הקשר בין חלב לסרטן הערמונית

חלבחלב הינו מרכיב תזונתי עיקרי אצל אנשים רבים, במיוחד בארצות המערב, ונפוץ לשתייה בקרב ילדים. בעבר, נקשרו לו תכונות בריאותיות רבות כמו למשל יכולתו לספק סידן בכמויות הדרושות לגוף, הפחתת הסיכון להתפתחות אוסטאופורוזיס ועוד.

כיום, החלב נחשד כגורם אלרגיה, כבדות, מעלה שכיחות לסוכרת, גורם לתסמונת המעי הרגיז ואף למחלות כרוניות נוספות שונות כמו פרקינסון וסרטן הערמונית, כפי שנראה במחקר האחרון שנעשה.

תוצאות המחקר האחרון שנעשה העלו כי דווקא גברים אשר לא צרכו חלב, ולו רק בגלל מחירו וחוסר נגישותו לעיירות המגורים היו בסבירות נמוכה לפתח סרטן ערמונית במצב מתקדם. בעוד שאצל גברים אשר צרכו חלב באופן קבוע, עלה הסיכון לפתח את סרטן הערמונית ב 64%.

תוצאות אלה מצטרפות לשורת מחקרים אשר הוכיחו טענה זו. שניים מתוך שישה מחקרים אשר עקבו אחר אנשים לאורך תקופה ארוכה, מצאו כי קיים קשר בין צריכת חלב וסרטן הערמונית. מחקרים אחרים ניסו לחפש את המינון המדויק אשר מעלה את הסיכון להתפתחות הסרטן.

תוצאות המחקרים

המחקר המדובר נעשה באיסלנד וכלל 8,894 גברים קשישים, אשר עקבו אחריהם במשך 24 שנים. המחקר נעשה באזורים שונים אשר כמות החלב הנצרכת על ידי הגברים נעשתה על בסיס זמינותו בערי המגורים שלהם, בעיר הבירה לעומת כפרים רחוקים יותר.

סרטן הערמונית התפתח אצל 1,123 גברים, כאשר 371 מהם פיתחו סרטן ערמונית במצב מתקדם. תוצאות המחקר הראו כי גברים אשר לא צרכו חלב, היו בסבירות נמוכה לפתח סרטן ערמונית במצב מתקדם, ב- 29%. בעוד שאצל גברים אשר צרכו חלב, סיכון זה גדל ל 64% לפתח סרטן ערמונית מתקדם.

מחקרים נוספים אשר בדקו קשר זה נעשו אף הם בצורה קוהרנטית, ובדקו מספר רב של גברים לאורך זמן. כבר בשנת 2000, עקב מחקר אשר נוהל על ידי אוניברסיטת הרווארד אחר 20,885 גברים לפרק זמן של 11 שנים.

מחקר זה מצא כי אכילת 2.5 מנות חלב ביום העלו את הסיכון לסרטן ב 34% בהשוואה לגברים אשר צרכו חצי מנה ביום. השפעת החלב על הורמוני המין הוכחה אף במחקרים אחרים אשר הצליחו לקשור קשר בין שתיית חלב בצורה קבועה והתפתחות סרטן השחלות אצל נשים.

משמעות המחקרים והמלצות לעתיד

מחקר זה ורבים כמותו הוכיחו כי יכול להיות שקיים קשר בין שתיית חלב והתפתחות סרטן הערמונית. הסברה לקשר זה הינה כי רכיב האסטרוגן הנמצא בחלב הוא זה המשפיע על הורמוני המין הגבריים.

מעבר לכך, החלב כנראה מעלה את כמות פקטור הגדילה, הדומה בהרכבו לאינסולין ומעודד התפתחות תאים סרטניים.

הוכחה זו צוברת תאוצה, גם כאשר משווים בין כמויות החולים בעולם המערבי לעומת אחוזי החולים בצורה דומה במדינות מתפתחות. בעולם המערבי, שכיחות התחלואה בסרטן הערמונית הולך ועולה כתלות בגיל. הניתוח הרדיקלי אשר דרוש על מנת להוציא גידול זה עלול להוריד באופן משמעותי את איכות חיי החולים.

עם זאת, רשויות הבריאות החשובות, כדוגמת ה FDA  לא יצאו במתן המלצות להורדת כמויות החלב אשר אמורות לספק את התצרוכת היומית של הגברים.

לחלב פרה עדיין ישנם יתרונות רבים, במיוחד בגיל ההתבגרות, בכל הקשור לבניית העצמות, ולכן יש לקחת יתרונות אלה אל מול קשר פוטנציאלי להתפתחות הסרטן.

מעבר לכך, הכמות המומלצת אשר מעבר לה, עולה הסיכון להתפתחות אינה ידועה ועדיין לא נחקרה עד תומה.

עם זאת, אין ספק כי עלייה במשמעותם של מרכיבי הפירות והירקות הטריים בתזונה יכולה להות תחליף בריא ומזין יותר.

ראו גם:

הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית לנימולים לחלות בסרטן הערמונית נמוך יותר

טיפול אנדי אנדרורוגני בסרטן הערמונית מעלה את הסיכון למחלות וסקולריות

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן