תה ירוק יעזור כנגד סרטן הערמונית?

מחקרמחקר חדש שהוצג לאחרונה בכנס השנתי של האיגוד האמריקאי לחקר הסרטן (American Association for Cancer Research Frontiers in Cancer Prevention Research) הראה כי שתייה של תה ירוק מצליחה להקטין את הדלקת בבלוטת ערמונית הנגועה בסרטן.

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב גברים. יחד עם זאת הוא לא זוכה לאותה "תהילה" לה זוכים סוגי סרטן אחרים כמו סרטן ריאות או סרטן של המעי הגס. הסיבה לכך קשורה ככל הנראה לעובדה כי לא מדובר בסך הכל בסוג סרטן קטלני מאוד, אולם אין להקל ראש בכך.

סרטן הערמונית הוא נפוץ ביותר מעל גיל 50. למעשה, הוא כל כך נפוץ שמבחינה סטטיסטית נראה שכשליש מהגברים שחצו את גיל 50, והרוב המוחלט של הגברים מעל גיל 80 הם בעלי תאים סרטניים בבלוטת הערמונית.

סרטן זה, בשונה מסוגי סרטן אחרים, מתאפיין בקצב גדילה איטי מאוד ולכן הוא פחות "מפחיד" את הציבור הרחב. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם סרטן שמקורו בבלוטת הערמונית יכול לגדול בקצב מהיר ואף להתפשט אל עבר איברים מרוחקים, בעיקר עצמות.

גם הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית יכולה לגרום לבעיות. כמעט כל גבר הסובל מהתופעה יספר לכם עד כמה הוא מתרגז כשהוא צריך לצאת בלילה מהמיטה בכדי ללכת לשירותים. לעיתים הדבר יכול לגרום גם לבעיות בתפקוד המיני ולקושי במתן צואה.

על המחקר החדש ותוצאותיו

תה ירוק ידוע בסגולות הרפואיות שלו בקרב עמי המזרח הרחוק מזה אלפי שנים. עלי התה שימשו את אותן תרבויות לצורך הכנה של משקאות, חליטות ומשחות שונות לצרכים טיפוליים. אחת מהסגולות של התה הירוק ברפואה הסינית היא יכולתו להפחית דלקות.

קבוצת חוקרים מבית הספר לרפואה "דיוויד גפן" שבאוניברסיטת קליפורניה בראשותה של ד"ר סוזן מ. הנינג החליט לבדוק מה תהייה ההשפעה של צריכה ממושכת וגבוהה של תה ירוק על סרטן הערמונית.

לצורך הבדיקה קבוצת החוקרים גייסה 67 גברים החולים בסרטן הערמונית והיו עתידים לעבור כריתה של הבלוטה.

החוקרים חילקו את הגברים באופן אקראי לשתי קבוצות: הגברים בקבוצה הראשונה הונחו לשתות מידי יום 6 כוסות של תה ירוק, ואילו הגברים בקבוצה השנייה הונחו לשתות את אותה כמות כוסות אך של מים בלבד. הניסוי ארך בין שלושה לשמונה שבועות (כתלות בזמן שהיה לגברים עד למועד הניתוח שנקבע להם).

החוקרים לקחו מהנבדקים בדיקות דם ושתן לפני ובתום הניסוי בכדי לבחון האם חלו שינויים בסמנים שונים המעידים על מצב דלקתית בעקבות נוכחות של סרטן הערמונית. אחד הסמנים שנבדקו היה PSA. מדובר באנטיגן ספציפי המופיע רק על בלוטת הערמונית ורמתו בדם עולה במצבים דלקתיים של בלוטת הערמונית ובמקרים של סרטן הערמונית.

בהתאם לציפיותיהם של החוקרים, בסיומו של המחקר הם ראו ירידה ניכרת בסמן PSA בקרב קבוצת הגברים ששתתה תה ירוק, זאת בהשוואה לבדיקות הדם והשתן הראשוניות שלהם.

בנוסף לכך, החוקרים הבחינו כי קיימת ירידה במדדים דלקתיים נוספים בקרב קבוצת המטופלים ששתו תה ירוק כמו הסמן "קאפא B" שמופיע במצבי דלקת, וכמו כן נצפתה ירידה בכמות ה-DNA המחומצן בשתן של הנבדקים הנ"ל.

למרות כל זאת, החוקרים לא הצליחו להראות הבדל בסמנים הקשורים לשגשוג של הגידול בין שתי הקבוצות השונות.

מסקנות ומחשבות לעתיד

החוקרים מרוצים מהעובדה כי הצליחו להראות כי צריכה של תה ירוק מובילה לירידה בסמנים דלקתיים של סרטן הערמונית. בשלב הבא מתכננים החוקרים סדרת מחקרים שתנוסה תחילה על עכברים ובהמשך על בני אדם, ובה יבדקו כיצד הוספה של חומרים טבעיים נוספים לתה ירוק יכולה להגביר את ההשפעה שלו.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן