סוגי סרטן השד

סוגי סרטן השדהשד, כמו שאר איברי הגוף, עלול להיפגע ממחלות שונות, מגידולים סרטניים, מדלקות וכדומה. גידולים סרטניים בשד נחשבים כגידולים הנפוצים ביותר בקרב המין הנשי וכגורם התמותה הראשון של נשים בין הגילאים 40 עד 50. בנוסף לכך, בשנים האחרונות נרשם אחוז תמותה גבוה בקרב חולות סרטן השד ביחס לסוגי סרטן אחרים.

נהוג לחלק את סרטן השד, בחלוקה גסה, לשני סוגים: סוג אחד הוא "סרטן לא פולשני"- הגידולים אשר ממוקמים, לא מתפשטים ולא פולשניים. אלה הם גידולים שלרוב מוגבלים למקום התפתחותו בלבד ולא מתפשטים בתוך השד. סוג זה של גידולים מהווים בין 15% ל- 20% ממקרי סרטן השד.

הסוג השני הוא "סרטן פולשני"- גידולים אשר מתפשטים בתוך הרקמה בה החלו להתפתח, פורצים אל מחוצה לה, לרקמות שמסביבם, ובהמשך שולחים גרורות לאברים נוספים בגוף. סוג זה של סרטנים ממאירים מהווה כ- 80% מהמקרים.

קרצינומה

מרבית מקרי הסרטן בכלל וסרטן השד בפרט משתייכים לסוג סרטן זה. סוג זה של גידול הנו גושי- מוצק, שמקורו הוא בתאי אפיתל (רקמה אשר מצפה משטחים חיצוניים של איברי הגוף וממוקמת באזור שבין הסביבה הפנימית לבין הסביבה החיצונית). תאים אלה מרפדים את איברי הגוף הפנימיים. במרבית מקרי הסרטן מסוג קרצינומה, הגידול עצמו והגרורות שהוא יוצר מקבלים את התכונות הפיזיולוגיות מאותו איבר בגוף שממנו התחילו והתפתחו.

המקור של סרטן השד מסוג קרצינומה הוא ברקמה אשר מרפדת את בלוטות החלב ואת הצינורות שנמצאים בשד. כאשר המחלה נמצאת בשלביה המוקדמים, תאי האפיתל ממלאים את החלל של צינורות החלב, אחר כך הם חודרים את דופן הצינורות, ולבסוף הם פולשים לרקמה התומכת. גוש התאים שנוצר, הלו הוא הגידול הראשוני, מסוגל לחדור את העור או את דופן בית החזה, וממנו עלולים להתנתק תאים שיוצרים גרורות.

סרקומה

סוג נדיר יותר של סרטן הוא סרקומה. זהו גידול אשר עלול להופיע בכל החלקים בגוף (לא משנה באיזה איבר) ומשם להתפתח מכל רקמת חיבור אפשרית. סוג הסרקומה מתחלק לשניים: הסרקומה מרקמה רכה כמו בשומן, בשריר ובכלי הדם, והסרקומה של רקמה קשה כמו העצם והסחוס. גידולי הסרקומה לא מקבלים כלל את תכונות האיבר המקורי ממנו נוצרו, דבר אשר עלול לגרום לקשיים באבחון של הגידול הראשוני.

לימפומה

סרטן מסוג לימפומה הוא גידול סרטני של קשרי הלימפה או של כל מערכת הלימפה. נהוג לחלק את סוג הסרטן הזה לחמש קבוצות על פי סוגי התאים שנפגעים בהן: לימפומות הודג'קין, לימפומות בלימפוציט B, לימפומות תאי T, לימפומות בתאי הרג טבעי ולימפומות אחרות.

סרטן שד דלקתי

סרטן שד דלקתי זהו סוג נדיר ביותר של סרטן השד. הוא מופיע באחוז בודד אחד מכלל הנשים החולות במחלה. העור שעוטף את השד הופך להיות חם ואדום, בדיוק כמו בדלקת באזור אחר בגוף. התחושה היא של שד גס מאוד ומלא בגבשושיות. תופעות אלו נגרמות על ידי תאים סרטניים אשר גורמים לחסימה של צינורות הלימפה בעור שעוטף את השד.

מחלת פאג'ט של הפטמה

סוג סרטן זה מתחיל את דרכו במעברי החלב ומתפשט אל העור של הפטמה ולעטרה. יתכן והמחלה תהיה קשורה לסרטן שד לא פולשני ויתכן גם שהיא תהיה קשורה לסרטן שד פולשני. סוג זה של סרטן הוא נדיר מאוד. כאחוז אחד ממקרי סרטן השד נכללים במחלה זו. בהתחלה יהיו תופעות של פריחה- אדמומיות, צריבה, גירוי וקילוף, ולפעמים גם דימום מהפטמה ובעטרה. הסימפטומים עלולים להופיע לרוב על פטמה אחת בלבד. צריך להיות ערניים מספיק כדי להבחין בתופעות וכדי ללכת להיבדק.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן