בדיקת ממפרינט – Mammaprint

בדיקת ממפרינט - Mammaprintבדיקת ממפרינט היא בדיקה גנטית המנתחת את פעילות גנים מסוימים בסרטן השד בשלב מוקדם. מחקרים מראים שבדיקה זו עשויה בסופו של דבר להיות בשימוש נרחב על מנת לסייע בקבלת החלטות טיפול המבוססות על סיכון הישנות הסרטן בתוך עשר שנים לאחר האבחון.

באמצעות הבדיקה ניתן לבחון האם האישה נמצאת בסיכון גבוה או נמוך לסרטן שד חוזר בשלב מוקדם, והבדיקה מסייעת לה ולרופא להחליט אם טיפולים כימותרפיים או טיפולים אחרים דרושים להפחתת הסיכון לאחר הניתוח.

מועמדות מתאימות לבדיקת ממפרינט

בדיקה זו משמשת לניתוח סרטן השד בשלב מוקדם בלבד, ומבוצעת במקרים הבאים:

  • שלב ראשון או שני של סרטן השד.
  • גידול פולשני.
  • גידול גודל קטן מחמישה סנטימטרים.
  • כל רמה של קולטני אסטרוגן בתאי הסרטן.
  • נוכחות הסרטן בשלוש בלוטות הלימפה או פחות.
  • קבלת מושג לגבי הסיכון הנמוך או הגבוה של האישה לסרטן חוזר.

האופן בו מתנהלת בדיקת ממפרינט

בדיקת ממפרינט ניתנת לביצוע על רקמה טרייה או קפואה של סרטן השד או רקמות שטופלו בטיפול מיוחד לשימור החומר הגנטי. הבדיקה ניתנת לביצוע אף על דגימת רקמה שנשמרה, שהוסרה במהלך הביופסיה או הניתוח המקורי.

בדיקה זו מתבוננת על הפעילות של שבעים גנים בתאים סרטניים כדי לברר את אופן התנהגותם, ואז מחשבת ציון הנחשב כגורם בסיכון נמוך או גבוה להישנות סרטן השד. ככל שהציון נמוך, כך יורד הסיכון של חזרת הסרטן. ככל שהמספר גבוה יותר, כך גבוה יותר גם הסיכון. נשים שאצלן התגלה ניקוד גבוה יותר, עוברות טיפולי כימותרפיה, ונשים עם ציונים נמוכים אינן זקוקות לטיפולים אלו.

פעילות הגנים בתאי סרטן השד שונה מפעילות תאים סרטניים אחרים, למשל, ובדיקה זו נחוצה לצורך איתור השלבים השונים של הסרטן. אם הוחלט לבצע בדיקת ממפרינט, האישה והרופא ישקלו מספר גורמים הקשורים להחלטה אם להוסיף כימותרפיה לתכנית הטיפול. גורמים אלו כוללים את גיל האישה; גודל הסרטן; דרגת הסרטן; נוכחות תאים סרטניים בבלוטות הלימפה; והמצב הבריאותי הכללי של האישה.

יתרונות בדיקת ממפרינט

מומחי סרטן סבורים שבדיקה זו נחשבת ל"תרומה מכוננת" בשדה הטיפולים לסרטן השד. אם משלבים בדיקה זו בפרקטיקה הקלינית, ניתן לזהות מטופלות שיכולות להימנע מכימותרפיה.

כשניתן לדעת את סיכויי חזרת הסרטן, הרופא יכול לשכלל את שיטת הטיפול ולהימנע מקביעת טיפולים בהם אין צורך. חשוב שנשים לא יעברו טיפולים מיותרים, היות וכל טיפול כרוך במספר תופעות לוואי.

במקרים רבים, בדיקת ממפרינט מצביעה בבירור על הצורך בטיפול נוסף או על אפשרות מוחלטת להימנע ממנו, ולכן היא שימושית ביותר במצבים בהם קיימות מספר אי ודאויות לגבי סיכויי חזרת הסרטן.

המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית (NICE) העריך בדיקה זו וממליץ עליה כאפשרות המסייעת לקבלת החלטות טיפול בנשים עם סרטן השד בדרגה בינונית, הזקוקות לטיפול כימותרפיה לאחר ניתוח, אך נציגי המכון סבורים שיש צורך בביצוע מחקרים נוספים טרם המלצה מוחלטת על בדיקה זו.

מגזין נגיש ומקצועי על כל מה שקשור למחלת הסרטן- סוגי סרטן, אבחון וטיפול. 
אנחנו כאן לתת לכם מידע אמין ואיכותי בצורה נוחה לקריאה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן