מוות מסרטן הערמונית אינו נמנע בעזרת בדיקות סקר

סרטן הערמונית הוא המחלה הממארת הנפוצה ביותר בגברים, וגורמת לתמותה אצל חולים רבים. הגידול בערמונית מתפתח באיטיות ולכן קשה מאוד לאבחון מוקדם, וכמו כן מיקומה האנטומי של הערמונית מקשה על זיהוי התהליכים הממאירים.

אחת הבדיקות הנפוצות לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית היא בדיקת PSA – סמן המופרש מהערמונית, אשר רמות גבוהות שלו בדם מעידות על תהליך פתולוגי. כאשר הערמונית מוגדלת, מופרש ממנה PSA, ועל פי רמתו בזרם הדם ניתן לחשוד בתהליכים ממאירים.

בדיקה נוספת לזיהוי הגדלה של הערמונית היא בדיקה רקטלית – בדיקה בה הרופא בודק את הערמונית על ידי הכנסת אצבע אל תוך פי הטבעת. מדובר בבדיקה לא נעימה, אך באמצעותה ניתן לזהות את גודל הערמונית, להבחין בשינויים במרקם ולשלול שינויים פתולוגיים.

באופן מפתיע, על פי תוצאות מחקר שבוצע לאחרונה נראה שבדיקות סקר לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית אינן משפיעות על התמותה מהמחלה. כלומר, למרות איבחון המחלה, אין שינוי בתמותה ממנה ולא קיימת השפעה של גילוי מוקדם של המחלה על הפרוגנוזה.

המחקר הנוכחי תומך במחקרים קודמים שגם כן הראו שאין כל קשר בין בדיקות סקר לסרטן הערמונית לבין ירידה בתמותה, ולטענת החוקרים ביצוע בדיקות סקר אף יכול לגרום לנזק.

חשיבות הגילוי המוקדם במחלות ממאירות

אבחנה מוקדמת של מחלות סרטניות ידועה כמצילה חיים. לדוגמא, במקרים של סרטן השד, גילוי מוקדם יכול להביא לריפוי מלא של המחלה וכך גם בסרטן המעי הגס. ולכן, במחלות סרטניות שונות מבצעים בדיקות סקר על מנת לאתר את מקרי הסרטן בצורה מוקדמת ביותר, ולהבטיח ריפוי מלא של המחלה. זאת הסיבה שנשים מעל גיל מסויים עוברות בדיקת ממוגרפיה לזיהוי סרטן השד, וכלל האוכלוסיה עוברת בדיקת דם סמוי בצואה וקולונוסקופיה לזיהוי סרטן המעי הגס.

במקרה של סרטן הערמונית, אין זה נכון, וגילוי מוקדם לאו דווקא עוזר לשיפור הפרוגנוזה. למרות שמדובר במחלה הממארת הנפוצה ביותר בגברים, בניגוד למחלות סרטניות אחרות אין כל חשיבות לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, ומחקרים רבים תומכים בכך שעד שלא מופיעים סימפטומים שקשורים לבעיות בערמונית (כמו בעיות במתן שתן) אין צורך לבצע בדיקות סקר כמו בדיקת PSA ובדיקה רקטלית.

הבעייתיות באבחון מוקדם של סרטן הערמונית

כאמור, אבחון מוקדם של סרטן הערמונית גורר טיפולים שעלולים להוביל לנזקים חמורים. סרטן הערמונית הוא סרטן שמתקדם לאט מאוד, ובמקרים רבים ניתן "לחיות איתו" ללא כל בעיה.

ברוב המקרים, ההתמרה הסרטנית בערמונית היא מזערית, ולא גורמת לסימפטומים ולכן אין צורך לחשוש ממנה. ולכן, הטיפול בסרטן הערמונית מתבצע רק לאחר שמופיעים סימפטומים, או שקיימים גורמים מסכנים נוספים.

לעתים קרובות אבחנת סרטן הערמונית היא מיותרת, שכן הגידול בבלוטת הערמונית כלל לא ישפיע על חייו של המטופל ואין צורך לטפל. מקרים אלה כמובן לא גורמים למוות, ולכן תוצאות המחקר מראות שאין חשיבות לאבחון המוקדם של המחלה.

הסכנות שבטיפול בסרטן הערמונית

חשוב לציין שטיפול מיותר בסרטן הערמונית עלול להשאיר את המטופלים עם נכות קשה. הסיכון העיקרי בניתוח להוצאת בלוטת הערמונית הוא פגיעה במערכת העצבים במפשעה שעלולה לגרום לאימפוטנציה ולבריחת שתן. כמו כן, טיפול בהקרנה יכול גם כן לגרום לבעיות שונות.

ולכן, הנטייה היום היא לטפל רק במקרים קשים, בהם הגידול בערמונית גורם לסימני מחלה שונים ומשפיע על אורח החיים של המטופלים. במקרים אחרים, אין צורך בביצוע בדיקות סקר, ואבחנה מוקדמת של המחלה היא מיותרת.

 

אולי יעניין אותך גם:

נבדק הקשר בין הרגלי שינה ואכילה לבין הסיכוי ללקות בסרטן הערמונית – הממצאים מפתיעים

השמנת יתר מהווה מכשול למאבק והטיפול בסרטן הערמונית

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן