פרוסטטה ואין אונות

ערמונית ואימפוטנציה שלובים זה בזה. גברים הסובלים מבעיות הנוגעות לבלוטת הערמונית עשויים להתעמת עם הצד האפל של אין אונות.

בלוטת הערמונית כגודלו של אגוז, משאבחוןמשת כמרכיב מרכזי בבריאות המינית ומערכת הרבייה הגברית. הבלוטה שוכנת בבסיס שלפוחית השתן בקדמת הרקטום, ומקיפה חלק מהשופכה הנושאת שתן אל עבר הפין.

נוזל זרע מופרש על ידי בלוטה זאת, לכן כאשר קיימת בעיית תפקוד, אין אונות עשוייה להיווצר. גורמים נוספים לאין אונות הם שימוש באלכוהול, סוכרת, חרדה וליקוי בבלוטות האנדוקריניות.

מערכת הרבייה הגברית מורכבת מהורמונים ונתונה להשפעותיו של המוח. חוסר איזון בין הגורמים עשוי לפגוע בפעילות התקינה וליצור בעיות תפקודיות.

את הפין מרכיבים שלושה חדרים המתמלאים בדם במהלך עוררות מינית, מה שגורם לפין להתרחב ולהתארך, הפין הופך למוצק ורקמות הפין נמתחות לקיבולת מקסימלית.

הדם זורם אל עבר הפין אך לא די בכך, הדם צריך להישאר בתוך הפין עד לרגע סיום תפקידו. התהליך המווסת את פעילות הדם באיבר המין הגברי פועל על ידי הצרת כלי הדם לאחר שהאיבר מזדקף.כאשר התהליך מופר, הפין אינו מצליח להגיע לזיקפה מלכתחילה או לחילופין, אינו מצליח לשמר את הזקפה במלואה.

מה הקשר בין פרוסטטה ואימפוטנציה?

הקשר נובע בדרך כלל אצל גברים שטופלו בסרטן ערמונית, אולם קיימים שני מקרים נוספים הגורמים גם הם לבעיות זיקפה ותפקוד מיני לקוי.

היפרפלזיה שפירית של הערמונית משפיעה על יותר ממחצית הגברים בגילאי 40-59 ויכולה להוביל לאימפוטנציה. גברים צעירים עשויים לסבול מדלקת הערמונית המכונה בשם פרוסטיטיס אשר עלולה ליצור בעיות זיקפה.

ניתוח וטיפול הורמונלי לסרטן הם הסיבה השכיחה ביותר לבעיות הנוצרות בבלוטת הערמונית והאימפוטנציה. ניתוח להסרת אזורים בבלוטה עשויים להוביל לאין אונות זמנית או קבועה.

חלק מהחולים יבחרו להפחית את כמות הטסטוסטרון, ההורמון הגברי המאפשר לתאים הסרטניים לגדול, כדרך טיפול בסרטן הערמונית במקום ניתוח. תופעות הלוואי כתוצאה מטיפול זה כוללות אימפוטנציה וחשק מיני ירוד.

היפרפלזיה שפירית של הערמונית גורמת לאימפוטנציה בצורה עקיפה. התרופות והניתוח לטיפול בתופעה זאת הם הגורמים לחוסר תפקוד ושמירת הזיקפה. ניתן להסיר חלקים מבלוטת הערמונית באמצעות ניתוח. במקרים בהם נפגעים עצבים האחראיים על שליטת בזיקפה, או ניתקים ממקומם בשוגג, המצב גורם לאין אונות. במקרים מסויימים, קיים שיפור בתפקוד המיני לאחר ניתוח של ערמונית מוגדלת. בריחת שתן היא תופעת לוואי שכיחה.

האם פרוסטיטיס עשוי לגרום לאין אונות?

דלקת בערמונית עשויה לגרום לאימפוטנציה. דלקת נגרמת במקרים רבים כתוצאה מזיהום חיידקי אולם עשוייה להיגרם בעקבות גורמים אחרים. הטיפול נעשה על ידי שימוש באנטיביוטיקה ותרופות אנטי דלקתיות. דלקת הערמונית קשה לאבחון ופעמים רבות מבולבלת עם היפרפלזיה שפירית.

הגורמים לאין אונות?

שפיכה מוקדמת היא חוסר היכולת לשמור על זקפה לפרקי זמן ארוכים. שפיכה מוקדמת ראשונית נוצרת אצל גברים ההופכיםלפעילים מינית לראשונה ואילו שפיכה מוקדמת משנית מתרחשת לאחר מספר שנים בהם הגבר פעיל מינית ונוצרת בשל גורמים פיסיים המעורבים במבנה מערכת הרבייה הגברית.

חרדת ביצוע ודיכאון הן סיבות פסיכולוגיות הגורם לאין אונות. אימפטנציה אורגנית הינה גורם שכיח לאין אונים אצל גברים מבוגרים, הנגרמת בדרך כלל על ידי טרשת עורקים ושינויים מבניים בכלי הדם. דליפה ורידית  נגרמת כאשר הורידים באיבר המין אינם מסוגלים למנוע את עזיבת הדם במהלך הזיקפה. זה עשוי להיות מולד או כתוצאה מנזק. סוכרת, בעיות נוירולוגיות, סמים והורמונים, כל אלה משמשים כגורמים נוספים לאימפוטנציה.

טיפול

טיפול תרופתי והורמונלי, שתלי פין וטיפולים כירורגיים מאפשרים פתרון יעיל לתופעה.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן