מחקר מצא כי הליכה יכולה לעכב משמעותית סרטן הערמונית

הליכה מהירה תמנע סרטן הערמונית

הליכה מהירה יכולה להיות גלגל הצלה בקרב גברים המאובחנים עם סרטן הערמונית, כך טוענים חוקרים במסגרת מחקר חדש.

פעילות גופנית קבועה כמו הליכה במשך שלוש שעות בשבוע יכולה לעכב ולעיתים אף למנוע את המחלה. עוד מוסיפים החוקרים כי הנתונים מתייחסים להליכה בקצב מהיר בלבד.

ממצאי המחקר

המחקר החדש כלל 1,455 גברים אשר אובחנו עם סרטן הערמונית טרם התפשטותו. כשנתיים לאחר אבחון המחלה ותחילת הטיפול, החוקרים ניתחו את נתוני הפעילות הגופנית של המטופלים. בהמשך, צויינו 117 מקרים שכללו את הישנות המחלה, התפשטותה, הימצאות של גידולים בעצם ומקרי מוות שנגרמו כתוצאה מסרטן הערמונית.

במסגרת המחקר נמצא כי מטופלים אשר נהגו לבצע הליכות מהירות הצביעו על האטה של כ- 57 אחוזים בקצב התקדמות והתפשטות המחלה, לעומת גברים שביצעו הליכות איטיות או לחילופין כאלה שלא הקפידו על שלוש שעות של הליכה שבועית.

עוד הסיקו החוקרים כי הליכה מהירה משפיעה על בריאות המטופלים ויכולה לעכב ואף למנוע מחלות לב וסרטן. נתונים נוספים שהחוקרים התייחסו אליהם כללו משקל יתר ופעילות גופנית נמרצת כמו ריצה, רכיבה על אפניים ושחייה.

כיצד הליכה מהירה מעכבת את סרטן הערמונית?

למרחק ההליכה לא הייתה השפעה על הממצאים ולפיכך כל מרחק הליכה נקשר לסיכון נמוך יותר של סרטן הערמונית.

עם זאת, לקצב ההליכה הייתה השפעה על עיכוב המחלה. החוקרים טוענים כי הליכה מהירה מפחיתה את רמות הורמון האינסולין בדם, חומר כימי המעורר גדילה וחלבון המופרש על ידי תאי שומן. כל שלושת החומרים ידועים כגורמים המקדמים את התפשטות תאי סרטן הערמונית ונקשרים לחומרת המחלה והתפתחותה.

לדברי החוקרים המחקר החדש מציג ראיות חדשות ושופך אור על הקשר בין פעילות גופנית וסרטן הערמונית.

כיצד אפשר להימנע מסרטן הערמונית?

הערמונית, ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן, והיא האיבר שאחראי על ייצור הזרע. סרטן הערמונית נחשב לסרטן שכיח ביותר. הוא מופיע אצל כ-50 אחוז מהגברים מעל גיל 70, ואצל רוב רובם של הגברים מעל גיל 90.

בשנים האחרונות קיימות ראיות לכך שתזונה נכונה לצד הפעילות הגופנית, מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

מזונות אדומים כמו עגבניות ואבטיח, מכילים חומר נוגד חמצון המכונה בשם ליקופן. מחקרים מראים כי גברים שצורכים מוצרים אדומים, הם בעלי סיכון נמוך יותר לחלות בסרטן הערמונית. כמו כן ויטמינים הכלולים בפירות וירקות עשויים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן. ירקות ירוקים מכילים תרכובות המסייעות לגוף לפרק חומרים מסרטנים (קרצינוגנים).

חומצת שומן, הידוע בשם אומגה 3 מסייעת להפחתת הסיכון לסרטן הערמונית. אומגה 3 מצויה בדגים שומניים כמו סרדינים, טונה וסלמון.

מחקרים מגבים את הקביעה

חוקרים באוניברסיטת קליפורניה מצאו כי בהשוואה לדיאטה עתירת שומן, דיאטה דלת שומן בשילוב עם תוספי שמן דגים מאטה את הגידול של תאי הסרטן.

חומר מזין הנקרא איזופלבונים נקשר לסיכון מופחת של סרטן הערמונית. איזופלבונים נמצאים בטופו, חומוס, עדשים ובוטנים.

מספר מחקרים הראו כי לגברים שצורכים תה ירוק או תמציות תה ירוק מצביעים על שיעור נמוך יותר של סרטן. עוד נמצא כי ריכוז נמוך של חומצה פולית בדם נקשר לסיכון גבוה יותר של מחלות סרטן.

מחקר שנערך באוניברסיטת הארוורד ואוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו, מראה כי חולי סרטן הערמונית הנוהגים לעשן, מצביעים על שיעורים גבוהים יותר של מוות והישנות המחלה. כמו כן, בקרב המעשנים נמצאו סוגים אגרסיבים יותר של סרטן הערמונית.

חולי סרטן הערמונית שהפסיקו לעשן למעלה מ-10 שנים הציגו את אותו הסיכון למות בדומה לאנשים אשר שמעולם לא עישנו.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן