עיסוי בלוטת הערמונית

חולהבלוטת הערמונית, הידועה גם בשם פרוסטטה, היא בלוטה שנמצאת בגופם של גברים מעל שלפוחית השתן ומסביב לצינור השופכה. גודלה של הערמונית כגודל אגוז, ותפקידיה הם לייצר את נוזל הזרע ולשמור על נעילת שלפוחית השתן בזמן עוררות מינית, על מנת שהשופכה תישאר פנויה להובלת נוזל הזרע, ולא תתמלא בשתן.
מחלות של בלוטת הערמונית

רוב המחלות המאפיינות את בלוטת הערמונית מופיעות בדרך כלל לאחר גיל 50, ולכן זהו הגיל שבו מומלץ להתחיל לבצע בדיקות פרוסטטה שגרתיות. בדיקת הערמונית נעשית על ידי רופא אורולוג באמצעות בדיקה ידנית דרך פי הטבעת. כך הרופא יכול לחוש את הערמונית, ולבחון האם קיימת הגדלה שלה.

מחלות שעלולות להתגלות בבדיקת בבלוטת הערמונית:

  • הגדלה שפירה של הערמונית. הגדלה של בלוטת הערמונית עשויה להיגרם מסיבות שונות, למשל, תגובות של המערכת החיסונית, וירוס, דלקת או טראומה מקומית. כל אלו עלולים להביא להגדלה של בלוטת הערמונית. ההגדלה גורמת בדרך כלל להפרעות במתן שתן, השתנה מרובה ותחושה שלא הכול יוצא.
  • סרטן הערמונית: הביטוי הראשון של סרטן בערמונית הוא הגדלה של הבלוטה, ולכן צריך לבחון היטב האם מדובר בהגדלה שפירה או ממארת.
  • דלקת כרונית של הערמונית: מתבטאת בהגדלה שפירה של הערמונית יחד עם כאבים חזקים וצריבה במתן שתן.

הליך עיסוי הערמונית

בעבר, אחד הטיפולים הנפוצים במקרים של הגדלת הערמונית או דלקת בערמונית היה עיסוי של הערמונית. בשנים האחרונות, לצד טיפולים אלטרנטיביים שונים שמציעים הקלה, חוזרת גם שיטה זו להיות נפוצה יותר ויותר.

העיסוי נעשה בצורה רקטאלית (דרך פי הטבעת), כאשר המטפל לוחץ ומרפה בעדינות על הבלוטה. בדרך כלל מבצע העיסוי הוא רופא, היות שמדובר בתהליך עדין. לעיתים, אנשים מסוגלים לבצע את העיסוי לעצמם, כך שהם יכולים לחוש מה היא עוצמת הלחיצות הדרושה להם.

העיסוי מוביל לזרימה משופרת של הדם לתוך רקמות בלוטת הערמונית, מפחית לחצים עליה, ומזרז את ניקוז הנוזלים המצטברים בערמונית דרך השופכה. יש לציין, שעיסוי הערמונית אינו מהווה טיפול בפני עצמו, ועליו להיות מלווה בטיפול אנטיביוטיקה, או בטיפול אחר המתאים לגורם להגדלת הבלוטה.

עיסוי הערמונית עשוי להיות מביך ולהכאיב בהתחלה בפי הטבעת, אך לאחר שמתרגלים ולומדים איך לבצעו, הוא עשוי להיות נעים ואף לגרום לעוררות מינית ולאורגזמה. יש המשתמשים בעיסוי ערמונית כדרך להגיע לסיפוק מיני, או לשפר את התפקוד המיני. זאת משום שעיסוי בלוטת הערמונית עשוי לחזק את הזיקפה, להעצים את העוררות המינית, ולהגביר את ייצור נוזל הזרע. כך למשל, במסגרת עיסוי טנטרי לגברים, מעסים את בלוטת הערמונית כחלק מהליך גופני-רוחני שמטרתו לעזור לאדם להתחבר לגבריותו.

חסרונות העיסוי

ישנם אורולוגים הטוענים שלא רק שעיסוי הערמונית אינו עוזר, אלא שהוא אף עשוי להזיק. למשל, במקרים של דלקת, העיסוי יכול לגרום לתנועת חיידקים אל תוך מערכת הדם ולהחמיר את הזיהום. בנוסף לכך, במקרה של התפתחות גידול סרטני, עשוי העיסוי לזרז את התפתחות הגידול. אצל קשישים, עיסוי הערמונית עלול לגרום לבעיות קשות במתן שתן. מלבד זאת, מובן שכשיש תקלות בביצוע העיסוי, עשויה להיות פגיעה בעצבים וברקמות הצמודים לערמונית, שעלולים לגרום לדימומים ואפילו לטחורים.

יש לציין, שהטיפול בעיסוי ערמונית אינו נפוץ בעיקר עקב חוסר הנעימות הכרוך בביצועו. ראשית, מדובר בטיפול פולשני, דרך פי הטבעת, ורופאים רבים נרתעים בעצמם מטיפול מסוג זה. בנוסף, עוררות מינית היא כמעט בלתי נמנעת בטיפול, מה שמהווה פתח למבוכה הן של הרופא והן של המטופל (וגם פתח לתביעות משפטיות עתידיות).

מכיוון שהטיפול אינו נחשב לחיוני ובלעדי, ורוב ההישגים הרפואיים מתקבלים גם בשימוש קונבנציונאלי באנטיביוטיקה, כמעט לא ניתן למצוא רופא שיבצע את העיסוי. המעונינים בתוספת של עיסוי ערמונית פונים בדרך כלל למרפאות פרטיות המציעות טיפולים מסוג זה, כשר לרוב מדובר במרפאות לטיפול בתפקוד מיני.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן