ניתוח בהקפאה – קריותרפיה

18095481_xxlקריותרפיה היא סוג של ניתוח בהקפאה במהלכו משמשות טמפרטורות קרות ביותר להקפאת והריסת רקמות סרטן בערמונית. מחקרים ארוכי טווח התמקדו בהליך זה לטיפול בסרטן הערמונית. בלוטת הערמונית היא החלק התחתון בשלפוחית השתן של גברים וממוקמת בצינור השתן או השופכה. יש לה תפקיד מרכזי ברבייה גברית, היות והיא אחראית להפרשת נוזל זרע.

ככל שגבר מתבגר, הערמונית הופכת להיות היעד למספר בעיות רפואיות, שאחת מהן היא סרטן הערמונית. גם עם התערבות מוקדמת וטיפול קונבנציונאלי, שלושים עד ארבעים אחוזים מהגברים חווים הישנות סרטן הערמונית. כלומר, הם יהיו זקוקים לטיפול עתידי נוסף. מומחים רפואיים סבורים שקריותרפיה היא אפשרות לטיפול בסרטן הערמונית חוזר ונשנה, במיוחד אם הקרנות ראשוניות לא הרגו מספיק תאי סרטן.

האופן בו מבוצע הליך קריותרפיה

בהליך זה מחט מתכת דקה מוחדרת לבלוטת הערמונית, באמצעות חתך הנוצר בין שק האשכים לפי הטבעת. על מנת להגן על השופכה מפני הטמפרטורות הקפואות של ההליך, תמיסת מלח חמה מוזרמת דרך קטטר.

המנתח משתמש במידע חזותי המיוצר על ידי אולטרסאונד כמדריך בתהליך. נוזל קפוא, כגון חנקן נוזלי או גז ארגון, שהוא נפוץ יותר, מוחדר לבלוטת הערמונית. הקור העז מקפיא את הערמונית והורס כל רקמה סרטנית שהיא מכילה. תמונות אולטרסאונד מזהות את רקמת הסרטן, והמנתח משתמש בהן להגבלת הנזק לרקמת הערמונית, עד השגת מצב נורמאלי.

האופן בו הורס הליך קריותרפיה תאים סרטניים בערמונית

כל רקמה, בריאה או שאינה בריאה, אינה מסוגלת לסבול קור קיצוני. יציקת חנקן או גז ארגון לבלוטת הערמונית יוצרת במהירות תמציות חום בבלוטה. כשהחום נמשך החוצה, נוצרים גבישי קרח או כדורי קרח. התוצאה היא קרע של קרום התא, ואחריו נזק לרקמות ובסופו של דבר מוות של תאים סרטניים.

עם הריסת התאים הסרטניים, תאי דם לבנים מנקים את התאים והרקמות המתות. מספר מחקרים מוכיחים כי במהלך תהליך זה, המערכת החיסונית פוגעת בתאים סרטניים שעוד נותרו, ותוקפת אותם.

יתרונות קריותרפיה לסרטן הערמונית

קיימים מספר מחקרים ארוכי טווח המוכיחים את יעילות ההליך לטיפול בסרטן הערמונית, ומומחים רפואיים מאמינים כי ההליך מציע יתרונות על פני ניתוח והקרנות. יתרונות אלו מורגשים במיוחד בסרטן הערמונית בשלב מוקדם.

זהו הליך פולשני פחות, הניתן לביצוע בתמיכת אפידורל, או זריקה בעמוד השדרה במקום הרדמה כללית. הוא יעיל לגברים מבוגרים עם סרטן הערמונים, ויעיל אף לגברים הסובלים גם ממצבים אחרים כגון סוכרת, מחלות לב או מחלת ריאות.

יתרונות אחרים של קריותרפיה כוללים:

 • פחות איבוד דם.
 • שהות קצרה יותר בבית החולים, בדרך כלל לילה אחד או שני לילות.
 • תקופת התאוששות קצרה יותר.
 • נפיחות וכאב מופחתים בהרבה בהשוואה לניתוח סטנדרטי לסרטן הערמונית.
 • במידת הצורך, ניתן לבצע קריותרפיה עם טיפולים קונבנציונליים אחרים, כגו טיפול בהקרנות או ניתוחים.

אחד המחקרים האחרונים שעקב אחר גברים עם סרטן הערמונית, בתקופה של עשר שני, הגיע למסקנה לפיה קריותרפיה יעילה כמו קרינה וטיפולים נפוצים אחרים לסרטן הערמונית, למרות שההליך לא נבדק באופן ישיר בהשוואה לטיפולים אלו, המבוססים יותר.

סיכוני קריותרפיה לטיפול בסרטן הערמונית

בשל העובדה שהליך זה לא הוכח מדעית ביעילותו לחיסול סרטן הערמונית, מספר מומחים רפואיים סבורים כי לעיתים נוזל ההקפאה אינו הורג את כל התאים הסרטניים, וכתוצאה מכך קיים סיכוי שהסרטן ישוב.

בנוסף, קיימות תופעות לוואי אפשריות בהליך זה, העשויות לכלול:

 • פגיעה בשופכה ובשלפוחית השתן.
 • זיהומים חמורים כתוצאה מהפגיעה.
 • חסימת השופכה.
 • עקרות.
 • נזק לסוגרים.
 • הישנות סרטן הערמונית.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן