בדיקות הדמיה נפוצות

בדיקות ההדמיה הפכו לחלק אינטגרטיבי ובלתי נפרד מהעולם הרפואי עד כדי כך שלא ניתן לדמיין את חיינו בלעדיהן. יתרה מכך, מאמצים וכספים רבים מושקעים מידי שנה בניסיון לפתח ולשפר את בדיקות ההדמיה שקיימות ברשותנו.

בדיקות ההדמיה הן כלי אבחנתי נפלא מכיוון שהן מאפשרות לרופאים להסתכל אל תוך גופו של המטופל מבלי לנתח אותו. הבדיקות משמשות לצורך אבחנה של מחלות, בדיקת התקדמות או נסיגה שלהן וכן ביצוע של מעקב.

בדיקות הדמיה נפוצות

צילום רנטגן

בדיקת ההדמיה הנפוצה ביותר. בדיקה זו עושה שימוש בקרינת X שהיא קרינה חודרת. הקרינה צובעת רקמות קשות כמו עצמות בצבע לבן, ואילו רקמות רכות יותר כמו איברי הבטן יצבעו בצבע אפור עמום. אוויר יראה שחור בצילום.

צילומי רנטגן נפוצים הם צילום חזה וצילום בטן. הם יכולים להיות מבוצעים בקופת חולים או בבית החולים.

הצילום מתבצע כאשר הנבדק עומד או שוכב (בהתאם ליכולתו ולמה שרוצים לצלם) ומאחוריו לוח הצילום. הצילום אורך שניות ספורות ואינו מצריך הכנה מוקדמת למעט מקרים מיוחדים. במקרים בהם רוצים להדגים בצילום את מערכת השתן או העיכול, ניתן להשתמש בחומר ניגוד בשם בריום.

הבדיקה אסורה לנשים בהריון מכיוון שהיא יכולה לגרום למומים בעובר.

הבדיקה יכולה לאתר גידולים בריאה ולעיתם גם במערכת העיכול.

צילום רנטגן מיוחד הוא בדיקת ממוגרפיה. בדיקה זו יכולה לאתר גידולים ברקמת השד.

בדיקת C.T

בדיקת c.t היא למעשה שכלול של בדיקת הרנטגן. הנבדק מוכנס בשכיבה למכשיר עגול וחלול ובו שפופרת שפולטת קרני X סביב כל גופו של המטופל. מתקבלות אלפי תמונות רנטגן שמייצגות חתכים של הגוף. קיימת אפשרות לחבר את כל התמונות ליצירת תמונה תלת ממדית של רקמות הגוף.

הבדיקה מתבצעת במכוני הדמיה שונים כמו מכון מאר או מכון מור וכן במחלקות רדיולוגיה בבתי החולים. כאשר נדרשת הדמיה של כלי דם, החולה מקבל עירוי תוך ורידי של חומר ניגוד כדי שניתן יהיה לראות את כלי הדם בצורה ברורה יותר.

הבדיקה משמשת לאיתור קרישי דם ודימומים מוחיים במקרה של חשד לשבץ, לבדיקת שינויים במבנה העצמות, אך יותר מכל היא מאפשרת לבדוק נוכחות של גידולים בכל רקמות הגוף. הבדיקה התלת ממדית אינה טובה כל-כך באיתור גידולים קטנים.

לבדיקה חיסרון עיקרי והוא כמות הקרינה הנפלטת בה. כאשר מדובר על בדיקה בודדת, הסכנה אינה גדולה, אולם בביצוע בדיקות C.T חוזרות, קיים סיכוי שהקרינה עצמה תגרום להופעת סרטן. כמו כן, קיימת תופעה של אלרגיה לחומר הניגוד.

בדיקת MRI

בדיקת הדמיה שנותנת תמונה דומה לזו של CT אך עם יתרון משמעותי אחד- היא אינה כוללת שימוש בקרינה ומבוססת כולה על כוח המגנטים.

במהלך הבדיקה הנבדק שוכב במכשיר דומה למכשיר ה-CT אך הצינור החלול בו הוא נמצא, מכיל מגנט רב עוצמה שמאפשר הדגמה של רקמות הגוף השונות על פי הצפיפות שלהן.

לבדיקה שימוש באיתור גידולים והיא יכולה לאבחן גידולים סרטניים שמכשיר ה-CT אינו מצליח "לראות".

החיסרון של בדיקת MRI הוא זמן ההמתנה הארוך הנדרש עד לקבלת תור.

PET SCAN

בדיקת הדמיה שמתבססת על זיהוי תהליכים מטבוליים בגוף. נותנת תמונה של רקמות הגוף ברזולוציה גבוהה מאוד.

לנבדק מוזרקים איזוטופים של יסודות רדיואקטיביים הקיימים בגוף ומשתתפים בתהליכים מטבוליים. ניתן לעקוב אחרי האיזוטופים, שיוצר תרכובת מסוימת יחד עם גלוקוז. אותה תרכובת חודרת בקלות לגידולים סרטניים ולרקמת שריר לב פגוע.

מסיבה זו השימוש בבדיקה הנ"ל הוא לצורך אבחון נזק של התקף לב, אך בעיקר לצורך מעקב אחר גידולים סרטניים. הבדיקה יכולה להדגים תהליכים סרטניים בשלבים מאוד מוקדמים שלהם ומכאן יתרונה הגדול.

החיסרון של הבדיקה הוא עלותה הגבוהה ומיעוט המכשירים בארץ.

בדיקת אולטרסאונד

בדיקה ותיקה המשתמשת בגלי קול ויוצרת תמונה כתלות ברקמה בה הם פוגעים. התמונה אינה חדה כמו בשאר הבדיקות אולם היא יכולה לאבחן תהליכים סרטניים ברחם, בשחלות ואף בשד.

>

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן