הסיכוי לנימולים לחלות בסרטן הערמונית נמוך יותר

תינוק נימולמחקר חדש קושר בין הופעת סרטן הערמונית בבגרות ובין מילת תינוקות. מסקנת המחקר היא כי ניתן להוריד את הסיכון למחלה זו בלפחות 15% מהסיכון הכללי בגברים אשר נימולו לפני קיום יחסי מין ראשונים.

רבים מהיהודים אשר שומרים בקפידה אחר מסורת קדומה זו, מקדמים בברכה את תוצאות המחקר.

בעבר, ברית המילה נקשרה ליתרונות בריאותיים אחרים כדוגמת הירידה בהידבקות במחלות מין ואיידס. ברית המילה הינה מנהג יהודי אשר מתבצע לאחר הלידה, כאשר התינוק בן שמונה ימים.

בארצות הברית מנהג זה הולך ונעשה נפוץ יותר גם בקרב לא יהודים בעשור האחרון, אשר מבצעים זאת בבגרותם, מטעמים קוסמטיים ובריאותיים.

עם זאת, ישנם עדיין ארגונים רבים אשר אוסרים על המילה ומכנים אותה כאקט ברוטאלי והתערבותי.

גורמי סיכון לסרטן הערמונית ושכיחותה

על פי נתוני הסטטיסטיקה אחד מכל שישה גברים יחלה בסרטן הערמונית. בדרך כלל למחלה זו יש מרכיב תורשתי, מכיוון שידוע כי הסיכון גובר כאשר ישנה היסטוריה רפואית של המחלה, במיוחד של קרוב מדרגה ראשונה.

מעבר לכך, גברים אפרו אמריקנים נוטים לפתח את המחלה בשיעור גבוה יותר מאשר גברים לבנים. המחלה הינה תלוית גיל, וככל שהאדם מבוגר יותר, הסיכון להתפתחות סרטן עולה באופן משמעותי.

השמנה, אף היא גורם משמעותי ביותר. הרזיה ותזונה מאוזנת עשויים להפחית את הסיכון לחלות ולמות ב 33 אחוז.

גברים אשר נמצאים בסיכון, הן מבחינה אתנית והן מבחינת הגיל, מתחילים בבדיקות דם שגרתיות של PSA.

גילוי מוקדם של סרטן הערמונית בשלביו ההתחלתיים, עשוי להציל רבים מתמותה ולהעניק איכות ואורך חיים רגיל לחלוטין. שיטות הטיפול הן רבות, החל ממעקב ועד ניתוחים פולשניים ומורכבים.

מהלך המחקר

המחקר אשר התפרסם בכתב העת cancer, כלל כ- 1600 גברים אשר חולקו לשתי קבוצות השוואה: חולי סרטן הערמונית ואנשים בריאים.

גברים אלה מילאו שאלונים מפורטים בדבר ההיסטוריה הרפואית שלהם, גילם, התנהגותם המינית ועצם השאלה האם הם נימולים או לא.

תוצאות המחקר הראו כי 69% מהגברים הנימולים השתייכו לקבוצת החולים בסרטן הערמונית, בעוד ש- 72% מהגברים הנימולים נכללו בקבוצה הבריאה. בתוצאות אלה לא נלקחו בחשבון משתנים אחרים.

עוד מתוצאות המחקר נראה כי הגברים המוגנים באופן הטוב ביותר, הם אותם אלה אשר נימולו לפני יחסי המין הראשונים.

החוקרים סיכמו את המחקר כך שישנו סיכון מופחת לגברים נימולים לחלות בסרטן הערמונית. עם זאת, טוענים החוקרים כי אין לבצע ברית מילה בצורה גורפת לכלל הגברים רק מטעמי זהירות ומניעת סרטן הערמונית.

איך קשורה ברית המילה לסרטן הערמונית?

תוצאות המחקר הינן נסיבתיות ולא מראות קשר ישיר בין התופעות. הסברה הרווחת כתוצאה ממחקר זה היא כי הורדת העורלה מפחיתה את הסיכון להידבקות בקטריאלית או ויראלית ובאופן עקיף מורידה את הסיכון להתפתחות דלקת בערמונית וסרטן.

זיהומים אלה עלולים להיגרם כתוצאה ממגע מיני, וכתוצאה מחתכים וסדקים בעור. סברה אחרת גורסת כי ישנם מיקרואורגנזימים העוברים במגע מיני והם עשויים לגרום להתפתחות הסרטן באמצעות יצירת דלקת כרונית.

למרות תוצאות מחקר זה, לא קיימת היעלמות מוחלטת של המחלה לאחר המילה, ולכן יש להקפיד לבצע בדיקות סקר מקיפות גם בגברים נימולים, לשמור על תזונה מאוזנת ללא השמנה וביצוע פעילות גופנית סדירה.

ברית המילה עצמה לא מהווה גורם מחסן בפני עצמו, אלא בדרך עקיפה עשויה להפחית את הסיכון לחלות. שמירה על גורמים מאזנים, עשויה לתרום באופן משמעותי יותר על האדם ולהגן עליו מפני התפתחות סרטן בכלל, וסרטן הערמונית בפרט.

ראו גם:

טיפול אנטי-אנדרורוגני בסרטן הערמונית מעלה את הסיכון למחלות וסקולאריות

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן