מתקדם אך חשוב לציין שבמקרים רבים מדובר על טיפולים אלקטיביים שלא מיועדים להביא לריפוי מוחלט מהמחלה אלא רק להאט את קצב ההתקדמות שלה, להקל על הכאבים ועל הפגיעה באיברים השונים ועוד.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן