פרופוליס מאט התפתחות של גידולי ערמונית

פרופוליסבעשרים השנים האחרונות, אנו עדים לתופעה הולכת ומתגברת של "חזרה לשורשים ולטבע" בכל מה שנוגע לרפואה. הרפואה הטבעית הפכה כמעט לחלק אינטגרלי משגרת הטיפול, ובכל בית מרקחת ניתן למצוא היום עשרות מוצרים שמקורם בטבע, ומיועדים לטיפול כמעט בכל בעיה.

בעבר, לפני העידן המודרני והתפתחות הטכנולוגיה, השימוש בצמחי מרפא ובתוצרים שמקורם בבעלי חיים היה נפוץ ביותר. עם הגעת הקדמה, השימוש בכל אותן תרופות טבעיות נדחק הצידה אך כיום נראה שהוא עושה "קאמבק" גדול. למרות הפופולאריות של הרפואה הטבעית, רוב המוצרים הטבעיים שמוצעים לנו בחנויות הטבע לא הצליחו לעמוד במבחנים והוכחות שדורש עולם המדע בו אנו חיים.

יחד עם זאת, מספר תרופות טבעיות דווקא כן הצליחו להראות סגולות שהדהימו אפילו את המדענים הספקנים ביותר, והוכח כי השימוש בהן עוזר. מאמר שפורסם לאחרונה מתאר מחקר שמצליח להראות כי שימוש ברכיבים מסוימים של פרופוליס- חומר שמיוצר על-ידי דבורים, מצליח להאט את קצב הגדילה של גידולים שמקורם בבלוטת הערמונית.

מהו פרופוליס ולמה הוא משמש?

כאמור, פרופוליס הוא אחד מהחומרים הרבים שמיוצרים על ידי הדבורים. הפרופוליס מורכב בעיקר משרף של עצים, דונג ורוק של הדבורה המייצרת אותו. הוא מכונה בכינויים רבים ביניהם: "דבק דבורים", "האנטיביוטיקה של הטבע" ו"השעווה השחורה".

הפרופוליס משמש את הדבורה לצורך חיזוק מבנה הכוורת ואטימה של הפתחים שבה. בני האדם ראו את החומר הזו והחלו משתמשים בו עוד משחר ההיסטוריה כחומר דבק, ובהמשך הוחל שימוש נפוץ בפרופוליס כחומר קוסמטי.

לפרופוליס שימושים רפואיים רבים היות וגם הדבורים משתמשות בו למניעת גדילה של חיידקים, פטריות ווירוסים בכוורות. הפרופוליס מכיל חומרים בשם "פלבנואידים" שידועים בתכונותיהם האנטני- אוקסידנטיות.

כיום ניתן למצוא את הפרופוליס כמרכיב בתכשירים טבעיים רבים, בין היתר הוא משמש לטיפול בהצטננות, כאבי גרון, לחיזוק המערכת החיסונית, לטיפול בכוויות וזיהומים

המחקר החדש ותוצאותיו

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת שיקאגו פרסמה בחודש מאי האחרון מאמר במגזין הרפואי Cancer Prevention Research, בו היא מתארת שני מחקרים שביצעה בכדי לבדוק כיצד רכיב מסוים בפרופוליס המיוצר על ידי הדבורים, מצליח לעכב גדילה של תאים סרטניים שמקורם בבלוטת הערמונית.

סרטן הערמונית הוא אחד הסרטנים הנפוצים ביותר בקרב גברים. גברים רבים שעברו את גיל 50 מתחילים לסבול מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית שיכולה לעיתים להפוך לממארת וסרטנית- מצב זה הוא מצב מסוכן ומניעת גדילה של סרטן הערמונית יכולה למנוע אותו.

במסגרת המחקר, בחנו החוקרים את ההשפעה של חומר בשם CAPE- Caffeic acid phenethyl ester שהוא אחד מהמרכיבים של פרופוליס, על גדילה והתפתחות של תאי סרטן ערמונית.

בשלב הראשון של המחקר, החוקרים לקחו תאי סרטן ערמונית ממקור אנושי וגידלו אותם בצלחת בתרבית. לאחר שהחוקרים הוסיפו לצלחת של תרבית התאים CAPE הם ראו האטה משמעותית בצמיחה ובשגשוג של התאים.

בעקבות הצלחתו של ניסוי זה, החליטו החוקרים לעלות שלב ולנסות לראות כיצד משפיע מיצוי הפרופוליס על תאים בגוף חי. לשם כך הם לקחו עכברי מעבדה שהונדסו כך שהיו חולים בסרטן ערמונית ונתנו להם את החומר CAPE.

לאורך מעקב שארך 6 שבועות החוקרים ראו כי קצב הגידול של הגידולים פחת בכ-50%. לאחר שהחוקרים הפסיקו את מתן ה-CAPE, הגידולים שבו לצמוח.

לאור ממצאי המחקר מסכימים החוקרים כי יש סיבה טובה לכלול שימוש בפרופוליס כאחד מהטיפולים כנגד סרטן הערמונית, אולם לפני כן יש לעבור לשלב של ניסויים בבני אדם ולראות האם גם בגוף האדם החי החומר מעורר את אותן השפעות, ומעבר לכך- לא גורם לתופעות לוואי.

ראו גם:

טיפול חדשני בקרינה לחולים בסרטן הערמונית

HIPU – טיפול בסרטן הערמונית

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן