מהי בדיקת PET-CT?

מהי בדיקת PET-CT ובאילו מקרים מתבצעת?סרטן השד הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים ברחבי העולם המערבי והגורם השכיח ביותר המוביל למוות כתוצאה מגידול סרטני (כעשרים אחוז ממקרי המוות כתוצאה מסרטן בנשים בישראל נגרמים כתוצאה מסרטן השד).

חשוב לציין כי אין זה מן הנמנע כי גבר יחלה בסרטן השד, אך על כל מאה חולות בסרטן השד מאובחן גבר אחד בלבד ולכן נהוג להתייחס לסרטן השד כאל מחלה הפוגעת בעיקר בנשים. על מנת לסבר את האוזן, נציין כי מדי שנה בישראל לבדה הולכות לעולמן כתוצאה מהמחלה כאלף נשים.

מהי בדיקת PET-CT על קצה המזלג?

בדיקת PET-CT היא בדיקת הדמיה רפואית חדשנית (הבדיקה נמצאת בשימוש החל משנת 2001 בלבד) המשלבת בין שני סוגים מתקדמים של טכנולוגיה: טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים וטומוגרפיה ממוחשבת. השילוב של שתי הטכנולוגיות הנ"ל הוביל לפריצת דרך מרשימה בעיקר בכל הנוגע לתחום האונקולוגיה בדגש על קביעת שלב המחלה.

על מנת שניתן יהיה להדגים את התפשטות הגידול בגוף הנבדק, יש להזריק תחילה חומר מיוחד שהגידול צורך ביתר, כדי שמאוחר יותר במהלך הבדיקה עצמה, ניתן יהיה לזהות את המקומות שבהם החומר מצטבר בגוף. החומר שנעשה בו שימוש ברוב הבדיקות מסוג זה הוא FDG. חומר זה מזכיר במבנה הכימי שלו את מולקולת הגלוקוז אך בניגוד לגלוקוז הוא מכיל איזוטופ רדיואקטיבי.

כשעה לאחר ההזרקה, הנבדק מוכנס למכשיר ההיברידי המסוגל לספק חתכים מדויקים של גוף הנבדק תוך סימון האזורים בהם מתרחשת פליטת פוזיטרונים מוגברת. אמנם הבדיקה מספקת רמת דיוק גבוהה יותר באופן משמעותי מכל בדיקה אחרת, אך יש לה כמה חסרונות, כשבין היתר מדובר על חוסר הזמינות שלה, העלות הגבוהה שלה ורמת הקרינה הגבוהה אליה נחשף הנבדק. סך הכול הבדיקה נמשכת כחצי שעה עד ארבעים וחמש דקות בממוצע.

האם בדיקת PET-CT מיועדת לאבחון חולים באוכלוסייה הבריאה?

ככל שהסרטן מאובחן בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי ההישרדות גבוהים יותר. כך לדוגמה הסיכוי להישאר בחיים במשך חמש שנים מיום האבחנה במידה והגידול התגלה בשלב 4, עומד על 16 אחוזים בלבד. לעומת זאת, במידה והגידול אובחן בשלב 1, הרי שסיכויי ההישרדות עומדים על קרוב למאה אחוז.

בדיקת סקר היא בדיקה שמטרתה לאבחן חולים בקרב האוכלוסייה הכללית. כך לדוגמה לפי המלצת משרד הבריאות, כל אישה מעל גיל חמישים צריכה לעבור בדיקת ממוגרפיה. בדיקה זו מאפשרת לאבחן את הגידול בשד בשלב מוקדם מאוד וכך למנוע את התפתחות הגידול מבעוד מועד.

בניגוד לבדיקת הממוגרפיה, בדיקת PET-CT לא משמשת כיום כבדיקת סקר והסיבה לכך נובעת משילוב של חסרונותיה שהזכרנו לעיל: הבדיקה כרוכה בחשיפה לקרינה, עלותה גבוהה וזמינותה נמוכה. מלבד זאת, בדיקות הסקר בהן נעשה שימוש כיום נחשבות לאיכותיות דיין.

מה הן מטרות הבדיקה עבור החולים בסרטן השד?

להלן שלוש המטרות המרכזיות של הבדיקה עבור החולים בסרטן השד:

  • קביעת שלב המחלה (באמצעות זיהוי מקיף של כל האזורים אליהם הצליח להתפשט הגידול).
  • הערכת התגובה לטיפול (באמצעות השוואה בין גודל הגידול בנקודות זמן שונות) – הערכת התגובה לטיפול באמצעות בדיקת PET-CT מיועדת עבור חולים הסובלים מסרטן שד גרורתי.
  • הערכת הישנות המחלה (באמצעות זיהוי של מוקדי גידול בלתי ידועים).

הבדיקה לא משמשת לאבחון של שלב הסרטן במידה ומדובר על גידול בשלבים המוקדמים שלו ובנוסף לכך אין ביכולתה להבחין בין גוש שפיר לבין גוש ממאיר. כמו כן, הבדיקה לא מהווה תחליף לשיטה הניתוחית המשמשת להערכת המעורבות של הבלוטות בבית השחי.

 

אולי יעניין אותך גם:

האם קיים קשר בין השמנת-יתר לבין סרטן השד בקרב גברים – מחקר בדק

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן