שחזור פטמות

סרטן השדסרטן השד הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר. טיפול בסרטן השד כולל לרוב כריתה מלאה או חלקית של השד, מה שפוגע בצורה האסתטית של הגוף ויוצר לאישה המחלימה מהמחלה, מלבד ההתמודדות עם ההשפעות הגופניות של הטיפולים, התמודדות גם בתחום דימוי הגוף והביטחון העצמי.

ההליך האסתטי של שחזור השד והפטמה מאפשר לאשה לחיות בשלום עם גופה לאחר הניתוח ולהחזיר לעצמה את תחושת הנשיות והיופי.

שחזור מיידי ושחזור מאוחר

כיום נהוג לבצע כריתה חלקית של השד. לאחר הכריתה, הטיפול מושלם באמצעות הקרנות שמונעות התפשטות של הגידול. כריתה מלאה נעשית רק כשהסרטן התגלה בשלב מאוחר מאוד או כאשר הגידול גדול והשד עצמו קטן יחסית.

סוג נוסף של כריתה הוא כריתה מונעת, שנעשית אצל נשים שנושאות את הגן למחלה ומבקשות למנוע את התפרצות הסרטן. גם אז הכריתה יכולה להיות חלקית ולשמר את המבנה המקורי של השד, בדומה להקטנת חזה.

המודל הרפואי המקובל היום הוא ביצוע שחזור שד מיד לאחר הכריתה. בעוד הכריתה נעשית על ידי כירורגים מתחום האונקולוגיה, על מנת שתהיה מדוייקת ומלאה, עבודת השחזור נעשית בידי מומחים מתחום האסתטיקה, כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר מבחינת מראה השד.

לעתים, השחזור נעשה רק לאחר שהאזור כבר החלים מהכריתה. בין אם מדובר בשחזור מיידי או מאוחר, לעתים נדרשת פעולה אסתטית גם בשד שאינו נפגע כדי לשמור על פרופורציה בין שני השדיים.

דרכים שונות לשחזור

ישנן מספר פרוצדורות רפואיות לשחזור השד בקרב חולות סרטן השד. הפרוצדורה המתאימה נבחרת בהתאם לגודל וצורת השד, למיקום הגידול ולסוג הכריתה שבוצעה. לעתים ניתן להשתמש ברקמות מאזור אחר בשד במהלך השחזור, כדי לכסות על השתל או כדי להרים את השד לאחר הכריתה. לעתים נלקחות רקמות מאזור אחר בגוף – בעבר היה נהוג לאסוף רקמות מהבטן התחתונה, אך לעתים ההליך הביא לפגיעה בשרירי הבטן.

כיום מקובל יותר להשתמש ברקמות מהגב. ההליך משאיר אמנם צלקת, אך אינו פוגע בתפקוד השרירים. סוג נוסף של שחזור נעשה באמצעות מותחנים שמותחים את העור וכך נוצרות רקמות חדשות שניתן להשתמש בהן.

בניתוחי שחזור שדיים צריך להביא בחשבון כי צורת השד משתנה עם השנים – בעקבות הריון, נטילת הורמונים, הזדקנות הגוף שמביאה לצניחת השדיים ועוד. לכן יידרש לפעמים ניתוח נוסף כעבור שנים אחדות.

שחזור הפטמות

חלק מניתוחי כריתת השד כוללים גם כריתה של הפטמות, בייחוד בכריתת מניעה. גם אם לאחר הכריתה הוחזרו הפטמות, לעתים הן אינן שומרות על צורתן המקורית או שצורתן מתעוותת בגלל התפרים. לכן פותחו טכניקות ייחודיות לשחזור פטמות: כדי לשמר את הנפח של הפטמות, ניתן להזריק חומר מילוי, להרים את הפטמה או להשתיל רקמה דומה במקום הפטמה.

לאחר הבלטת הפטמה ניתן לצבוע את האזור באמצעות איפור קבוע או קעקוע שאינו כולל עופרת, ליצירת מראה מוחשי וטבעי של פטמה. הצביעה נעשית באמצעות שבלונות מיוחדות והצבע מותאם לכל אחת לפי גוון העור ולפי צבע הפטמה השניה, אם היא נשמרה. צביעה יכולה להיעשות גם על שד שטוח, וניתן ליצור מראה של נפח בחלק המרכזי באמצעות משחקי אור וצל.

הצבעים בהליך שחזור הפטמות חייבים להיות ברמת היגיינה גבוהה, ולכן הם אינם כוללים מתכות, וצפיפות הצבע בהם נמוכה מהצפיפות הנהוגה בקעקועים או איפור פנים רגיל. הגבלה זו גורמת לכך שטיפול יחיד אינו מספיק וצריך לחזור על הצביעה מספר פעמים עד להגעה לצבע הרצוי. החדשות הטובות הן שהטיפול אינו כואב, כיוון שהוא אינו חודר לשריר. הפטמה שומרת על צבעה במשך שנים, אלא אם אחד הטיפולים התרופתיים שהאשה נוטלת דוחים את השפעת הצבע.

סרטן השד

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן