מהן הזכויות של חולי סרטן וכיצד ניתן לממש אותן?

קביעת אחוזי נכותלמרות המחקר הרב המבוצע לצורך מציאת תרופות חדישות וגילוי פרוצדורות יעילות יותר במלחמה למניעה ולריפוי של מחלת הסרטן עדיין מדובר באחת המחלות הנתפסות כמפחידות ביותר.

גם כאשר חולה מתבשר שמדובר בסוג של סרטן פחות אלים וגם כאשר סיכויי ההחלמה נראים טובים מאוד, ההתמודדות עם המחלה איננה פשוטה והיא מחייבת תעצומות נפש בלתי מבוטלות.

בשל ההתמודדות הלא פשוטה, חשוב מאוד שחולי סרטן יעזרו בכל האמצעים העומדים לרשותם, לרבות זכויות שונות המגיעות להם, בין אם מטעם המוסד לביטוח לאומי ובין אם מטעם גופים שונים כגון אגודות וולונטריות, פוליסת ביטוח פרטיות ועוד.

הזכויות המגיעות לחולי סרטן

לדברי מומחית למימוש זכויות רפואיות, שעוסקת מזה שנים בסוגיות מורכבות של מימוש זכויות חולי סרטן, עומדות  לרשותכם, החולים, זכויות רבות ומגוונות. מימוש זכויות רבות ככל האפשר הן מפתח חשוב בדרך לשיפור המצב הקיים והן יכולות להועיל לכם מבחינות רבות – נגישות לטיפול רפואי טוב יותר, קבלת אמצעים פיננסיים טובים יותר (בפרט כאשר קיימת ירידה זמנית או קבועה ביכולת ההשתכרות), אפשרות למימון טיפולים מתקדמים ועוד. בין הזכויות המגיעות לחולי סרטן ניתן למצוא:

  1. קצבאות ביטוח לאומי מגיעות לכם – חולים שעוברים טיפולים קשים ולכאלה שאושרה להם דרגת נכות משמעותית באופן קבוע או זמני שמורה הזכות לקבל קצבאות שונות. במקרים מסוימים הקצבה תשולם לכם לצמיתות ולעיתים באופן זמני, עד לשיפור מהותי במצב הבריאותי. תגמול חד פעמי, קצבת נכות כללית, קצבה לשירותים מיוחדים הם רשימה חלקית מהזכויות המקובלות בביטוח לאומי לאחוז ניכר מחולי הסרטן.
  2. סיוע בהקשר תעסוקתי – מלבד סיוע בקצבאות שנותנות מענה להתמודדות הכלכלית, למחיה השוטפת ולמימון הוצאות רפואיות, מקבלים חלק מחולי הסרטן או המחלימים סיוע בהקשר תעסוקתי. במידה ואתם חולים או בעיצומו של תהליך החלמה חשוב שתדעו – חולה שנמצא כשיר לכך יכול להצטרף למסלול של שיקום מקצועי. בנוסף, במידה והמחלה פרצה בשל חשיפה לגורמים מסוכנים במסגרת העבודה עשוי החולה להיות מוכר כנפגע עבודה עקב מחלת מקצוע. חשוב לדעת כי קצבת נפגעי עבודה הינה נגזרת של השכר שלכם ועשויה להיות גבוהה משמעותית מקצבת נכות כללית.
  3. זכויות חשובות נוספות מגיעות לכם – נוסף לזכויות מטעם ביטוח לאומי ייתכן שמגיעות לכם זכאויות מתוקף ביטוחים פרטיים או קבוצתיים שרכשתם או שהמעסיק רכש עבורכם. פוליסות בריאות, פוליסות אובדן כושר עבודה, פוליסות של מימון תרופות מחוץ לסל יכולים לאפשר קבלת סכומי כסף ניכרים, טיפולים ותרופות שאדם מן השורה יתקשה לממן. בנוסף, ניתן לקבל זכויות נוספות של הטבות מס, הנחות שונות ועוד.

כיצד ניתן לממש את הזכויות הרפואיות?

בשלב זה, שאלת השאלות היא מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות לכם. על פי חברה העוסקת מזה שנים במימוש זכויות לנפגעים ולחולים ובהם גם חולי סרטן רבים, יכולים החולים לבחור באחת משתי דרכים עיקריות בהתמודדות עם הסבך הבירוקרטי בדרך למימוש הזכויות.

הדרך הראשונה היא לפעול באופן עצמאי, לפנות לביטוח לאומי ולחברות הביטוח ללא כל עזרה ולתבוע את הזכויות השונות המגיעות להם, במקרים אקוטיים וחד משמעיים (כדוגמה כאשר מדובר בסרטן פעיל) זוהי גם הדרך המומלצת.

הדרך השנייה, המומלצת בכל יתר המקרים, היא להיעזר באנשי מקצוע הבקיאים בתחום זה ואשר יודעים כיצד צריך לפנות לגורמים השונים ובאיזו דרך יש להציג את הדברים על מנת להגיע לתוצאות היעילות ביותר עבורכם בתהליך.

חברות מובילות למימוש זכויות הפועלות בארץ  מציגות סיכוי כפול להצליח במימוש כל הזכויות השונות, לחולים רבים ובהם גם לחולים בסרטן.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן